मनोरञ्जन/खेल

क्रिकेट फुटबलको बाटोमा, कपिल देवद्वारा टेस्ट र ओडीआई बचाउन आईसीसीलाई अपिल 

मेलवोर्न । टी–२० लिगको बढ्दो प्रभावले अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेटको भविष्यबारे नयाँ बहस सुरु गरेको छ । विश्वभर टी–२० लिगको द्रुत विस्तारबाट उठेको ठूलो रकम टेष्ट क्रिकेटको विकास र सुरक्षाका लागि प्रयोग गरिनुपर्छ भन्ने विश्वास भारतीय महान खेलाडी कपिल देवको छ ।
उनले भने मलाई लाग्छ यो लोप हुँदैछ । कपिल देवले सोमबार सिड्नीमा सिड्नी मर्निङ हेराल्ड र द एजसँगको कुराकानीमा यस्तो बताएका हुन् । कपिल देव भारतको स्वतन्त्रताको ७५ औं वर्षगाँठको उपलक्ष्यमा भारत अष्ट्रेलिया रणनीतिक गठबन्धन डिनरमा सम्मानित अतिथि थिए । कपिल देवको कथन क्रिकेट अष्ट्रेलियाले आफ्नो पाँच वर्षे रणनीति जारी गरेको दिन आएको थियो, निजीकरण र विश्वव्यापी क्रिकेट परिदृश्यमा टी २० लीगको विस्तारको प्रभावलाई स्वीकार गर्दै ।

कपिल देवले भने यो खेल कसरी व्यवस्थापन गर्ने भन्नेमा आईसीसी (अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट काउन्सिल) को ठूलो जिम्मेवारी छ । यो युरोपमा फुटबल जस्तै चलिरहेको छ। तिनीहरू सबै देशसँग खेल्दैनन् । यो चार वर्षमा एक पटक (विश्वकपको समयमा) हुन्छ । के हामीसँग विश्व कप र क्लब ( टी–२०फ्रेन्चाइज) क्रिकेट बाँकी समय खेल्ने छ?

उनले भने त्यस्तै गरी क्रिकेटरहरू अन्ततः आईपीएल वा बिग ब्यास वा यस्तै अन्य खेल खेल्नेछन्? त्यसैले आईसीसीले यसमा थप समय लगानी गर्नुपर्नेछ । उनीहरूले क्लब क्रिकेट मात्र नभई एकदिवसीय क्रिकेट, टेस्ट म्याच क्रिकेटको अस्तित्व कसरी सुनिश्चित गर्न सक्छन् भन्ने कुरा हेर्नु पर्छ । टी–२० लिगको बढ्दो प्रभावका बीच टेस्ट र एकदिवसीय क्रिकेटलाई बचाउन आइसीसीले पहल गर्नुपर्छ ।कपिल देवले भने, ’क्लब क्रिकेट केही समयको लागि ठीक छ । बिग ब्यास ठीक छ । तर दक्षिण अफ्रिकी लिग आउँदैछ, यूएई लिग आउँदैछ । यदि सबै देशले क्लब क्रिकेट खेल्ने हो भने अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट विश्वकपका लागि मात्रै हुनेछ ।