विचार/अन्तर्वार्ता

नयाँ गठबन्धन सरकारबाट राजनीतिक समस्याको अन्त्य होला ?

२०२४ को मार्चमा प्रधानमन्त्री पुष्पकुमार दाहालले नेपाली कांग्रेस (एनसी) र नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एकीकृत माक्र्सवादी–लेनिनवादी) सँगको आफ्नो पार्टीको वर्षौं पुरानो गठबन्धन सरकार विघटन गर्ने घोषणा गरेपछि उनको पुरानो सम्बन्ध पुनर्जीवित भयो । यो गठबन्धनमा राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी रासपा, जनता समाजवादी पार्टी (जसपा) र नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी एकीकृत समाजवादी लगायतका अन्य दल पनि परेका थिए । यी सबै दलले मिलेर नयाँ गठबन्धनको घोषणा गरेका छन् । चैत १३ गते विश्वासको मत पाएपछि आन्तरिक स्थायित्व कायम गर्न र मुलुकको आर्थिक अवस्थालाई प्रभावकारी रूपमा सुधार गर्न सबै दल आठबुँदे सहमतिमा सहमत भएका थिए ।

गठन र गठबन्धन तोड्ने चक्र
नेपालले २००८ मा लोकतान्त्रिक देशको रूपमा यात्रा सुरु गरेदेखि नै यसको राजनीतिक प्रक्रिया निरन्तर गठबन्धनहरू बनाउने र तोड्ने कथा बनेको छ । यो अवस्था आउनुमा देशका सबै प्रमुख दल जिम्मेवार छन्, किनभने चुनावपछि चुनावपूर्व गठबन्धन तोडेको पटक पटक भएको छ । यसमा नेकपा (माओवादी केन्द्र), एमाले र नेपाली काँग्रेस सामूहिक रूपमा सबै प्रमुख दलहरू सामेल छन्न् । देशका मतदाताका लागि राम्रो विकल्पका रूपमा उभिएको राप्रपाजस्ता सरकार विरोधी दल पनि यस्ता षड्यन्त्रमा लागेका छन् । केही आन्तरिक र बाह्य कारणलाई उद्धृत गर्दै प्रधानमन्त्री दाहाल कांग्रेसबाट बाहिरिने र गठबन्धन परिवर्तनको घोषणा गर्न बाध्य भए ।

नेपालले २००८ मा लोकतान्त्रिक देशको रूपमा यात्रा सुरु गरेदेखि नै यसको राजनीतिक प्रक्रिया निरन्तर गठबन्धनहरू बनाउने र तोड्ने कथा बनेको छ । उनका अनुसार राजनीतिक, आर्थिक सुधार र अन्य नीतिगत विषयमा एकता नहुँदा कांग्रेससँग काम गर्न गाह्रो भएको छ । प्रधानमन्त्रीको हैसियतमा उनीसँग प्रशासनिक कार्यसम्पादनबाट असन्तुष्ट भएका र पदबाट हटाउन नसक्ने मन्त्रीहरूलाई प्रतिस्थापन गर्ने उपयुक्त निकाय वा अधिकार थिएन। उनको मुख्य भिन्नता देशका अर्थमन्त्रीसँग थियो, जो नेपाली कांग्रेसका थिए र जसलाई दाहालले आफ्नो अधिकारलाई बेवास्ता गरेको आरोप पटक पटक लगाएका थिए । दोस्रो मुद्दा, राष्ट्रिय परिषद् (राष्ट्रिय परिषद्– माथिल्लो सदन) को अध्यक्षको निर्वाचनको मुद्दा पनि दुई दलबीचको मतभेदको मुख्य कारण थियो ।

राष्ट्रिय सम्मेलनले भर्खरै सम्पन्न गरेको महासमिति र पार्टीको भावी कार्यसम्पादनलाई ध्यानमा राखी त्यसमा हुने प्रतीकात्मक ‘वैचारिक परिवर्तन’ जस्ता कारकहरू पनि माओवादीलाई गठबन्धन तोड्ने अनुभूति गराउने कारकका रूपमा लिन सकिन्छ । हुन्थीयो । नेपाली काँग्रेसका महामन्त्री गगन थापाले कुनै पनि निर्वाचनअघि आफ्नो सुविधा अनुसार गठबन्धन तोड्ने र नयाँ गठबन्धन गर्ने चलनविरुद्ध अडान लिएका थिए । सत्तारुढ नेकपा (माओवादी केन्द्र) को मान्यता विपरीत नेपाल हिन्दू राष्ट्रको अवधारणाबारे भएको छलफलले देशको संविधानप्रति कांग्रेसको प्रतिबद्धतामा शंका उत्पन्न गरेको छ । माओवादीको नेतृत्वमा भएको जनसंघर्षका विरुद्ध पनि केही सन्दर्भहरू देखा परेका छन् । यी सबै घटनाक्रमपछि ‘गठबन्धनका साझेदारहरूको अवाञ्छित र असामयिक अनादर’को अहिले कुनै आवश्यकता नरहेको प्रधानमन्त्रीको भनाइ यो नयाँ गठबन्धनको कफिनमा अन्तिम कील ठोक्ने साबित भएको छ ।

माओवादीसँगको द्वन्द्व सुधार्नुअघि एमालेले कांग्रेससम्म पुग्ने प्रयास पनि गरेको थियो । त्यस्ता राजनीतिक षड्यन्त्र र अवसरवाद व्यवहारमा कति हदसम्म व्याप्त छ भन्ने कुरा कांग्रेसले गठबन्धनबाट बाहिरिएपछि एमालेको कुरा सुन्न तयार भएको देखाउन सकिन्छ । एक प्रतिवेदनअनुसार एकीकृत कम्युनिष्ट गुटले आफ्नो लक्ष्य हासिल गर्न मद्दत गर्छ भन्ने आशामा एमालेसँग हात मिलाउने इच्छा केही पार्टीका सदस्यहरूमा बढ्दै गएको छ ।

कतिपय माओवादीको नजरमा यो गठबन्धनको कारण पनि नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी विघटनपछिको अधुरो कामको रुपमा हेरिएको छ । जहाँ प्रयोगका रूपमा यसलाई कम्युनिष्ट एकताको उदाहरणका रूपमा हेरिएको छ, किनभने सन २०१८ मा दुई ठूला कम्युनिष्ट पार्टी एक आपसमा गाभिएर २०२२ सालमा सर्वोच्च अदालतको आदेशपछि विघटन भएको नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी बनेको थियो । गर्नु पर्ने । २०२२ नोभेम्बरमा देशभित्र भएको पछिल्लो आम निर्वाचनमा नेपाल काँग्रेसले सबैभन्दा बढी मत पाए पनि सरकारमा एक सिट पनि पाउन सकेन । कांग्रेस र नेकपा (माओवादी)ले चुनावपूर्व गठबन्धन बनाए पनि सत्ता बाँडफाँडमा सहमति जुट्न नसकेपछि नेकपा (माओवादी केन्द्र) लाई फेरि एमालेसँग गठबन्धन गर्न बाध्य बनाएको थियो, जसले दाहाललाई केन्द्रमा आउन बाटो खुलेको थियो । शक्ति । केही महिनापछि, २०२३ को फेब्रअरीमा राष्ट्रपतिको निर्वाचनमा, नेकपा (एमसी) ले नेकपा (एमाले) सँगको गठबन्धन तोडेर राष्ट्रपतिका उम्मेदवारलाई समर्थन गर्ने निर्णय गर्यो । तर, सत्तारुढ गठबन्धनबाट कांग्रेस बाहिरिए पनि काङ्ग्रेसले अन्य दलसँग गठबन्धन गर्ने प्रयास गरिरहेको स्पष्ट छ वा एमालेसँग गठबन्धनमा फर्कनुहोस, यो सम्भावना अझै बाँकी छ ।

गठबन्धन तोड्ने निर्णयलाई सही ठहर गर्दै प्रधानमन्त्री दाहालले आफ्नो सहयोगी एमालेको ‘वाम एकता’ प्रतिको प्रतिबद्धतालाई दोष दिँदै यसले आफूलाई गठबन्धन परिवर्तन गर्न प्रेरित गरेको बताए । तर, विगतका अनुभवबाट यो प्रष्ट हुन्छ कि यी नेताहरूले वैचारिक एकता टुट्ने जतिसुकै दावी गरे पनि सत्य यो हो कि यी राजनीतिक दलका अध्यक्षको सत्ताको भोक सबैभन्दा बलियो हुन्छ, जसको अगाडि सबैथोक सानो हुन्छ । ।

राजनीतिक तहमा के भइरहेको छ, त्यसभन्दा बाहिर हेर्दा पनि नेपालको आर्थिक सामाजिक–आर्थिक विकासको अवस्था त्यति आशाजनक छैन । पछिल्ला केही वर्षहरूमा, देशले औसत वृद्धि मात्र रेकर्ड गरेको छ, जसले युवाहरूको लागि थप उत्पादनशील र मर्यादित रोजगारीका अवसरहरूमा अनुवाद गर्न असफल भएको छ । फलस्वरूप देशका युवाहरु ठूलो संख्यामा देशबाट पलायन हुन बाध्य भएका छन् । सङ्घर्षरत अर्थतन्त्र, सरकार र राजनीतिक नेतृत्वमा बारम्बार परिवर्तन भइरहेका बेला कुनै पनि माध्यमबाट राजनीतिक फाइदा उठाउन खोज्ने नेताहरूको व्यस्तताले आम जनताका आकांक्षा र चासोलाई मार्जिनमा धकेलिएको छ ।

केही विश्लेषकहरूले पुष्प दाहाल नेतृत्वको सरकारलाई यो कदमले विगतमा कुनै प्रभावशाली कार्यसम्पादन गर्न नसकेकोमा गठबन्धनलाई दोष लगाउने वा कुनै नेतालाई सार्वजनिक छानबिनबाट उम्कन समय दिने कुरा औंल्याएका छन् । सरकारमा भएका यी परिवर्तनका कारण आफ्ना निर्णयहरूबारे जनताले गरेका छन् । किनभने नयाँ गठबन्धनले सत्तामा पुगेपछि नयाँ प्रदेश सरकारको नियुक्ति र सम्भावित मुख्यमन्त्रीमा कुन दललाई उम्मेदवार दिने जस्ता नयाँ विषय उठ्ने छन्, जुन सबैको मनमा रहिरहनेछ । दलहरू र जनताको ध्यान मुद्दाहरूबाट हट्नेछ ।

तर, आगामी महीनामा गठबन्धन कस्तो रहला भन्ने अनुमान गर्न गाह्रो भए पनि यसमा केही उतारचढाव अवश्य हुनेछ । २७५ सदस्यीय सदनमा हालको गठबन्धनको कुल सिटको ५१ प्रतिशत अर्थात १४२ सिट छ । सबैभन्दा बढी ६० सिट प्राप्त गरेको पार्टी अहिले प्रतिपक्षमा छ । दाहाल र ओली दुवैले यो गठबन्धनलाई आगामी २०२७ को निर्वाचनसम्म जारी राख्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गरे पनि नयाँ गठबन्धनको सम्भावनालाई नकार्न सकिँदैन ।

यहाँ सत्ता बाँडफाँडका विषयलाई प्राथमिकतामा राखेकाले दुवै पार्टीलाई सँगै कम्युनिष्ट शक्ति राख्ने नियत पूर्णतया इच्छापूर्ण सोच भएको देखाउन नेकपाका अनुभवहरू पर्याप्त छन् । दलहरूबीच वैचारिक मतभेद पनि छन् । नयाँ उदीयमान दलहरू पनि यो चक्रमा प्रवेश गर्न असफल हुन्छन्, र यसरी, तिनीहरू पनि यी सबै विचारहरूको एक सानो अंश मात्र रहन्छन् ।

पछिल्लो निर्वाचन पश्चात सरकार गठन र विघटनका क्रमहरु चलिरहेका छन् र अस्वस्थ प्रतिस्पर्धा तथा अपवित्र गठबन्धनहरु बन्ने र भत्किने क्रम पनि जारी रहेको छ । पछिल्लो प्रसङ्गमा संसदको तेस्रो दल माओवादी केन्द्रका दाहालको प्रधानमन्त्री पद पनि नयाँ बनेको गठबन्धनका कारण लगभग समाप्त हुनै लागेको छ । संसदमा तेस्रो शक्ति भएर पनि प्रधानमन्त्री बन्ने इच्छा जाहेर गरी जस्तोसुकै हर्कत अपनाएर भए पनि सरकारमै बसेर हालीमुहाली गरिरहेका दाहालको उथलपुथल स्वभावले उनी आफैं विश्वासहीन बनेका छन् । काङ्ग्रेस एमाले दुवै दललाई पटकपटक धोका दिँदै यहाँसम्म आइपुगेका दाहालले आफू ठुला दलको काँधमा टेकेर प्रधानमन्त्री भएको धरातल बिर्सिसकेका थिए ।

यतिबेला अर्को गठबन्धन एमाले काङ्ग्रेसबाट अब नयाँ सरकार बन्ने कुरा चर्चामा छ र एमालेले सरकारलाई दिएको समर्थन पनि फिर्ता गरिसकेको छ । यति हुँदाहुँदै पनि र विश्वासको मतका लागि ददाहाललाई बहुमत नपुग्ने अनुमान हुँदा पनि उनले पदबाट राजीनामा नदिनुले दुई चार दिन भए पनि सरकारमै बसौं भन्ने पदलोलुपता भएको व्यक्तिको ट्याग उनलाई लागिसकेको छ । तैपनि संसदबाटै विश्वासको मत प्राप्त गर्न नसके सरकारबाट संवैधानिक तरिकाले बाहिरिन्छु भनेर संसद फेस गर्न प्रयास गर्नुलाई अन्यथा भन्न मिल्दैन । सायद असार २८ पछि उनी सरकारबाट बिदा हुनेछन् र नयाँ गठबन्धनले सरकार गठन गर्ने प्रक्रिया सुरु गर्नेछ ।

अब प्रधानमन्त्री बन्ने लाइनमा बसेका उम्मेदवारहरु पनि पुरानै अनुहारका देखिनु, खासै यस अघि प्रधानमन्त्री छँदा उल्लेखनीय उपलब्धी हासिल गर्न नसकेका पात्रहरु देखापर्नु, स्थायित्व हुने कुराको शङ्का रहनु जस्ता कारणले नयाँ सरकार गठन हुने कुराले जनतामा कुनै उत्साह र उमङ्ग ल्याएको छैन । दलका नेताहरुको ध्यान देश विकास, दीर्घकालिन योजनाको निर्माण, आर्थिक समुन्नति, विदेश पलायनको रोकथाम र गरीबिको उत्थान गर्नपट्टि नलागेर सरकार बनाउने र गिराउने पुरानै धन्दामा गएको छ । यसबाट जनताहरु वाक्कदिक्क भएका र दलहरुप्रति अस्थिरताका लागि आक्रोशित पनि छन् ।

यसै शिलशिलामा अब बन्न गइरहेको नयाँ गठबन्धनको सरकार किन बन्दैछ भन्ने कुरामा पनि व्यापक बहस भइरहेका छन् । यदि निर्वाचन पश्चात सुरुमै यो गठबन्धन बनेको भए जनताको आकाङ्क्षा अनुसारको सरकार बन्ने थियो र केही स्थायी प्रकृतिको पनि हुने थियो भन्ने चर्चा छ भने अहिले धेरै हण्डर खाएपछि र दाहालले अस्थीर खेल खेल्न थालेपछि मात्र दुवै दलको होश आएपछि मात्र यो गठबन्धन बनेको हो भन्ने आम बुझाइ छ । यतिबेला यो गठबन्धन बन्नु र सरकार बन्नुमा पनि धेरै आशङ्काहरु रहेको चर्चा छ ।

विपरित धु्रवका राजनीतिक धार भएका दुई ठुला दलहरुको मिलन सुखद बनाउनका लागि र अब साँच्चै पूरा अवधि सरकार टिकाउनका लागि एक दुईजना नेता बसेर मिलापत्र बनाउने होइन कि सिङ्गो पार्टी कमिटी बसेर मात्र लिखित रुपमा सहमत हुनुपर्छ । तबमात्र कुनै नेतामुखी मिलाप नभई पार्टीमुखी मिलाप हुनसक्छ र जे निर्णय हुन्छ त्यो पार्टीबाटै हुने अवस्था आउँछ । यसमा पार्टीले व्यक्ति वा नेता चलाउनुपर्ने परिस्थिति आयो भने मात्र पार्टीले नै अपनत्व लिने र गठबन्धन दीर्घकालीन टिकाउ हुने सम्भावना हुन्छ ।