धर्म/संस्कृति

विश्वका हरेक देशमा नयाँ वर्ष मनाउने अनौठो तरिका

काठमाडौं । हरेक डिसेम्बर ३१ मा पुरानो वर्षलाई बिदाइ गर्न र नयाँ वर्ष मनाउन संसारभरका मानिसहरू भेला हुन्छन् । घडीले मध्यरातको १२ बजे घोषणा गर्ने बित्तिकै विश्वभर पार्टी र आतिशबाजी गर्ने चलन छ । तर विश्वभर नयाँ वर्षलाई स्वागत गर्ने अन्य परम्परागत तरिकाहरू पनि छन् । ती धेरै अनौठा र अद्भुत पनि छन् ।

जापानमा डिसेम्बर ३१ को मध्यरातमा १०८ घण्टीहरू जापानभर बजाइन्छ । यो अभ्यासलाई जोया–नो–केन भनिन्छ र अत्यन्त शुभ मानिन्छ । यदि तपाईं जापानमा हुनुहुन्छ भने, तपाईंले टिभीमा घण्टी बजिरहेको वा रेडियोमा सुन्न सक्नुहुन्छ ।

त्यस्तै आयरल्याण्डमा विश्वभरका घडीहरू राति १२ बजेको समयमा, धेरै मानिसहरू सडकमा निस्कन्छन् र नयाँ वर्ष मनाउन भाँडा र प्यानहरू बजाउँछन् । यो परम्परा बेलायतदेखि अस्ट्रेलियासम्म विश्वव्यापी छ । यद्यपि यो परम्परा आयरल्याण्डमा उत्पन्न भएको मानिन्छ । यस्तो परम्परा मनाउनुको पछाडिको कारण दुष्ट आत्मा र नकारात्मकताबाट बच्नु हो ।

त्यस्तै स्पेनमा नयाँ वर्षको पूर्वसन्ध्यामा मध्यरातको एक मिनेट अघि स्पेनका मानिसहरूले परम्परागत रूपमा १२ अंगूरहरू खान्छन् । यो अभ्यासले आगामी वर्षको लागि सौभाग्य र सौभाग्य ल्याउने साथै कुनै पनि दुष्ट आत्माहरूबाट बचाउने विश्वास गरिन्छ । ल्याटिन अमेरिका र इन्डोनेसियामा नयाँ वर्षको पूर्वसन्ध्यामा अंगूर खानु पनि सामान्य छ ।

त्यस्तै ब्राजिलमा नयाँ वर्षलाई स्वागत गर्ने अनौठो परम्परा छ । यस दिन मानिसहरूले दाल खान्छन् । मान्यता अनुसार दाल खाँदा घरमा सुख–समृद्धि आउँछ ।

त्यस्तै अफ्रिकाको जोहानेसबर्गमा मानिसहरूले आफूलाई अनावश्यक चीजहरू फ्याँकाएर नयाँ वर्ष मनाउँछन् । यस दिन मानिसहरूले आफ्नो पुरानो फर्निचरलाई झ्यालबाट बाहिर फाल्छन् । यसले पुरै वर्ष राम्रो हुने विश्वास त्यहाँका जनताको छ ।

एता ओशिनियामा संसारमा नयाँ वर्ष पहिलो पटक मनाइने ठाउँ हो । यस बाहेक टोङ्गा किरिबाटी र सामोआ जस्ता अन्य केही साना प्रशान्त टापु देशहरू छन् जुन नयाँ क्यालेन्डर वर्षमा पहिलो पटक प्रवेश गरेका छन् । यी देशहरूमा जनवरी १ डिसेम्बर ३१ मा उताको समय अनुसार बिहान १० बजे वा दिउँसो ३ः३० बजे सुरु हुन्छ ।

अब नयाँ वर्षमा पुग्ने अन्तिम देश अमेरिकाका केही टापुहरू शीर्षमा छन् । बेकर टापु र हाउल्यान्ड, अमेरिकाको निर्जन टापुहरू, नयाँ वर्ष मनाउन अन्तिममा पर्खनु पर्छ । यी स्थानहरूमा नयाँ वर्षको दस्तक जनवरी १ मा एताको समय अनुसार दिउँसो १२ बजे वा ५ः३० बजे हुन्छ । यहाँ मानिसहरू यही समयमा नयाँ वर्ष मनाउन थाल्छन् । जनवरी