स्वास्थ्य

कोविड-१९: अमेरिका, क्यानडा, फ्रान्स र जापानले चीनबाट आउने यात्रुका लागि पहिलो परिक्षण नेगेटिभ रिपोर्ट अनिवार्य

बेइजिङ । चीनमा कोविडको बढ्दो केसहरूको बीचमा केही देशहरूले आफ्ना देशमा आउने चिनियाँ यात्रुहरूका लागि नकारात्मक रिपोर्ट अनिवार्य बनाएकोमा चीनले धेरै कडा प्रतिक्रिया दिएको छ । चीनले मंगलबार चेतावनी दिँदै हामी यसको बदला लिन सक्छौं भनेको छ । चीनबाट विदेश जाने यात्रुका लागि आवश्यक पर्ने ताजा कोभिड परीक्षणमा करिब एक दर्जन देशले पहिलो परीक्षण नेगेटिभ रिपोर्ट हुनु पर्ने बताएका छन् । चीनले यो आदेशको निन्दा गर्दै केही कुरा स्वीकार्य नहुने बताएको छ । यो भर्खरको पहिलो परीक्षण नेगेटिभ अनिवार्य बनाएका देशहरूमा संयुक्त राज्य अमेरिका, क्यानडा, फ्रान्स र जापान समावेश छन् ।

चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता माओ निङले नियमित पत्रकार सम्मेलनमा केही देशले चिनियाँ यात्रुलाई मात्रै प्रवेशमा प्रतिबन्ध लगाएको बताए । यसको कुनै वैज्ञानिक आधार छैन र केही प्रतिबन्धहरू अस्वीकार्य छन् उनले भनेका छन् । निङले पारस्परिकताको सिद्धान्तका आधारमा चीनले प्रतिकार गर्न सक्ने बताए । धेरै वर्षदेखि कडा प्रतिबन्धमा बाँचिरहेका चिनियाँ नागरिकलाई गत महिनामा मात्रै अलिकति छुट गरिएको थियो । यसपछि चीनमा संक्रमण फेरि बढेको छ । अवस्था यस्तो बनेको छ कि अस्पताल र श्मशानस्थल कोभिड पीडित र मृतकले भरिएका छन् ।

डिसेम्बरको अन्तमा आगमन यात्रुहरूलाई अब क्वारेन्टाइन गर्न आवश्यक छैन बेइजिङले भनेको थियो । जसका कारण लामो समयदेखि विदेश भ्रमणको पर्खाइमा रहेका धेरै चिनियाँ नागरिकले समस्या भोग्नु परेको छ । धेरै देशहरूले कोभिड संक्रमणको तथ्याङ्क खुलाउनमा चीनको पारदर्शिताको कमी र विदेशी यात्रा रोक्नको कारणका रूपमा नयाँ संस्करणहरू देखा परेको आरोप लगाएका छन् । त्यस्ता मृत्युहरू गणना गर्न मापदण्ड घटाएपछि, चीनले डिसेम्बरदेखि २२ जना मात्र कोभिडबाट मृत्यु भएको रेकर्ड गरेको छ, जुन पूर्ण रूपमा सत्य नभएको विश्वास गरिन्छ ।