जानकारी

कसरी हुन्छ आन्द्रामा क्षयरोग– लक्षण, उपचार र आहार

क्षयरोग आन्द्रामा पनि हुन सक्छ । झाडापखाला–ज्वरोले आन्द्रामा क्षयरोगलाई संकेत गर्छ, धेरैजसो बिरामीहरूमा पानीको कमीको कारणले हुन्छ । धेरैजसो मानिसलाई टीबी फोक्सोमा मात्र हुन्छ भन्ने लाग्छ, तर त्यस्तो होइन । क्षयरोग आन्द्रामा पनि हुन सक्छ । आन्द्राको क्षयरोगका धेरैजसो केसहरू माइकोब्याक्टेरियम ट्युबरकुलोसिस नामक ब्याक्टेरियाबाट हुने गर्दछ । कतिपय अवस्थामा यो माइकोब्याक्टेरियम बोभिस ब्याक्टेरियाको संक्रमणले पनि हुन्छ ।

सबैभन्दा पहिले, आन्द्रामा क्षयरोग कहिले कुन अवस्थामा यस विषयमा जानकारी वा थाहा पाईराख्नु आवश्यक छ । आन्द्रामा क्षयरोग दुई अवस्थामा हुन्छ । पहिलो, क्षयरोगको ब्याक्टेरियाबाट संक्रमित खाना खाएर । दोस्रो, फुफ्फुसीय क्षयरोगको अवस्थामा बिरामीको आफ्नै बलगम निलेर । एड्स र क्यान्सर रोगीहरू बाहेक, रोगहरूसँग लड्ने क्षमता कम भएका मानिसहरूलाई आन्द्राको क्षयरोग हुने सम्भावना बढी हुन्छ ।

आन्द्राको क्षयरोग तीन प्रकारका 
क्षयरोग आन्द्राको जुनसुकै भागमा लाग्न सक्छ तर ७५ प्रतिशत मानिसमा यो सानो आन्द्राको अन्तिम भागमा हुन्छ । जब यो हुन्छ, आन्द्रामा सूजन हुन्छ । यदि यसको प्रारम्भिक चरणमा उपचार गरिएन भने, यो घातक साबित हुन सक्छ । यो रोग तीन प्रकारका हुन्छन्
अल्सरेटिभः यसमा, आन्द्रामा अल्सरको अवस्था बनाइन्छ । यो रोगीहरूमा ६०% मा हुन्छ ।
हाइपरट्रोफिकः यस प्रकारको क्षयरोगमा आन्द्राको पर्खाल बाक्लो र कडा हुन्छ । आन्द्रामा अवरोध हुन्छ । यो १०% बिरामीहरूमा हुन्छ ।
अल्सरेटिभ हाइपरट्रोफिकः यस अवस्थामा आन्द्रामा अल्सर र अवरोध दुवै हुन्छ । यो आन्द्राको क्षयरोगीहरूको ३० प्रतिशत केसहरूमा हुन्छ ।

 यी लक्षणहरू देखिए भने सर्तक हुनु आवश्यक
पेट दुख्ने, कब्जियत, रगतको पखाला, ज्वरो, भोक नलाग्ने, कमजोरी, तौल घट्ने र पेटमा गाँठो बन्ने यसका लक्षण हुन् । यसका केही लक्षणहरू अन्य रोगहरूसँग मिल्दोजुल्दो पनि छन् । तसर्थ, यदि तपाईमा यस्ता लक्षणहरू देखिएमा, बेवास्ता नगर्नुहोस् र चिकित्सकसँग परामर्श गर्नुहोस् ।

अनुसन्धान र उपचार
रगत परीक्षण, छाती र पेटको एक्स–रे, अल्ट्रासाउन्ड, सीटी स्क्यान, मेन्टोस परीक्षण आन्द्रामा क्षयरोग जाँच गर्न प्रयोग गरिन्छ । यसबाहेक कोलोनोस्कोपी र बायोप्सीले पनि क्षयरोगको जाँच गर्छ । कतिपय बिरामीमा एन्डोस्कोपी पनि गर्नुपर्ने हुन्छ ।

आहार के खाने के नखाने
आन्द्राको क्षयरोग भएका बिरामीले अधिक प्रोटीन युक्त चीजहरू लिनुपर्दछ । आन्द्राको क्षयरोग भएका बिरामीले खानामा प्रोटिन बढी लिनुपर्छ । यसका लागि आहारमा दाल बढी लिनुपर्छ । यसका अलावा डाइटमा सूप, आलु, भात, केरा समावेश गर्नुहोस् । उपचारको सुरुमा दूध वा यसको तयारीहरू नलिनुहोस्, किनकि यसले पखाला निम्त्याउँछ । यसबाहेक कफी, चिया, चिसो पेय पदार्थबाट टाढा रहनुहोस्, यसले पखाला र पेट दुखाइ बढाउँछ । रक्सी नपिउनु हुदैन ।

यस विषयका जानकार डा. सुधीर भन्छन्, आन्द्राको क्षयरोगका बिरामीलाई धेरैजसो झाडापखालाले सताउने गर्छ । यस्तो अवस्थामा शरीरमा तरल पदार्थ र खनिजको कमीलाई पूरा गर्न धेरैजसोले ओआरएस घोल दिन्छन् । यस पछि, ब्याक्टेरिया नष्ट गर्न र संक्रमण हटाउन एन्टिमाइक्रोबियल औषधि दिइन्छ । बान्ताका कारण औषधि खान नसक्ने यस्ता बिरामीलाई इन्जेक्सनमार्फत औषधि दिइन्छ ।