जानकारी

अष्टाङ्ग योग के हो, कति भाग छन् र सबैको महत्व के छ?

अष्टाङ्ग योगका आठ भाग छन् । पाँच अंगहरू यम, नियम, आसन, प्राणायाम, प्रत्याहार, धारणा, ध्यान–भजन र समाधि । पहिलो पाँच अंगहरू यम, नियम, आसन, प्राणायाम र प्रत्याहार बाह्य अभ्यासहरू हुन् । बाँकी तीन अंगहरू धारणा, ध्यान र समाधि हुन् । –सद्गुरुश्री स्वामी आनन्द जी

हरेक वर्ष जुन २१ तारिखका दिन सारा विश्वले विश्व योग दिवस मनाउने र योग गर्ने गर्दछन् । यी आसनहरूलाई सारा विश्वले योगको रूपमा लिएको छ, जुन सत्य होइन । योगका आसनहरू विशुद्ध योग होइनन् । यो योगको अवधारणाको आठौं भाग मात्र हो । योग भनेको जोड्नु र जोडाउनु हो । मन, शरीर र आत्मा अर्थात् भित्रीमन, शरिर देह र अदेह ।

अदेह रूप भनेको आत्मा हो । यो संसार पदार्थ र चेतनाको संयोजनबाट बनेको हो । जड भनेको मरेको हो, एनिमेट भनेको जिउनु हो । रूट एक्लै छैन । यो पाँच महाभूतहरू जल, पृथ्वी, अग्नि, वायु र आकाशको संयोजनबाट बनेको हो । चेतना एक प्रवाहित ऊर्जा हो, जुन शब्द रूप हो । जुन संज्ञानात्मक, भावनात्मक र कार्यात्मक तीनवटा रूप हो । चेतनाको अभावमा यदि केहि बाँकी छ भने, यो जडता, निष्क्रियता, स्थिरता हो ।

अष्टाङ्ग योगका आठ भाग छन् । पाँच अंगहरू यम, नियम, आसन, प्राणायाम, प्रत्याहार, धारणा, ध्यान (भजन र समाधि) हुन् । पहिलो पाँच अंगहरू यम, नियम, आसन, प्राणायाम र प्रत्याहार हुन् । बाँकी तीन अंगहरू धारण, ध्यान र समाधिलाई आन्तरिक अभ्यास भनिन्छ । बाह्य साधनामा गति र लय फुल्दा मात्र भित्री साधनामा परिपक्वता आउँछ । यम र नियमले नम्रता, क्षमा र तपस्याको प्रतिनिधित्व गर्दछ । यम भनेको संयम हो, जसको पाँच भाग हुन्छ । अहिंसा, सत्य, अस्तेय अर्थात् अरुको द्रव्यको चाहनाभन्दा बाहिर, ब्रह्मचर्य र अधमता ।

त्यसैगरी नियम अर्थात् अनुशासन पनि पाँच प्रकारका हुन्छन् । शौच, सन्तुष्टि, तपस्या, स्वाध्याय अर्थात् सिम्रन र प्रणिधान अर्थात् अर्पण र समर्पण । समर्पण भनेको परमात्मामा भक्तिपूर्वक समर्पण गर्नु हो । आसन भनेको शरीरलाई स्वस्थ राख्नु भनेको बाह्य स्थिरताको अभ्यास हो । प्राणायाम जीवन शक्ति को अभ्यास हो । प्राणायाम श्वासप्रश्वासको गतिलाई तोड्ने नाम हो । बाहिरी हावाको स्वीकृति भनेको सास फेर्न हो । भित्री हावाको बहिर्गमन इनहेलेसन हो । यसको अभ्यासले प्राणमा स्थिरता ल्याउँछ, जसले भित्री मनको चंचलतालाई समाप्त गर्छ । प्रत्याहार, जीवन शक्ति र मानसिक स्थिरताको मध्यवर्ती अभ्यासलाई प्रत्याहार भनिन्छ । प्रतिकूल, आहार । मनोवृत्ति ।

जब प्राणायाम मार्फत प्राण अपेक्षाकृत शान्त हुन्छ, मनको बाहिरी गति स्वाभाविक रूपमा न्यूनतम हुन्छ र इन्द्रियहरू बाह्य वस्तुहरू भन्दा पर अन्तर्मुखी बन्छन् । जसका कारण भित्र आत्मसाक्षात्कारको दियो बलेको छ । यसको नाम प्रत्याहार हो । अन्तिम तीन भागहरू आन्तरिक शान्तिको एक उपक्रम हो । जब मनको बाहिरी गति रोकिन्छ र अभ्यासी अन्तर्मुखी भएर स्थिर रहन प्रयास गर्दछ । त्यसपछि यो प्रयासको प्रारम्भिक आन्दोलनको नाम धरना हो । हृदय वा नाकको टुप्पो वा कुनै विशेष अंग वा बाहिरी लक्ष्यमा आफूलाई जोड्नु भनेको धारणा हो । धारण गर्नु भनेको धारण गर्नु हो ।

ध्यान–भजन अर्को व्यवस्था हो । ध्यान भनेको तपाईं जहाँ हुनुहुन्छ त्यहीँ बस्नु हो । जब ज्ञान भित्री मनमा एक बिन्दुमा एकरूपमा सर्छ, त्यसलाई ध्यान भनिन्छ । भजन भनेको शब्दसँग जोड्ने र जोड्ने प्रक्रिया हो । धारणा र ध्यान–भजनको दुवै अवस्थामा वृत्ति चल्छ, बहन्छ । दुवैमा फरक यति हो कि धारणामा वृत्तिको विरुद्धमा वृत्ति पनि प्रकट हुन्छ । तर ध्यानमा समानता मात्र प्रवाह हुन्छ, भिन्नता होइन ।

ध्यान–स्तोत्रको परिपक्वताको अवस्था समाधि हो । समाधि अर्थात् विलीन हुनु, विलीन हुनु, सम्पूर्णमा, पूर्णमा । र परम चेतनामा एकरूप भएर परम बन्नु । जब समाधि चित्त आधारको आकारमा प्रकट हुन्छ, तब जीवको बाह्य रूप अप्रासंगिक हुन्छ । र त्यसपछि मात्र समर्थन उज्यालो हुन्छ । भित्री शब्द आफैं प्रतिध्वनि हो । शब्द जुन तिम्रो मूल हो । अस्तित्व । आत्मा अवस्थित छ । यो अवस्थालाई समाधि भनिन्छ । र समाधि पछि, ज्ञानको विस्फोट हुन्छ । यो योगको अन्तिम लक्ष्य हो ।