विविध

६.० म्याग्निच्युड भूकम्पको शक्तिशाली धक्का, केन्द्र काठमाडौंबाट १४७ किलोमिटर टाढा

काठमाडौं । आइतबार बिहान भूकम्पको धक्का महसुस गरिएको छ । रिक्टर स्केलमा यसको ६.० मापन गरिएको थियो । भूकम्पको केन्द्रविन्दु नेपालको राजधानी काठमाडौंबाट १४७ किलोमिटर टाढा रहेको थियो । यद्यपी अहिलेसम्म कुनै पनि मानवीय वा धनमालको क्षतिको विवरण प्राप्त भएको छैन । आइतबार बिहान ७ बजेर ५८ मिनेटमा भूकम्पको धक्का महसुस गरिएको थियो । भूकम्पको केन्द्रविन्दु काठमाडौंबाट १४७ किलोमिटर दक्षिणपूर्वमा रहेको थियो । यद्यपी भूकम्पका कारण क्षतिको विवरण भने आएको छैन ।

यसै क्रममा नेपालमा भूकम्पको धक्काको प्रभाव बिहारमा पनि देखिएको छ । बिहारमा पनि भूकम्पको धक्का महसुस गरिएको छ । बिहारको सीमाञ्चलका धेरै जिल्लामा भूकम्पको धक्का महसुस गरिएको थियो । बिहान ७ बजेर ५८ मिनेटमा नेपालसँग जोडिएका भारतको मधुबनी, समस्तीपुर, अररिया, कटिहार, सीतामढी जिल्लामा हल्का भूकम्पको धक्का महसुस गरिएको थियो । यद्यपी यसबाट कुनै किसिमको क्षतिको विवरण भने आएको छैन ।

६ दिनअघि पनि नेपालको नागरकोटमा भूकम्पको धक्का महसुस गरिएको थियो । यद्यपि, यसको तीव्रता ४.१ मापन गरिएको थियो र कुनै प्रकारको क्षति भएको थिएन । गत वर्ष सेप्टेम्बर २०२० मा पनि नेपालमा भूकम्पको धक्का महसुस गरिएको थियो र यसको तीव्रता ६.० मापन गरिएको थियो । सबैभन्दा ठूलो कुरा नेपालमा भूकम्प जाँदा त्यसको प्रभाव भारतमा पनि देखिन्छ र बिहारका धेरै जिल्लामा पनि भूकम्पको धक्का महसुस हुन्छ ।