स्वास्थ्य

चीनले मानिसमा मात्र होइन गँगटो र माछाको पनि कोविड परीक्षण गर्दै

नयाँ दिल्ली । कोरोना संक्रमणको बढ्दो केसका बीच चीनमा महामारीको डर मानिससँगै जनावरमा पनि भइरहेको छ । चीनको सियामेन सहरको एउटा भिडियो भाइरल भइरहेको छ जसमा स्वास्थ्यकर्मीहरूले समुन्द्रबाट समातिएको माछाको नमूना परीक्षणका लागि लिइरहेको देख्न सकिन्छ ।

वास्तवमा चीनको सियामेन सहरमा कोरोनाका घटना बढेपछि ५० लाखभन्दा बढी मानिसलाई कोभिड–१९ परीक्षण गराउन आदेश दिइएको थियो । त्यसपछि अब यहाँ मानिससँगै जनावरमा पनि कोभिड परीक्षण भइरहेको छ । नयाँ कोभिड परीक्षण अभियानमा समुद्री जीवहरूको पनि परीक्षण गरिने आधिकारिक सूचनामा उल्लेख छ । अधिकारीहरूले भाइरसबाट बच्न समुद्री खानाको परीक्षण पनि सुरु गरेका छन् ।

हालै, सियामेनको जिमी समुद्री महामारी नियन्त्रण जिल्ला समितिले एक सूचना जारी गरी माछा मार्ने बन्दरगाहहरूमा फर्किँदा माछा मार्ने र तिनीहरूको समुद्री खाना दुवै कोविडको लागि परीक्षण गर्नुपर्ने भनेको छ । यसपछि, सामाजिक सञ्जालमा धेरै भिडियोहरू देखा परेका थिए जसमा चिकित्साकर्मीहरू जीवित माछा र गँगटोको कोभिड–१९ परीक्षण गरिरहेको देखिएका थिए । स्वास्थ्यकर्मीहरूले पीपीई किट लगाएका थिए र माछाको मुख र केकडाको खोलामा स्वाब घुसाएर परीक्षण गरेका थिए ।

अर्कोतर्फ, एक अध्ययनका अनुसार कोभिड–१९ बाट निको भएका व्यक्तिमा मस्तिष्कको डिमेन्सिया पनि बढ्दै गएको छ । बिहीबार (अगस्ट १८) मा प्रकाशित अनुसन्धानले श्वासप्रश्वाससम्बन्धी अन्य सङ्क्रमणभन्दा कोरोना सङ्क्रमणपछि दुई वर्षसम्म यस्ता न्यूरोलोजिकल र मानसिक अवस्था बढी हुने देखाएको छ ।

चिन्ता र डिप्रेसनको जोखिम बढ्यो ः अनुसन्धानकर्ताहरूले कोरोना संक्रमणपछि मानिसमा चिन्ता र डिप्रेसनको जोखिम पनि बढेको पत्ता लगाएका छन् । तर, संक्रमण भएको दुई महिनाभित्रै यो कम हुन्छ । द ल्यान्सेट साइकियाट्री जर्नलमा प्रकाशित यो अध्ययनले दुई वर्षको अवधिमा १० लाखभन्दा बढी बिरामीहरूको स्वास्थ्य रेकर्डबाट सङ्कलन गरिएको न्यूरोलोजिकल र मनोचिकित्सक डेटाको विश्लेषण गरेको छ, स्काई न्यूजले रिपोर्ट गरेको छ । तीमध्ये अधिकांश अमेरिकाका बिरामी थिए ।