धर्म/संस्कृति

हरियाली तीज, जान्नुहोस् पूजा विधि, शुभ समय र विवाहित महिलाका लागि यो पर्वको महत्व किन?

हिन्दू क्यालेन्डर अनुसार प्रत्येक वर्ष साउन महिनाको शुक्ल पक्षको तृतीया तिथिमा तीज पर्व मनाइन्छ । यसलाई हरियाली तीज वा श्रावणी तीज पनि भनिन्छ । यस दिन विवाहित महिलाहरु आफ्ना पतिको दीर्घायुको कामना गर्दै निर्जल व्रत बस्ने गर्दछन् । यस दिन देवी पार्वती र भगवान शिवको पूजा गर्ने विधि छ । विवाहित महिलाले आफ्नो पतिको दीर्घायु र सन्तानको कामना गर्दै हरियाली तीजको व्रत बस्ने गर्दछन् । अर्कातर्फ अविवाहित युवतीले उपयुक्त श्रीमान पाउनका लागि यो व्रत गर्ने गर्छन् ।

यस दिन महिलाहरूले सोह्र श्रृंगार गर्छन् । हरियाली तीजमा हरियो रङको महत्वका कारण महिलाहरुले यस दिन हरियो साडी र हरियो कांचको चुरा लगाउने गर्छन् ।

हरियाली तीज २०८० कहिले हुन्छ ?

हिन्दू पञ्चाङ अनुसार साउन महिनाको शुक्ल पक्षको तृतीया तिथी आश्विन १ गते राति ८ः०१ बजेदेखि सुरु हुँदैछ । यो अर्को दिन आश्विन २ मा रात १०.१९ बजे समाप्त हुनेछ । उदय तिथी अनुसार आश्विन २ गते हरियाली तीज पर्व मनाइन्छ ।

हरियाली तीज पुजा समग्र

माता पार्वती र शिवजीको मुर्ति, पूजाको पद, पहेँलो कपडा, काँचो कपास, नयाँ लुगा, केराको पात, बेलपत्र, भांग, धतुरा, शमीको पात, जनेउ, नरिवल, सुपारी, कलश, अक्षत वा चामल, दुर्वा घाँस, घिउ, कपूर, अबिर–गुलाल, चन्दन, गाईको दूध, गंगाजल, दही, चिनी, मह, पञ्चामृत ।

माता पार्वतीलाई हरियो साडी, चुनरी र सोलाह श्रृङ्गार चढाउनुका साथै सिन्दुर, बिन्दी, चुरा, महोर, शंख, कुमकुम, कंघी, नेटल, मेहन्दी, ऐना, अत्तर जस्ता विवाहका सामानहरू राख्ने ।

हरियाली तीजको पूजा विधि

हरियाली तीजको दिन बिहान सबेरै उठेर नुहाएर नयाँ लुगा लगाउने । सोलाह शृंगार गर्ने र दिनभर उपवास बस्ने ।