धर्म/संस्कृति

दीपावली पर्वको महत्त्वः ज्ञानको ज्योतिद्वारा आत्म–ज्योति जगाउने पर्व हो दीपावली

दीपावलीः दीपावली दिपावली, दीप–पर्व वा दीपोत्सव ज्ञानको ज्योतिद्वारा आत्म–ज्योति जगाउने पर्व हो । आध्यात्मिक दृष्टिकोणबाट दीप प्रज्वलनले “तमसो मा अमृतगमयः“ को प्रार्थना पूरा गर्दछ । दिपक अर्थात दियो शरीर हो, तेल आत्मा हो, चेतना बत्ती हो र आत्मज्ञान ज्योति हो जसले अज्ञान र मिथ्या ज्ञानको तम हटाउँछ । मानव शरीर (भूत–जन्म पछिको शरीर) को रूप मा यो दीपलाई माटोको शरीर भनिन्छ; त्यसैले दीपावलीको दियो पनि माटोको बनेको हो भन्ने विनाकारण होइन ।

सनातन परम्पराको विश्वास छ कि सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण दियो हामी आफै हौं र निश्रेय प्राप्त गर्नको लागि हामी भित्र ज्योति प्रज्वलित हुनुपर्छ । यो पनि भनिएको छ–

दीप ज्योति परम ज्योति, दीप ज्योति जनार्दनः दीपज्योति मे पाप, दीपज्योति नमोस्तुते।
शुभम करोति कल्याणम् आरोग्यम् सुख सम्पद्ः।
द्वेषबुद्धि विनाशाय, आत्म–ज्योति नमोस्तुते ।
आत्मज्योति प्रदीप्ताय, ब्रह्मज्योति नमोस्तुते।
ब्रह्मज्योति प्रदीप्ताय, गुरुज्योति नमोस्तुते ।।

अर्थात् दीपज्योति परम ज्योति हुन्, दीपज्योति जनार्दन वा विष्णु हुन्, पापहरू हटाउने एकमात्र हुन्, यसबाट नै शुभ, स्वास्थ्य, सुख, ऐश्वर्य आदि प्राप्त हुन्छ । द्वेषबुध्दिको विनाश पनि आत्म–चेतनाले मात्र सम्भव छ । आत्मज्योतिको ज्योतिको लागि ब्रह्मज्योतिलाई र ब्रह्मज्योतिको प्राप्तिको लागि गुरुज्योतिलाई नमन । अस्तु, गुरुको अर्थ प्रकाश हो, किनभने ’गु’ को अर्थ – अन्धकार र ’रु’ को अर्थ – प्रकाश हो । त्यसैले अन्धकारबाट उज्यालोतर्फ लैजाने गुरु हुन् ।

दीपावलीको पर्व ज्योतिको शुभ स्वरूप सबैमा प्रकट हुन्छ । वास्तवमा ज्योति सनातन संस्कृतिको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण अवधारणाहरू मध्ये एक हो । आत्मा–ज्योति, जीवन–ज्योति, परम–ज्योति, ज्योतिष, अखंड–ज्योति, ज्योतिर्लिंग, ज्योतिर्लिंग, सबै कुरा ज्योतिमा केन्द्रित छन् । वास्तवमा ज्योति शब्द सुनेपछि हाम्रो मनमा ज्ञान र चेतनाको स्तरको अनुपातमा विभिन्न अवधारणाहरू अवतरण हुन्छन् । सामान्य व्यक्तिले ज्योति’अर्थात् प्रकाश वा लाईट ज्योतिको मूल्यलाई सोच्न छोड्छ । जबकि यो बहुवचन, बहुआयामिक र धेरै फराकिलो अवधारणा हो ।

प्राचीन ग्रन्थहरूमा हाम्रा दीर्घायु, अनुसन्धितसु ऋषि–मुनिहरूले भित्री यथार्थ आत्म–तत्व, प्रकाशमय परमात्मा आदिलाई प्रकट गर्न प्रकाशको महत्त्वलाई प्रमुख रूपमा प्रकाश पारेका छन् । सनातन दर्शनमा संसारको उत्पत्ति अग्निबाट भएको मानिन्छ र अग्निलाई ज्योतिको केन्द्र मानिन्छ । यति मात्र होइन ऋग्वेदमा साधनाको उद्देश्य अभय–ज्योति प्राप्ति मानिएको छ । यसका लागि स्तुति छ– हे आदित्य ! मलाई दायाँ र बायाँ थाहा छैन, मलाई पूर्व र पश्चिम दिशाहरू थाहा छैन । मेरो ज्ञान परिपक्व छैन र ज्ञान बिना म मूर्ख र निरुत्साहित भएको छु । तिम्रो कृपा भयो भने अवश्य ‘अभय–ज्योति’ प्राप्त गर्न सक्छु ।–ऋग्वेद–२.२७.११ ।

उपनिषदमा पनि ब्रह्मालाई परमतत्त्व, मूल–तत्त्व र परमशब्दका साथै परम–ज्योति भनिएको छ । महर्षि याज्ञवल्क्यको कथा छ– जब राजा जनकले उनलाई आत्मा के हो भनेर सोधे, उनले भने– ज्योति आत्मा हो । यसलाई प्रमाणित गर्न उनले भनेका थिए कि दिनमा सूर्यको किरणले देख्छौं, रातमा चन्द्रमाको उज्यालोले देख्छौं तर दिन होस् वा रात आँखा बन्द हुँदा शब्दहरूद्वारा कल्पना मार्फत देख्छौं । अर्थात् शब्दहरुको ज्योतिले देख्छौं । तसर्थ कुनै शब्द नभए पनि हामीले जे देख्छौं वा महसुस गर्छौं त्यो आत्माको अस्तित्व हो र त्यो आत्माको ज्योति हो । उनले भनेका थिए– “योयं विज्ञानमयः प्राणेषु हृदयान्तज्योतिः पुरुष!“

लगभग सबै धार्मिक ग्रन्थहरूमा प्रकाशको महत्त्व वर्णन गरिएको छ । ऋषि–महर्षि, योगी–यति, संत–महात्मा, अलीम–औलिया, पीर–पैगम्बर, पास्टर सबैले विभिन्न नामहरू ज्योति, प्रभा, दीप्ती, मरिची, ज्योति, रोशनी, लाईट नूर सब एक हुन । त्यसैले दिव्या –ज्योति, दिव्य–ज्योति वा नूर–इलाही पनि एक हुन् । तिनीहरू बीचको भिन्नता तिनीहरूको लागि हो जसले शास्त्रहरू अध्ययन गर्दैनन् वा तिनीहरूको निहित स्वार्थले तिनीहरूको एकतामा विश्वास गर्दैनन् । यस्ता मानिसहरूका लागि भनिएको छ–

यस्य नास्ति स्वयं प्रज्ञा शास्त्रं तस्य करोति किम् ।
लोचनाभ्यां विहीनस्य दर्पणः किं करिष्यति ।।

वैज्ञानिक दृष्टिकोणले पनि प्रका’ ऊर्जा हो । विद्युत चुम्बकीय विकिरणको आधारभूत कण, फोटोन (एजयतयल) आदि । वनस्पतिदेखि जनावरसम्मको खाना र जीवनका लागि ज्यो’ि चाहिन्छ । यो बिना बिरुवाहरु आफ्नो खाना बनाउन सक्दैन । किनभने प्रकाश संश्लेषणको तात्पर्य फोटो लाइट वा प्रकाश हो । तब मात्र सिंथेसिस, संश्लेषण, सर्जन या निर्माण हुनेछ । तसर्थ प्रकाश बिना जीवन कल्पना गर्न सकिँदैन ।

यति मात्र होइन आधुनिक विज्ञानको ठूलो उपलब्धि विद्युत पनि यस द्युत मूलमा ‘वी’ उपसर्ग जोडेर बनाइएको हो । जसबाट ज्योति शब्द बनेको हो र जसको अर्थ– ‘विशेष चमक’ हो । त्यसैले विद्यु’ पनि ज्योति शब्दको महिमाको विस्तार हो । विज्ञानको विश्वास छ कि प्रकाशको यान्त्रिक तरंगहरू शून्यमा ट्रान्सभर्स रूपमा यात्रा गर्न सक्छन् र शून्य द्रव्यमान र वजन हुन सक्छ । शास्त्रमा आत्मा र ब्रह्मलाई ज्योती बताई यी लक्षणहरूको चर्चा गरिएको छ भनेर हामीले विचार गर्नुपर्छ । यदि विज्ञानले बिजुली उर्जा हो भनी बुझ्यो भने यो विघटन हुँदैन तर रूपान्तरण हुन्छ । तसर्थ सनातन धर्मले पनि आत्म–ज्योति नष्ट हुँदैन रूपमा मात्र परिवर्तन हुन्छ भन्ने विश्वास गर्दछ ।

यो पनि विश्वास छ कि आत्म–साक्षात्कार नष्ट हुँदैन । केवल रूप परिवर्तन हुन्छ । भगवद् गीतामा, थर्मोडायनामिक्सको पहिलो नियम (ऊर्जाको संरक्षणको सिद्धान्त) को परिचय हुनु अघि नै यसलाई यसरी भनिएको थियो–

नैनं छिद्रन्ति शस्त्राणि नैनं दहति पावकः ।
न चैनं क्लेदयन्त्यापो न शोषयति मारुत ।।
(द्वितीय अध्याय, श्लोक २३)

योग–साधनामा मानव चेतनाको मूलको रूपमा त्यहाँ आज्ञा चक्रमा स्थत दिव्यनेत्र अंतःत्राटककोकेन्द्रको रुपमा प्रकाशज्योतिको स्वस्तिप्रद संकल्पना हुन्छ । सत्यलाई मुक्तिको कारणको रूपमा वर्णन गर्दै, चाहे त्यो बुद्धको आप्पादीपो भव होस् वा आर्ष ऋषिहरूको ज्योतिषमान भव होस यसले विभिन्न तरिकामा यो प्रकाशममान ज्यातिर्मय, चमकदार अस्तित्वलाई भिन्ना भिन्नै विधिहरुमा संकेत गर्दछ । आध्यात्मिक दृष्टिकोणबाट हेर्ने हो भने भगवान पनि प्रकाशमय हुन – धेरै प्रवाह भएको अटुट किरण । शारीरिक उपासकहरूले आफ्नो पूजा वा पूजाको चित्र वरिपरि आभा देखाएर यो संकेत गर्छन् ।

निराकार ब्राह्मणमा विश्वास गर्नेहरूले कुनै पनि मूर्ति नबसाउन सक्छन् तर ज्योतिलाई आफ्नो पूजाको केन्द्र मान्छन् । यस ध्यान विधिमा यस्तो आश्वासन छ कि जसरी आगोमा तपस्या गर्दा सुन कुन्दन बन्छ, त्यसैगरी तपस्याको आगोबाट अन्तर्ज्ञानको ज्योति प्रज्वलित हुन्छ । त्यसै अर्थमा भनिएको छ– “मेरे मन के अंधकमल में ज्योतिर्मय उतरो।”

यदि हामी यसको गहिराइमा जान्छौं भने सम्पूर्ण आध्यात्मिकताले केवल तीन आधारभूत तत्वहरू – प्रकाश शब्द र आत्माको अन्तरसम्बन्धलाई वर्णन गर्दछ । जुन कुरा शास्त्रमा शब्दद्वारा व्यक्त गरिएको छ । त्यो शब्द–ब्रह्म, साधना विधिमा, ज्योति–स्वरूप परब्रह्ममा परिणत हुन्छ । परमात्मासँग आत्माको मिलन र परमात्मा–ज्योतिसँग आत्म–प्रकाश एउटै घटनाका विभिन्न नाम हुन् ।

ज्योतिषीय दृष्टिकोणबाट “ज्योति ज्योतिष– “ज्योतिरेव ज्योतिषिम“। सृष्टिको मूलमा ज्यो’ि छ । उपनिषदमा पनि ब्रह्मालाई सत्यस्य सत्यम र ज्योतिषम् ज्योति पनि भनिएको छ । भूत, भविष्य र वर्तमान सबै ज्योतिमा निर्भर गर्दछ । सायद ज्योतिषलाई वेदको नेत्र मान्नुको कारण पनि यही हो ।

यो ध्यान दिनु आवश्यक छ कि ज्योतिष एक मात्र तत्व हो जुन ज्योतिबाट बनेको हुन्छ । जसले भाग्य देख्न र त्यसको दिशा र अवस्थालाई केही हदसम्म प्रभाव पार्न मद्दत गर्दछ । ज्योतिष शास्त्रसँग सम्बन्धित सिद्धान्त वा पाठलाई ज्योतिषपनि भनिन्छ । जसले ज्योति शब्दको शक्तिको विस्तारलाई जनाउँछ । दिनमा सूर्यको किरणले संसारलाई उज्यालो बनाउने काम गर्दछ जसलाई आदित्य ज्योति, अरुण–ज्योति, दिन ज्योति, दिनकर ज्योति आदि भनिन्छ । यस उज्यालो रूपका कारण सूर्यलाई भास्कर पनि भनिन्छ । भा को अर्थ प्रकाश वा ज्याति ’कर’ को अर्थ हो जसले गर्छ । यति मात्र होइन ज्योतिबाट धेरै शब्दहरू बने जस्तै– खज्योति, तमो–ज्योति, महा–ज्योति, मूर्द्ध–ज्योति, मेघज्योति, बहिर्ज्योति, विश्वज्योति, सुवर्णज्योति, स्वयंज्योति, अखण्डज्योति आदि ।

भाषिक दृष्टिकोणबाट ज्योति शब्दको उत्पत्ति ’द्युत’ मूलबाट भएको हो । विशेषण ज्योति मूल शब्द द्युत धातुबाट बनेको हो, जसको अर्थ उज्यालो वा प्रकाशमय हुन्छ । मूल द्युत धातुमा ‘इन’ प्रत्यय जोडेर बनाइएको हो जसको अर्थ हो – लावण्य वा चमक हुन्छ ।

यहाँ अलिकति पनि शाब्दिक रूपमा यात्रा गरेमा उज्यालो हुनेलाई द्युतिमान भनिन्छ र सूर्य, चन्द्रमा जस्ता ज्योतिर्पिण्डहरू चम्कने वा प्रकाश हुनेलाई द्युतियकर भनिन्छ । तारा, सूर्य आदि उज्यालो वस्तुहरूको संसारको नाम ‘द्युलोक’ पनि छ । विष्णुलाई सबै द्युति वा आफूले धारण गरेको ज्योतिको कारणले द्युतिध पनि भनिन्छ ।

व्याकरणको आधारमा ज्योतिको मूल मूल द्युतबाट व्युत्पन्न यस प्रकार छः द्युत– ज्युत– ज्योत– ज्योति । नियमः जोडीमा, इसिन र दकार प्रत्यय जकारदेशद्वारा ज्योतिह वा ज्योतिष भयो । यसमा ‘अच’ प्रत्यय जोडेर ज्योतिष शब्द बनेको हो । व्याकरणको अग्लो शिखरबाट तल हेरेर जनजीवनमा हेर्नुभयो भने ज्योति–कलश, सन्ध्या–आरती, अखंड–ज्योति आदिको स्थापनाले सार्वजनिक जीवनमा ज्योतिको महत्त्वलाई उजागर गरेको छ । परमात्मा जगदीश्वर शिवको स्वयंभू ज्योतिको पहिचानका रूपमा भारतको पवित्र भूमिमा १२ स्थानमा स्थापित ज्योतिर्लिङ्गहरू ज्योति महिमाका सबैभन्दा ठूलो सङ्केत हुन् ।

निष्कर्षमा यो भन्न सकिन्छ कि ज्योतिको शक्ति असीम र विस्तृत छ । जीवनको कुनै पनि आयाम प्रकाशले छुटेको छैन । सनातन संस्कृतिको सरोकारसँग जोडिएर बस्ने, आत्मसाक्षात्कारबाट परम ज्योतिसम्मको यात्रा चिन्तन र आत्मअध्ययनले पूर्णरूपमा प्रारम्भ गर्ने कि नगर्ने भन्ने हाम्रो हातमा छ । यस्तो अवस्थामा दीपावलीले हामीलाई यो महान उद्देश्य प्राप्त गर्न एक शुभ अवसर प्रदान गर्दछ ।