मनोरञ्जन

आईपीएल २०२३: गुजरात र चेन्नई सुपर किंग्स बीचको रोमाञ्चक फाइनल खेल

अहमदाबाद । चेन्नई सुपर किंग्सले सोमबार २९ मईमा इतिहास रचेको छ । महेन्द्र सिंह धोनीको कप्तानीमा रहेको टोलीले अहमदाबादको नरेन्द्र मोदी स्टेडियममा गुजरात टाइटन्सलाई ५ विकेटले पराजित गर्दै पाँचौं पटक उपाधि जितेको छ । चेन्नईको टोलीले सबैभन्दा धेरै पटक आईपीएल जित्ने क्रममा मुम्बई इन्डियन्ससँग बराबरी गरेको छ । मुम्बईले पनि पाँच पटक आईपीएल ट्रफी जितेको छ । पहिले ब्याटिङ गरेको गुजरातले २० ओभरमा चार विकेट गुमाएर २१४ रन बनाएको थियो । त्यसपछि पानी परेपछि साढे दुई घण्टाको खेल रोकिएको थियो । त्यसपछि खेल १२.१० मा पुनः सुरु भएको थियो । डकवर्थ लुइस नियम अनुसार चेन्नईले १५ ओभरमा १७१ रनको लक्ष्य पाएको थियो । चेन्नईले १५ ओभरमा पाँच विकेट गुमाएर १७१ रन बनाएर आईपीएल २०२३ को खिताब जित्यो ।

फाइनल खेल दर्शकहरूले अपेक्षा गरे जस्तै मुटुको धड्कन बढ्ने र सास फेर्न बन्द हुन लागेको जस्ते अवस्था थियो । नरेन्द्र मोदी स्टेडियममा पाइला राख्ने ठाउँ थिएन । विश्वकपको फाइनल नै हुँदैछ जस्तो लाग्थ्यो । साँचो भन्नुपर्दा दर्शकको यस्तो जोश सायद कुनै विश्वकपको फाइनलमा पनि देखिएको थिएन होला । वास्तवमा, यो खेल आइतबार नै मे २८ मा हुने थियो तर वर्षाका कारण खेल हुन सकेन । अम्पायरहरू धेरै बेर पर्खिएका थिए तर वर्षाले खेल हुन सक्ने अवसर दिएन । आइतबार राति करिब ११ बजे सो मैदानमा अर्को दिन सोमबार फाइनल खेल गर्ने निर्णय भएको हो ।

अर्को दिन सोमबार फेरी दर्शकहरु रंगशाला पुगेका थिए । रंगशालामा बसेका दर्शकसँगै विश्वभर लाइभ हेरिरहेका फ्यानहरु आजको खेल पूरा होस् भन्ने कामना गरिरहेका थिए । परमेश्वरले पनि तिनीहरूको कुरा सुने र नरेन्द्र मोदी रंगशालामा निर्धारित समयमा टस भयो । चेन्नईका कप्तान महेन्द्र सिंह धोनीले टस जितेर बलिङ गर्ने निर्णय गरेका थिए ।

गुजरातको इनिङ्सपछि चेन्नईको इनिङ्स सुरु भएको तीन बलपछि नै वर्षाक करणले फेरि करिब साढे दुई घण्टाको खेल रोक्यो । खेल १२ बजे पुनः सुरु भएको थियो । डकवर्थ लुइस नियम अनुसार चेन्नईलाई १५ ओभरमा १७१ रनको लक्ष्य दिएको थियो ।
डकवर्थ लुइस नियम लागु हुनु भन्दा पहिला चेन्नइले तीन बल खेलिसकेका थिए जसको अर्थ चेन्नइ सुपर किंसलाई ८७ बलमा १६७ रन चाहिएको थियो । चेन्नइ सुपर किंसका लागि सबैभन्दा राम्रो पक्ष भनेको त्यो समयसम्म कुनै विकेट गुमाएको थिएन र ऋतुराज गायकवाड र डेभोन कोनवे क्रिजमा थिए ।

चेन्नईले शानदार सुरुवात गरे र ऋतुराज र कन्वेले पहिलो विकेटका लागि ७४ रन जोडे । सातौं ओभरमा नूर अहमदले दुवै ओपनरलाई प्याभिलियन पठाए । ऋतुराज १६ बलमा २६ रन बनाएर आउट भए भने कोनवेले २५ बलमा ४७ रन बनाएका थिए । ऋतुराजले आफ्नो पारीमा तीन चौका र एक छक्का प्रहार गरे भने कोनवेले आफ्नो पारीमा चार चौका र दुई छक्का प्रहार गरेका थिए । त्यसपछि अजिंक्य रहाणे र शिवम दुबेले तेस्रो विकेटका लागि ३९ रनको साझेदारी गरेका थिए । रहाणेले १३ बलमा दुई चौका र दुई छक्का प्रहार गर्दै २७ रनको बहुमूल्य इनिङ खेलेका थिए ।

त्यसपछि अम्बाती रायुडुले आठ बलमा १९ रनको तूफानी इनिङ खेले । उनले एक चौका र दुई छक्का प्रहार गरे । धोनीले खाता खोल्न सकेनन् । जहाँ जडेजाले ६ बलमा एक चौका र एक छक्काको मद्दतमा १५ रनको अविजित इनिङ खेले । शिवम दुबेले २१ बलमा ३२ रन बनाएर अविजित रहे । उनले आफ्नो पारीमा दुई छक्का प्रहार गरे ।

गुजरातका मोहित शर्माले तीन र नूर अहमदले दुई विकेट लिए । चेन्नइ सुपर किंसलाई जितका लागि अन्तिम ओभरमा १३ रन आवश्यक थियो । गुजरातका कप्तान हार्दिकले मोहित शर्मालाई बलिङका लागि बोलाए । उनले पहिलो चार बलमा तीन रन मात्र दिए । त्यसपछि चेन्नइ सुपर किंसलाई अन्तिम दुई बलमा १० रन चाहिएको थियो । चेन्नइ सुपर किंसका सर रविन्द्र जडेजा ब्याटिंगमा थिए । मोहित शर्माके पाँचौं बलमा जडेजाले छक्का र अन्तिम बलमा चौका प्रहार गर्दै चेन्नईलाई जित दिलाएका थिए ।