अन्तराष्ट्रिय

कोप-२७ : इजिप्टमा भएको संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय जलवायु शिखर सम्मेलनमा सबैभन्दा विवादित विषय

शर्म अल–शेख, इजिप्ट । कोप–२७ (कोप २७) विकासोन्मुख देशहरूलाई क्षतिपूर्ति दिन विपद् कोष गठन गर्ने विषयमा सहमति भएको छ । यस अवधिमा नोक्सान तथा नोक्सान कोषले जलवायु परिवर्तनप्रति संवेदनशील मुलुकमा परेको नोक्सानीको क्षतिपूर्तिमा सहयोग गर्ने बताएको थियो । कोप–२७ ले ट्वीट गर्दै यस ऐतिहासिक निर्णयको जानकारी दिएको छ । सम्मेलनको ७ देखि १८ नोभेम्बर सम्म इजिप्टको शर्म अल–शेखमा कार्यक्रम आयोजना गरिएको थियो ।

ऐतिहासिक निर्णय
सबैले सहयोग गर्न राजी भएकाले शिखर सम्मेलनमा इतिहास रचिएको कोप–२७ ले ट्वीटमा लेखेको छ । यस कोषमार्फत जलवायु परिवर्तनको समस्या समाधानका लागि पहल गरिनेछ । यो सम्झौता ठूलो सम्झौताको हिस्सा हो र लगभग २०० देशका वार्ताकारहरूले यसमा मतदान गरेका छन् । सम्मेलन ६ देखि १८ नोभेम्बरसम्म इजिप्टको शर्म अल–शेखमा आयोजना भएको थियो ।

कोप–२७ शिखर सम्मेलन किन?
जलवायु परिवर्तन सम्बन्धी संयुक्त राष्ट्र संघको फ्रेमवर्क कन्भेन्सनमा जलवायु परिवर्तनसँग सम्बन्धित सबै मुद्दाहरू छलफल गरिन्छ । यूएनएफसीसीसी का सदस्य रहेका १९० भन्दा बढी देशहरूले जलवायु परिवर्तनसँग जुध्न र विश्वव्यापी दृष्टिकोणमा काम गर्न वर्षको अन्तिम दुई हप्तामा वार्षिक सम्मेलन आयोजना गर्छन् । यही प्रक्रियाले पेरिस सम्झौतालाई जन्म दिएको छ । यसबाहेक, यसको पूर्ववर्ती सम्झौता क्योटो प्रोटोकल पनि हो । यो जलवायु परिवर्तनको खतरासँग लड्न डिजाइन गरिएको एक प्रकारको अन्तर्राष्ट्रिय सन्धि हो ।

राष्ट्रसंघका महासचिव एन्टोनियो गुटेरेसले कोप–२७ ले न्यायको दिशामा महत्वपूर्ण कदम चालेको बताएका छन् । म घाटा र चोटपटक कोष स्थापना गर्ने निर्णयलाई स्वागत गर्दछु र यसलाई समयमै सञ्चालनमा ल्याउनेछु । जाहिर छ, यो पर्याप्त हुनेछैन तर टुटेको विश्वासलाई पुनर्निर्माण गर्न यो धेरै आवश्यक राजनीतिक संकेत हो ।