मनोरञ्जन

पाकिस्तानी ११ बाट बाहिरिएका इमाम, काका इन्जमामले १४ घण्टाअघि मात्र मुख्य चयनकर्ताको पदबाट दिए राजीनामा

इस्लामाबाद । सोमबार पाकिस्तानका पूर्व कप्तान इन्जमाम–उल–हकले विश्वकप प्रतियोगिताको बीचमा मुख्य चयनकर्ताको रूपमा आफ्नो भूमिकाबाट राजीनामा दिएका छन् । पाकिस्तानी टोलीमा सबै राम्रो भइरहेको छैन । पाकिस्तान क्रिकेट बोर्ड (पीसीबी) र बाबर आजमबीच वार्ता नभएको खबर आएको छ । पाकिस्तानका पूर्व कप्तान राशिद लतिफले जाका अशरफले बाबरको फोन पनि नउठाइरहेको र पाकिस्तानी खेलाडीले पाँच महिनादेखि तलब नपाएको आरोप लगाएका थिए । एसिया कपअघि पाकिस्तानको मुख्य चयनकर्तामा निर्वाचित भएका पूर्व दिग्गज क्रिकेटर इन्जमाम उल हकले सोमबार आफ्नो पदबाट राजीनामा दिएका हुन् ।

उनका भतिजा इमाम उल हक विश्वकपको प्लेइङ–११ बाट बाहिरिएका छन् । इमाम आउट अफ फर्म थिए । तर, यसका बाबजुद पनि उनलाई निरन्तर अवसर दिइँदै आएको छ । पाकिस्तानी फ्यान र मिडियाले उनलाई इन्जमामकै कारण प्लेइङ–११ मा समावेश गरेको आरोप लगाएका छन् । अहिले इन्जमामले राजीनामा दिएपछि इमामलाई हटाउने विषयमा निकै चर्चा चलिरहेको छ ।

यस विश्वकपमा पाकिस्तानको लगातार चौथो हारपछि इन्जमामले पाकिस्तान क्रिकेट बोर्डका प्रमुख जाका अशरफलाई राजीनामा पठाएसँगै पाकिस्तान क्रिकेट बोर्डको समस्या बढाउन सक्छ । पाकिस्तानी सञ्चारमाध्यमका अनुसार इन्जमामले ६ महिनादेखि तलब पाएका छैनन् र राजीनामा दिएपछि बोर्डले उनलाई १ करोड ५० लाख पाकिस्तानी रुपैयाँ तलब दिनुपर्नेछ । इन्जमामको मासिक तलब २५ लाख पाकिस्तानी रुपैयाँ थियो । सञ्चारमाध्यमका अनुसार उनको सम्झौतामा राजीनामा दिएमा ६ महिनाको थप तलब तिर्नु पर्ने पनि लेखिएको थियो ।
सेन्ट्रल कन्ट्रयाक्टलाई लिएर पीसीबी र खेलाडीबीच मतभेदको खबर आएपछि धेरै खुलासा भए, त्यसपछि हंगामा सुरु भयो । इन्जमाम मध्यस्थता गर्न अगाडि आए र ४८ घण्टाभित्र विवाद समाधान गर्ने वाचा गरे । उनको हस्तक्षेपले गतिरोध समाधान भयो र सबै खेलाडीको माग स्वीकार गरियो । विश्वकपमा आउनुअघि पाकिस्तानी खेलाडीले पनि सम्झौता गरेका थिए ।

यस कारण, इन्जमामको सम्झौता विवादमा संलग्नता र उनको सम्भावित स्वार्थको द्वन्द्वले मुख्य चयनकर्ताको रूपमा उनको भूमिकालाई असर गर्यो । उनको राजीनामाले धेरै विवादहरू समेत खोल्यो । यति मात्र होइन, बाबर आजमको व्यक्तिगत कुराकानी पनि सोमबार भाइरल भएको थियो । पीसीबीमाथि पनि आरोप लगाइएको छ कि इन्जमामको राजीनामा त्यही निजी च्याट विवादलाई दबाउनको लागि गरिएको हो ।

यस विश्वकपमा इमामको स्थानमा फखर जमानलाई समावेश गरिएको छ । फखर नेदरल्यान्ड्सविरुद्धको पहिलो खेलपछि प्लेइङ–११ मा परेका थिएनन् । अब्दुल्लाह शफिक र इमाम उल हकले मात्र ओपनिङ गरेका थिए । इमाममाथि इन्जमामका कारण पक्षपात गरेको आरोप पनि लागेको छ । बलिङमा आउट अफ फर्म शादाबको स्थानमा उसामा मिर र नवाजको स्थानमा आगा सलमानलाई मौका दिइएको छ ।
इमामले यो विश्वकपमा अहिलेसम्म ६ खेल खेलिसकेका छन् । यस अवधिमा उनको ब्याटबाट एक अर्धशतक मात्रै आयो । यस विश्वकपमा अहिलेसम्म ६ इनिङ्समा १६२ रन मात्र बनाउनसकेका थिए । इमामले अस्ट्रेलियाविरुद्ध ७० रनको इनिङ खेलेका थिए । यसबाहेक उनले नेदरल्यान्डविरुद्ध १५ रन, श्रीलंकाविरुद्ध १२ रन, भारतविरुद्ध ३६ रन, अफगानिस्तानविरुद्ध १७ रन र दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध १२ रन बनाएका थिए ।

इमामको अनुपस्थितिका कारण पाकिस्तानले विश्वकपमा राम्रो सुरुवात गर्न सकेन र प्रतियोगितामा कठिनाइको सामना गर्नुपरेको थियो । टोली विश्वकपबाट बाहिरिने संघारमा छ । अब सेमिफाइनलमा पुग्न तीनवटै खेल जित्नुका साथै अन्य टोलीको नतिजामा भर पर्नु पर्नेछ ।