जानकारी

जाडो याममा मानिसहरुलाई हुने विभिन्न समस्या : सामना कसरी गर्ने

कमजोर प्रतिरक्षा प्रणालीको कारण, रोगहरु को जोखिम लगातार बढ्छ । यो मौसममा धेरैजसो मानिसलाई रुघाखोकी, रुघाखोकी र घाँटी दुख्ने समस्या हुन्छ । तर सबैभन्दा अप्ठ्यारो कुरा भनेको घाँटी र छातीमा जमेको कफ हो, जसका कारण खोकीको समस्या पनि बढ्छ, जसका कारण बारम्बार घाँटी दुख्ने गर्छ ।

शरीरसँग सम्बन्धित धेरै समस्याहरूको लागि, मानिसहरू अक्सर विभिन्न तेलहरू प्रयोग गर्न सिफारिस गर्छन् । यस्तो अवस्थामा, यदि आजकाल छातीमा जम्मा भएको म्यूकसबाट हैरानी छ भने, नीलगिरी (युकलिप्टस एसेन्शियल) तेलको प्रयोग गर्नु फाइदाजनक साबित हुन सक्छ । यो तेलले बलगमलाई खुकुलो बनाउन मद्दत गर्छ । यति मात्र होइन, यदि खोकीको समस्या छ भने यो तेलले रुघाखोकीबाट पनि धेरै राहत दिन्छ । यो तेललाई डिफ्युजरको सहायताले पनि सेवन गर्न सकिन्छ ।

नुन पानी : घाँटीको समस्या भएमा मनतातो पानीले कुल्ला गर्ने सल्लाह सबैलाई थाहा छ । किनभने, तातो पानीले कुल्ला गर्नाले घाँटीको पछाडिको भागमा रहेको कफ पूर्ण रूपमा सफा हुन्छ । यसका साथै यसले घाँटी दुखाइलाई पनि शान्त पार्न मद्दत गर्छ । यसका लागि एक गिलास पानीमा १–२ देखि ३–४ चम्चा नुन मिसाएर बिहान बेलुका कुल्ला गरेर छिट्टै राहत पाउन सकिन्छ ।

यी जडीबुटीबाट पनि राहत पाउन सकिन्छ : रुघाखोकी र रुघाखोकी जस्ता बारम्बार समस्याहरूको लागि, सधैं घरेलु जडिबुटी वा घरमा प्रयोग गरिने चीजहरूबाट उपचार गर्नु पनि उत्तम विकल्प हुनसक्छ । घरको भान्छामा कागती, अदुवा र लसुन आदि राख्नाले कफलाई खुकुलो बनाउन मद्दत गर्छ । यसले चिसो, खोकी र अतिरिक्त बलगम कम गर्न मद्दत गर्दछ । यसका अलावा लिकोरिस जरा, जिनसेङ, जामुन, अनार आदि पनि फाइदाजनक साबित हुन सक्छ ।