जानकारी

घरेलु मसाला मलेरियाको लागि रामबाण उपाय हुन सक्छ; कसरी बनाउने जानि राखौं

मलेरिया लामखुट्टेबाट सर्छ । त्यसैले मानिसमा चेतना जगाउने उद्देश्यले हरेक वर्ष विश्व लामखुट्टे दिवस मनाइन्छ । मलेरियाको घरेलु उपचार पनि बुझ्न जरुरी छ । डब्ल्यूएचओको प्रतिवेदनअनुसार भारत र पडोसी देशहरुमा मलेरियाका बिरामी सबैभन्दा बढी छन् । भारतमा कुल औलो रोगको ३ प्रतिशत हिस्सा ओगटेको छ । बेलायती सर्जन सर डोनाल्ड रसले सन् १८९७ मा पहिलो पटक लामखुट्टे र मलेरियाबीचको सम्बन्ध पत्ता लगाएका थिए ।

यस्तो अवस्थामा मलेरिया र यसका घरेलु उपचारहरू बुझ्न जरुरी छ । यसका साथै मलेरियाका १० लक्षणहरू पनि बुझ्न जरुरी छ । मलेरिया प्रोटोजोआ परजीवीहरुको कारण हुने एक संक्रामक रोग हो । जुन पोथी एनोफिलिस लामखुट्टेको टोकाइबाट सर्छ । यो मुख्यतया दुई प्रकारको हुन्छ– सामान्य मलेरिया र गम्भीर मलेरिया । तातो ठाउँमा बस्ने मानिसहरू मलेरियाबाट बढी प्रभावित हुने विश्वास गरिन्छ ।

मलेरियाबाट बाँचन केही घरेलु उपायहरू जानि राखौं
अदुवाः एनसीबीमा प्रकाशित एक अध्ययन अनुसार मलेरिया पछि अदुवाको सेवन लाभदायक हुन सक्छ । यसमा एन्टी–माइक्रोबियल र एन्टी–इन्फ्लेमेटरी गुणहरू छन्। मलेरियाको कारण हुने वाकवाकी र बान्ता रोक्न मद्दत गर्दछ ।

सेवन गर्ने विधि:  एक वा डेढ कप पानीमा एक इन्च अदुवाको टुक्रा उमाल्नुहोस् । त्यसपछि स्वाद अनुसार मह मिसाउनुहोस् । यो मिश्रणको दैनिक एक देखि दुई कप सेवन गर्नुहोस् ।

बेसारः नेशनल लाइब्रेरी अफ मेडिसिनका अनुसार बेसारमा पाइने कर्क्युमिनले मलेरियाविरुद्ध औषधीको रूपमा काम गर्छ । बेसार एक मसला हो जसमा एन्टी–अक्सिडेन्ट र एन्टी–माइक्रोबियल गुण हुन्छ । जसले शरीरबाट प्लाज्मोडियम इन्फेक्सनबाट उत्पन्न हुने विषाक्त पदार्थलाई बाहिर निकाल्छ । मलेरियाको कारणले हुने मांसपेशी र जोर्नी दुखाइ कम गर्न यसमा एन्टी–इन्फ्लेमेटरी प्रभाव हुन्छ ।

सेवन गर्ने विधि: एक गिलास दूधमा एक चम्चा बेसारको धूलो मिसाएर सेवन गर्दा फाइदा हुन्छ । हरेक रात सुत्नुअघि यसको सेवन गर्नुहोस् ।

कलोनजीः (कलौंजी) पबमेडमा प्रकाशित एक अध्ययन अनुसार कलोनजीमा मलेरिया विरोधी गुण हुन्छ । यसले मलेरियाको प्लाज्मोडियम संक्रमणसँग लड्नका लागि यसको एन्टिअक्सिडेन्ट गुणहरू पनि काम गर्दछ । यस्तो अवस्थामा यसको सेवन मलेरियामा फाइदाजनक हुन्छ ।

सेवन गर्ने विधिः आधा चम्चा कलोनजीको धूलो लिनुहोस् र यसलाई एक गिलास पानीमा मिलाउनुहोस् । हरेक बिहान खाना अघि उपभोग गर्नुहोस् ।

मेथीः मेथीमा मलेरिया परजीवीहरूसँग लड्ने क्षमता यसको प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउने र एन्टी–प्लाज्मोडियल प्रभावहरूको कारण हो । त्यसैले डाक्टरहरूले मलेरियाका बिरामीलाई मेथीको दाना खाने सल्लाह दिन्छन् ।

सेवन गर्ने विधि: आधा चम्चा मेथीको दानालाई एक गिलास पानीमा रातभर भिजाउनुहोस् । र बिहान यो पानी छानेर खाली पेटमा सेवन गर्नुहोस् । मलेरिया निको नभएसम्म यसको सेवन गर्नुहोस् ।

दालचीनीः दालचीनी मलेरियामा प्रभावकारी हुन सक्छ । यसमा एन्टिअक्सिडेन्ट, एन्टी–इन्फ्लेमेटरी, एन्टिब्याक्टेरियल, एन्टिसेप्टिक, एन्टिभाइरल र एन्टिफङ्गल गुणका साथै एन्टि परजीवी गुणहरू छन् । जसले मलेरियाबाट निको हुन मद्दत गर्छ ।

सेवन गर्ने विधि: एक गिलास पानीमा एक चम्चा दालचीनीको धूलो र एक चिम्टी कालो मिर्च उमालेर खाने । अब यसलाई फिल्टर गर्नुहोस् । तपाईं यो तयार मिश्रण दिनमा एक वा दुई पटक पिउन सक्नुहुन्छ ।

विश्व लामखुट्टे दिवस २०२२ः हरेक वर्ष अगस्त २० मा विश्व लामखुट्टे दिवस मनाइन्छ ।