धर्म/संस्कृति

कैलाश हिमालको उचाइ सगरमाथाभन्दा कम: धेरैले ५२ किलोमिटर परिक्रमा त गरे तर अहिलेसम्म किन कसैले आरोहण गर्न सकेनन् ?

भगवान शिवको वास कैलाश पर्वतमा रहेको मानिन्छ । यो पहाड तिब्बतको पूर्वी भागमा पर्छ । चीन–भारत युद्ध (१९६२) को समयमा चीनले कैलाश पर्वत कब्जा गरेको थियो । यसको चुचुरो सगरमाथा भन्दा कम छ । धेरैले सगरमाथा आरोहण गरेका छन् तर अहिलेसम्म कैलाश हिमाल आरोहण गर्न सकेको छैन । जसका कारण आज पनि यो पहाड रहस्यमय नै रहेको छ । अहिलेसम्म ८ हजार ८ सय ४८ मिटर उचाइ रहेको विश्वको सर्वोच्च शिखर सगरमाथाको आरोहण अहिलेसम्म ७ हजार जनाले गरेका छन् । कैलाशको उचाइ सगरमाथाभन्दा करिब २ हजार मिटर कम भए पनि अहिलेसम्म कसैले पनि आरोहण गर्न सकेको छैन ।

तर, कतिपयले यसलाई ५२ किलोमिटर परिक्रमा गर्न भने सफल भएका छन् । वास्तवमा, कैलाश पर्वतको कोण एक ६५ डिग्री भन्दा बढी छ । जबकि, सगरमाथाको कोण ४०–५० डिग्री छ । त्यसैले कैलाश आरोहण गर्न गाह्रो छ । आरोहणका लागि धेरै प्रयासहरु भएका छन् । अन्तिम प्रयास २००१ मा गरिएको थियो । तर, अहिले कैलाश आरोहणमा पूर्ण प्रतिबन्ध लगाइएको छ । कैलाश पर्वत ब्रह्माण्डको सृष्टिको समयदेखि नै अटल छ । यस पहाडलाई लिएर विभिन्न धर्मको आस्था रहेको छ तर हिन्दू शास्त्र अनुसार यस पहाडमा भगवान शिव र पार्वतीको बास रहेको छ ।

हिन्दू, बौद्ध र जैन तीनै धर्मले कैलाशलाई पवित्र र रहस्यमय मान्छन् । तिब्बती मठका शिक्षकहरूले कैलाश पर्वतको वरिपरि अलौकिक शक्तिको धारा बगिरहन्छ भन्ने विश्वास गर्छन् । जब कुनै मनुष्य यसको नजिक पुग्छ तब त्यो मानिसले आफ्नो मस्तिष्कमा अलौकिक प्रवाहको अनुभव गर्न थाल्छ । अलौकिक मानसिक शक्तिका कारण कैलाशको शिखरमा पुग्न सम्भव छैन । दोस्रो कारण हिमालको ६५ डिग्रीको कोण र तेस्रो महत्त्वपूर्ण कुरा हिमालको वरिपरि हिउँ जम्ने र पग्लने तर चुचुरोमा वर्षभरि हिउँ जमेको हुन्छ । यो पनि नसुल्झिएको रहस्य हो ।

तिब्बतका तीन भाग छन् । पूर्वी तिब्बत, पश्चिम तिब्बत र मध्य तिब्बत । मध्य तिब्बतलाई उत्तर र दक्षिण तिब्बत पनि भन्न सकिन्छ । कैलाश र मानसरोवर पश्चिमी तिब्बतमा अवस्थित छन् । कैलाश शिखरको उचाइ करिब ६७१४ मिटर रहेको छ । कैलाश वरपरका पहाडहरू रातो, खैरो माटो र काँचो ढुङ्गाले बनेका छन् ।

अचम्मको कुरा के छ भने यस्ता धुलोयुक्त कच्चा पहाडका बीचमा पनि कैलाश पर्वत पूर्णतया ग्रेनाइट ढुङ्गाले बनेको छ । हावाहुरी, हिउँ र वर्षाका कारण वरपरका हिमालको आकार र रंग परिवर्तन भइरहन्छ तर कैलाश हिमालमा मौसमको असर पर्दैन । कैलाश पर्वत सधैं हिउँले ढाकिएको हुन्छ । टाढाबाट भव्य पिरामिड जस्तो देखिने कैलाश स्वयं प्रकट शिवलिंग हो । आकाशबाट हेर्दा कैलाश वरिपरि १६ साना ठूला हिमाल देखिन्छन् जसको रंग पहेँलो छ । सोह्र पंखुडी भएको कमलको बीचमा एउटा थालमा शिवलिंग राखिएको जस्तामे देखिन्छ ।

मानसरोवरलाई तिब्बती भाषामा महाम युत्सो भनिन्छ । भौगोलिक हिसाबले यो समुन्द्र सतहबाट साढे चार हजार मिटरको उचाइमा छ । मानसरोवरको छेउमा राक्षस ताल र मानसरोवर तालहरू छन् । राक्षस तादको सतह मानसरोवर ताल मुनि छ । मानसरोवर ताल ओभरफ्लो हुँदा गंगाछु नामक खोलाको पानीले राक्षसताल भरिन्छ । मानसरोवरले राक्षस ताललाई आफ्नो पवित्र पानीले शुद्ध गर्न खोजिरहेको छ । रावणले यहाँ तपस्या गर्दा नुहाउनको लागि यो पोखरी बनाएको जनविश्वास छ । त्यसैले यसलाई राक्षसताल नाम दिइएको हो । यस ठाउँको पौराणिक महत्व अचम्मको छ ।

प्राचीनकालमा सप्तऋषि र सनकादिकहरूले यहाँ तपस्या गरेका थिए । भगवान दत्तात्रेयले सत्ययुगमा यहाँ तपस्या गरेका थिए । रावण त्रेतायुगमा र पाण्डवहरू द्वापरयुगमा यहाँ पुगेका थिए । यसपछि कलियुगमा तथागतले यहाँ तपस्या गरेका थिए । यसरी चारै युगमा कैलाशको ठूलो महत्व रहेको छ । आदि शंकराचार्य र सिख गुरु नानक देव पनि यहाँ पुगेका थिए । सनातन हिन्दू धर्मले कैलाशलाई शिवको रूप मान्छ । बुद्ध धर्ममा कैलाशलाई शाक्यमुनि बुद्धको रूप मानिन्छ । यहाँ पाँच सय बोधिसत्वसहित भगवान बुद्धको बास छ ।

जैन धर्ममा पनि यस स्थानको विशेष महत्व छ । जैन धर्ममा कैलाश नजिकको पर्वतलाई अष्टपद भनिन्छ । यो पनि भनिन्छ कि प्रथम तीर्थंकर ऋषभदेवले यहाँ निर्वाण प्राप्त गरेका थिए । त्यसपछि उनका छोरा राजा भरतले उनको सम्झनामा रत्नमाया सिंह निशिधा प्रसादलाई यहाँ गराएका थिए । मानसरोवरलाई बौद्ध साहित्यमा ‘अनवत्तप’ भनिन्छ । बौद्ध परम्परा अनुसार कैलाशको स्थान पृथ्वीको केन्द्रमा रहेको छ । यहाँका प्रमुख देवता देव धरमपाल (डेमचोक) हुन् । उसले बाघको छाला लगाउँछ, शिरको माला लगाउँछ । उनको हातमा डमरु र त्रिशूल छ र वज्रलाई उनको शक्ति मानिन्छ ।

कैलाशको परिक्रमा ५२ किमी
कैलाश पर्वत शृङ्खला कश्मीरदेखि भुटानसम्म फैलिएको छ । यो पहाड ल्हा चु र झोङ चुको बीचमा अवस्थित छ । यहाँ दुई जोडिएका चुचुराहरू छन् । यसबाट उत्तरी शिखरलाई कैलाश भनिन्छ । यस चुचुरोको आकार विशाल शिवलिङ्ग जस्तो छ । हिन्दू धर्ममा यसको परिक्रमाको ठूलो महत्व छ । परिक्रमा ५२ किलोमिटर छ । तिब्बतका मानिसहरूले यस पहाडको ३ वा १३ परिक्रमा गर्नुपर्छ भन्ने विश्वास गर्छन् । अर्कोतर्फ तिब्बतका धेरै तीर्थयात्रीहरूले नमन गर्दै परिक्रमा पूरा गर्छन् । एउटा परिक्रमाले एक जन्मको पाप हट्छ भने दस परिक्रमाले धेरै अवतारका पापहरू हट्ने विश्वास गर्छन् । गण्ड परिक्रमा पूरा गर्नेले जन्म र मृत्युबाट मुक्ति पाउँछ । कैलास पर्वत पहिला भारतको हिस्सा थियो तर अहिले चीनले कब्जा गरेको छ ।

सन् १९६२ मा भारत र चीनबीच युद्ध हुँदा चीनले भारतको कैलाश र मानसरोवर कब्जा गरेको थियो । अब यहाँ पुग्न चिनियाँ पर्यटक भिसा लिनुपर्छ । जसका कारण कैलाश जान सहज छैन । आईटीबीपीका जवान र चिनियाँ सैनिकको ५० प्रकारको चेकजाँचपछि मानसरोवर पुग्न सकिन्छ । कैलाश मानसरोवर यात्रा दुई देखि तीन हप्तासम्म रहन्छ (यात्रा कहाँ देखि सुरु गरेको भन्ने आधारमा)। यो यात्रालाई सहज बनाउन भारत सरकारले ‘लिपुलेक मार्ग’ बनाएको छ । रक्षामन्त्री राजनाथ सिंहले ८ मे २०२० मा यस मार्गको उद्घाटन गरेका थिए ।

कैलाशका तीर्थयात्री यसबाट खुसी भए पनि यसमा धेरै बाधाहरु छन् । यसबाहेक यस क्षेत्रमा प्रवेश गर्न तिब्बत सरकारबाट विशेष अनुमति लिनुपर्छ । लिपुलेकबाट भारतीय मात्र जान पाउँछन् । दिल्लीको ७५० किलोमिटर उत्तरपूर्वमा रहेको लिपुलेक मार्गले यात्राको समयलाई ६ दिनमा घटाउँछ । स्क्रिप्टसँग सम्बन्धित अन्य जटिलताहरू पनि छन् । किनभने यो मार्ग भारतीय तीर्थयात्रीहरूको लागि मात्र हो । यसबाहेक यो मार्गबाट एक हजार तीर्थयात्रीलाई मात्रै जान अनुमति दिइएको छ ।

यात्राको अर्को विकल्प नेपालको सिमिकोट, कोरला, केरुङ र कोद्री नाका हो । यहाँबाट भक्तजनको संख्यामा कुनै सीमा छैन । तर, यो पनि चीनले तोकेको सीमा अनुसार मात्र सम्भव छ । जबकि तेस्रो विकल्प सिक्किम हुँदै गान्तोकबाट नाथुला पास हुँदै जानु हो । तिब्बतको नगरी क्षेत्रको बुरुङ प्रान्त, उत्तर भारतको उत्तराखण्ड र नेपालको सुदूरपश्चिम प्रदेशमा अवस्थित कैलाश मानसरोवरमा असारदेखि साउनको अन्तिमसम्म भक्तजनको भीड लाग्ने गर्छ । नेपालको लिपुलेक वा सिमिकोटबाट तिब्बत पुगेपछि तिब्बतको उत्तरी भागमा १५० किलोमिटर यात्रा गर्नुपर्ने हुन्छ ।

भिरालो पहाडमा हिँड्नुका साथै भक्तजनले यहाँ हरेक पल बदलिँदो मौसमको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ । मौसम परिवर्तनका कारण छिट्टै अस्वस्थ हुने मानिसलाई पनि अक्सिजन चाहिन्छ । तिब्बतका साना क्षेत्रहरूमा पर्याप्त चिकित्सा सुविधा उपलब्ध नभएकाले कोरोना भाइरसपछि मानिसहरू अझै बढी होसियार हुन आवश्यक छ ।

बेलायती लेखक, यात्री, उपन्यासकार कोलिन थब्रोनले २०११ मा ‘टू अ माउन्टेन इन तिब्बत’ पुस्तक लेखेका थिए । यसमा उनले तिब्बत र कैलाश मानसरोवरमा आफ्ना अनुभवहरू विस्तृत रूपमा लेखेका छन् । उनले लेखेका छन् – मलाई विश्वास छ कि कैलाश पर्वत ब्रह्माण्डको रहस्यमय हृदय हो । कैलाश जाने बाटोमा डरलाग्दो एक्लोपन महसुस हुन्छ । यहाँ हिन्दुहरु आस्थाका साथ पुगे पनि बेलायतीहरु पर्यटकका रुपमा मात्रै आउँछन् । मैले देखेको छु कि भारतबाट तीर्थयात्री तिब्बत पुग्न धेरै दिन लाग्छ । बाटोमा सरकारी स्वास्थ्य परीक्षण गर्नु पर्छ । फोक्सो–मुटु आदि जाँच गरिन्छ । जसका कारण आधा भक्तहरु फर्किएका छन् । अनुमति लिनेहरू पनि १७ हजार फिटको उचाइमा पुग्दा धेरै बिरामी पर्छन् र निराश भएर फर्किनुपर्छ । यसरी कैलाश मानसरोवरको यात्रा पूरा गर्नेलाई भाग्यमानी भन्न सकिन्छ ।