धर्म/संस्कृति

२०२२ शनिदेवको वर्ष : वर्षको पहिलो र अन्तिम दिन शनिबार

अंकशास्त्रः यस वर्ष जम्मा ५३ वटा शनिबार हुनेछन्, यस अंकको स्वामी पनि शनि हुन, शनि वर्षभर आफ्नै राशिमा रहनेछन् ।
२०२२ शनिको वर्ष हुनेछ । यस वर्षको पहिलो र अन्तिम दिन शनिबार परेको छ । यससँगै नयाँ संवत्सर अर्थात् हिन्दू नयाँ वर्षको सुरुवात पनि शनिबार हुँदैछ । यससँगै वर्षका पाँच महिना जनवरी, अप्रिल, जुलाई, अक्टोबर र डिसेम्बरमा ५ शनिबार हुनेछन् । सन् २०११ मा यस्तो अवस्था सिर्जना भएको थियो । साथै यसपटक वसन्त पञ्चमी, गुढीपाडवा, हनुमान जयन्ती, पितृपक्ष, धनतेरसलगायतका १७ ठूला व्रत पर्व शनिबार मनाइँदैछन् । ज्योतिषको दृष्टिकोणले सन् १९९३ पछि अब २०२२ मा शनि कुम्भ राशिमा आउनेछन् । यस वर्ष शनिले दुई पटक राशि परिवर्तन गरी मकर र कुम्भ राशीमा रहनेछन् । शनिको यो स्थिति शुभ रहने ज्योतिषीहरुको भनाइ छ ।

नयाँ वर्षका राजा शनि
ज्योतिष शास्त्रका अनुसार अप्रिल १ बाट सुरु हुने नयाँ संवत्सर २०७९ को राजा शनि हुने बताएका छन् । यसका साथै शनि धन र वर्षाको स्वामी पनि हुनेछन् । तसर्थ, शनिको शुभ प्रभावले निम्न स्तरका व्यक्तिहरूले उन्नतिको अवसर प्राप्त गर्नेछन् । साना व्यवसाय वा नयाँ स्टार्टअपहरू बढ्नेछन् र सफल हुनेछन् । निराश वर्गले मान–प्रतिष्ठा प्राप्त गर्नेछन् । किसान र मजदुर वर्गका लागि पनि यो वर्ष निकै राम्रो रहनेछ । सरकारले जनहितमा ठूला कदम चाल्छ । देशको न्यायिक प्रक्रियालाई सुदृढ बनाइनेछ । जनताको हितमा ठूला कानुनी निर्णय हुनेछन् । धर्म, अध्यात्म, शिक्षा र संस्कृतिसँग सम्बन्धित व्यक्तिको मान सम्मान बढ्नेछ । महिला र युवाले रोजगारी पाउनेछन् ।

इस वर्ष शनिले २ पटक राशि परिवर्तन गर्नेछन्
यसपटक नयाँ वर्षको राजा शनि भएकाले सबै राशिमा यस ग्रहको प्रभाव बढ्ने छ । यो वर्ष शनिले दुई पटक राशि परिवर्तन गर्नेछन् । दुबै समय यो आफ्नै राशि चिन्हहरूमा हुनेछ । तसर्थ, २०२२ मा कुल १० राशीमा शनिको प्रत्यक्ष प्रभाव पर्नेछ ।

२०२२ मा शनिबार आउने पर्वहरु
जनवरी— शनि प्रदोष
फेब्रअरी— वसन्त पञ्चमी, जय एकादशी, विजया एकादशी
अप्रेल— अमावस्या, गुढी पाडवा, हनुमान जयन्ती
मे — नरसिंह जयन्ती
जुन— गायत्री जयन्ती, निर्जला एकादशी
जुलाई— क्यान्सर संक्रांति
अगष्ट–भाद्रपद— अमावस्या
सेप्टेम्बर— पितृ पक्षको सुरुवात, कन्या संक्रान्ति
अक्टोबर— धनतेरस र लाभ पञ्चमी
नोभेम्बर— तुलसी विवाह
डिसेम्बर— गीता जयन्ती