शिक्षा

मसूरी भारत देशकै महँगो विद्यालय वुडस्टक स्कूल

शिक्षाको क्षेत्रमा भारत देहरादूनको दून मात्र होइन, मसूरीको वुडस्टक स्कूल पनि देशको महँगो विद्यालयहरू मध्ये एक हो । यो भारतको स्वतन्त्रता अघिको सबैभन्दा पुरानो बोर्डिङ स्कूल हो । २५० एकडमा फैलिएको यस विद्यालयमा भर्ना पाउन सजिलो छैन । महँगो शुल्क मात्र होइन, यसमा धेरै सुविधाहरू पनि छन्, जसले यसलाई अझ राम्रो बनाउँछ ।

पद्मश्री पुरस्कार विजेता भारतीय अभिनेता टम अल्टरलगायत धेरै सेलिब्रेटीहरूले यस विद्यालयबाट पढेका छन् । यस विद्यालयमा कक्षा ६ देखि १२ सम्मका विद्यार्थी भर्ना हुन्छन् । भर्ना प्रक्रिया लिखित परीक्षा र अन्तर्वार्ता मार्फत गरिन्छ । कक्षा ६ मा भर्नाको लागि आवेदन दिन, विद्यार्थीको उमेर ३१ जुलाई सम्म ११ वर्ष हुनुपर्छ ।

कक्षा ६ देखि ८ सम्मको भर्नाको वार्षिक शुल्क १७ लाख रुपैयाँ छ । त्यसैगरी ९ औं र १० को वार्षिक शुल्क १७ लाख ६० हजार रुपैयाँ रहेको छ । ११ र १२ को वार्षिक शुल्क १८ लाख ९० हजार रुपैयाँ छ । यसबाहेक स्थापना शुल्क रु ४ लाख (फिर्ता नहुने) र रु ३ लाख (फिर्तीयोग्य) डिपोजिट पनि जम्मा गर्नुपर्ने हुन्छ ।

वुडस्टक एशियाको सबैभन्दा पुरानो आवासीय विद्यालयहरू मध्ये एक हो, जुन आज भारतीय क्रिश्चियन अल्पसंख्यक स्थितिको साथ निजी गैर–नाफामुखी रूपमा सञ्चालन भइरहेको छ । यो १९६० मा मान्यता प्राप्त गर्ने एशियाको पहिलो विद्यालय मध्य राज्य संघ द्वारा पूर्ण रूपमा मान्यता प्राप्त छ । सन् २०१९ मा वुडस्टक स्कूललाई आधिकारिक रूपमा आईबी मिडल इयर्स प्रोग्राम (एमवाईपी) र डिप्लोमा कार्यक्रम (डिपी) दुवैको लागि पूर्ण प्राधिकरणको साथ अन्तर्राष्ट्रिय स्नातक (आईबी) विश्व विद्यालयको रूपमा मान्यता दिइएको थियो ।

विद्यालयले पढाइसँगै बास्केटबल, टेबलटेनिस, ब्याडमिन्टन, रक क्लाइम्बिङ, पौडी, जिम्न्यास्टिक, एथलेटिक्स, क्रिकेट, क्रस कन्ट्री, रोड दौड, फिल्ड हक्की, व्यक्तिगत फिटनेस, फुटबल (फुटबल), स्क्वास र भलिबलको तालिम पनि दिँदै आएको छ । दिइदै आएका छन् ।