जानकारी

भोक नलाग्नु यी ६ वटा गम्भीर समस्याको संकेत हुनसक्छ, बेवास्ता गर्नु महँगो पर्न सक्छ !

बिना कारण लामो समयदेखि भोक नलाग्ने भयो भने चिन्ताको विषय हो । यदि यो लामो समयसम्म जारी रह्यो भने खानामा रुचि गुमाउनुको पछाडि केही आधारभूत कारणहरू हुन सक्छन् । राम्रो भोक राम्रो स्वास्थ्य को लक्षण मानिन्छ । त्यसैले, धेरै दिनसम्म खान मन नलाग्दा चिन्ता लाग्नु स्वाभाविक हो । भोक नलाग्नु पनि गतिविधिको स्तरमा वृद्धि वा कमी वा जीवनमा महत्त्वपूर्ण घटना वा रोगको कारण हुन सक्छ । उदाहरणका लागि, कुनै रोमाञ्चक वा महत्त्वपूर्ण घटना अघि, मानिसहरूको भोक वा निद्रा पनि बिग्रन्छ । यो अस्थायी हो र घटना पछि तपाईंको भोक सामान्यमा फर्कन्छ ।

एक खानपान विकार, मानसिक स्वास्थ्य समस्या, थाइरोइड समस्या, वा दुर्लभ अवस्थामा, क्यान्सर कम भोकको लागी जिम्मेवार हुन सक्छ । भर्खरको अनुसन्धानले सुझाव दिए अनुसार खानामा चासोको निरन्तर कमी गम्भीर अन्तर्निहित स्वास्थ्य अवस्थाहरूको सम्भावित सूचक हुन सक्छ ।

थाइरोइड समस्या : थाइरोइड एउटा ग्रन्थी हो जसले हर्मोन उत्पादन गर्छ जसले शरीरका धेरै महत्त्वपूर्ण कार्यहरूलाई नियन्त्रण गर्छ । जब थाइरोइडले राम्ररी काम गर्दैन, यसले हर्मोन उत्पादनलाई कम गर्न सक्छ, जसले भोक नलाग्ने, तौल बढ्ने, थकान र अन्य लक्षणहरू निम्त्याउन सक्छ ।

क्यान्सर : क्यान्सर एक गम्भीर रोग हो जुन शरीरको कुनै पनि भागमा कोशिकाहरूको असामान्य वृद्धिका कारण हुन्छ । केही प्रकारको क्यान्सर, जस्तै फोक्सोको क्यान्सर, कोलोन क्यान्सर र स्तन क्यान्सरले भोक नलाग्न सक्छ ।

खाने विकारहरू : एनोरेक्सिया नर्भोसा र बुलिमिया नर्भोसा जस्ता खाने विकारहरूले भोक कम गर्न सक्छ । यी विकारहरूबाट पीडित व्यक्तिहरू प्रायः खानबाट जोगिन वा धेरै थोरै खान्छन् ।

मानसिक स्वास्थ्य समस्याहरू : मानसिक स्वास्थ्य समस्याहरू, जस्तै चिन्ता र डिप्रेसनले भोक कम गर्न सक्छ । यस्ता समस्याबाट ग्रसित मानिसहरु प्रायः खानामा चासो राख्दैनन् वा खाने चिन्तित हुन्छन् ।

जठरांत्र समस्याहरू : अचानक भोक नलाग्ने ग्यास्ट्रोइंटेस्टाइनल समस्याको कारण हुन सक्छ । इन्फ्लेमेटरी बोवेल डिजिज (क्ष्द्यम्), ग्यास्ट्राइटिस र पेप्टिक अल्सर जस्ता अवस्थाहरूले पाचन प्रणालीलाई असर गर्न सक्छ, दुखाइ र भोक कम गर्न सक्छ । थप जटिलताहरू रोक्न यी केसहरूमा तुरुन्त ध्यान खोज्नु महत्त्वपूर्ण छ ।