धर्म/संस्कृति

रूसी जनताको सांस्कृतिक सम्पदा वर्ष चिह्नित गर्नको लागी रूसी लोक समूह ओब्राज (इमेज)

काठमाडौं । नेपालस्थित रुसी दूतावासको सहयोगमा कार्तिक १५ (नोभेम्बर १) गते सुरु भएको रुसी नृत्य समूह ओब्राज (इमेज) को हिमालयन आरोहण कार्तिक २५ (नोभेम्बर ११) मा नेपाली आर्मी अफिसर्स क्लबमा रंगारंग गाला कन्सर्टको साथ समापन भएको छ । रुसी हाउस र काठमाडौं स्थित रुसी दूतावासमा सीमित दर्शकका लागि मात्रै प्रस्तुति दिएपछि पोखराको गण्डकी एकेडेमी हलमा यो सामूहिक दर्शकका लागि अन्तिम शो प्रस्तुत गर्न नेपाल फर्किएको हो । कार्यक्रममा नेपाली सेनाका प्रमुख प्रतिनिधि, विभिन्न दूतावास र अन्तर्राष्ट्रिय संघसंस्थाका साथै विभिन्न सर्कलका गैरसरकारी संस्था र कार्यकर्ताको सहभागिता रहेको थियो ।

महाद्वीपीय संस्कृतिको उपलब्धिको सम्मेलन दोस्तोयनीको निमन्त्रणामा र नेपालस्थित रुसी दूतावासको सहयोगमा एक साताभन्दा बढी समयसम्म चलेको हिमालयन अभियानले नेपाली र रुसी युवालाई नृत्य, नृत्य लोककला इतिहास र सांस्कृतिक आदानप्रदानमा सामेल गरेको थियो । रूसी नृत्य समूह ओब्राजमा गर्व गर्न लायक विाय वस्तु धेरै छ । २०११ मा समूहले रूसमा जनताको समूह मानद शीर्षक प्राप्त गरेको थियो । २०१२ र २०१७ मा यो पर्याप्त रूपमा यो शीर्षक पुष्टि भयो । यसको अस्तित्वको २६ वर्षमा जनताको समूहले अन्तर्राष्ट्रिय र रूसी प्रतियोगिताहरुको उच्च पुरस्कार हासिल गरेको छ ।

आजकल यस समुहमा संसारका आठ देशहरू र रूसको बीस शहरहरू समूहको रचनात्मक परियोजनाहरूको नक्सामा छन् । लोक समूह ओब्राजले २०१२ मा भारतका शहरहरू र सांस्कृतिक केन्द्रहरूमा हिमालय अभियानमा भाग लिएको थियो । २०१४ मा पहिलो रूसी प्रतिनिधिमण्डलको एक भागको रूपमा यो समूहले रूसी केन्द्रको ३५ औं वार्षिकोत्सवको उत्सवमा भाग लिएको थियो । २०१८ मा फ्रान्सेली पक्षको निमन्त्रणामा ओब्राज मारियास पेटिपाको २०० औं वार्षिकोत्सवको उत्सवमा फ्रान्सका चार शहरहरूमा फ्रान्सेली नर्तकहरूसँग प्रस्तुतिमा सहभागी भएको थियो ।

यस वर्ष जनताको समूहको हिमालयन अभियान २०२२ मा ओब्राजले स्थानीय संस्कृतिसँग विभिन्न अन्तरक्रियाहरूमा भाग लिएको छ । नेपाली कलाकार र नर्तकहरूका लागि कार्यशाला र मास्टर–क्लासदेखि लिएर काठमाडौं उपत्यका र कास्की जिल्लाका सांस्कृतिक स्थलहरूमा सुधारात्मक प्रस्तुतिहरू सम्म रुसी परम्परागत कला साझा गर्दै । र उनीहरूको बसाइको प्रत्येक सेकेन्डमा हिमालयन संस्कृतिको सुन्दरतालाई ग्रहण गर्दै टोलीको रचनात्मक जीवनलाई अविस्मरणीय छापले भरिएको छ जुन उनीहरूले गालामा व्यक्त गरेका थिए ।

समूहको आदर्श वाक्य हो
ओब्राजसंग खुशी हुनुहोस !