जानकारी

दाल भात नै सबै भन्दा उत्तम परिकार : दाल भातको गजब पहिचान

डब्ल्यूएचओले खानामा एक सर्वेक्षण गरिएको थियो, यो सर्वेक्षण सम्पूर्ण विश्वको खानामा गरिएको थियो । जसको उद्देश्य सम्पूर्ण विश्वमा सबैभन्दा राम्रो खाना कुन हो भनेर जान्न थियो । यसका लागि उनले ३ मापदण्ड पूरा गर्नुपर्ने थियो । पहिलो जुन बनाउन सजिलो छ । दोस्रो, यसमा मानिसको लागि आवश्यक सबै तत्वहरू समावेश हुनुपर्छ र तेस्रो, खाना स्वाद हुनुपर्छ ।

डब्लुएचए टोलीले संसारभर भ्रमण गर्छ र विश्वमा तयार गर्नको लागि सबैभन्दा सजिलो खाना के हो र त्यो देशका मानिसहरूले कति खान्छन् भनेर हेर्छन् । उनले दाल र चामल मात्रै पाए । उनले भारतका हरेक राज्यमा चामल धेरै खपत हुने, कतै सांबर, कतै दाल, कतै दलमा हुने गरेको बताए ।

दोस्रो मापदण्ड यो बनाउन सजिलो हुनुपर्छ । यसमा दाल र चामल पनि छनोट गरिएको थियो । पानी मात्रै हालेर चामल बनाइन्छ र बेसार र नुन हालेर दाल बनाइन्छ भन्ने थाहा पाएपछि उनी छक्क परे । अब तेस्रो मापदण्ड खानामा स्वाद हो । त्यसैले उनीहरुलाई तातो दाल, भात र माथि देसी घिउ खन्याएपछि पहिलो चस्का लिएर सबैजना मोहित भए ।

अब चौथो मापदण्ड यसका लागि उनले दाल र चामलको नमूना लिए । दालमा फाइबर, प्रोटिन, आइरन र अत्यावश्यक मिनरल्स रहेको पाइयो । एन्टिबायोटिक र आयोडिनको कमी बेसार र नुनले पूर्ति गरिँदै थियो । चामलमा कार्बोहाइड्रेट र अन्य भिटामिन पाइन्छ । अन्तमा, निष्कर्ष यो थियो कि भारतीय दाल र चामलको तरकारी र यदि त्यहाँ सलाद छ भने, यो संसारको उत्कृष्ट खाना मध्ये एक हो । यो एक मात्र खाना हो जसले कुनै साइड इफेक्ट गर्दैन ।

पछि थाहा भयो कि यो खानाको बारेमा यो सर्वेक्षणको मुख्य उद्देश्य अमेरिका र युरोप बीच युद्धको स्थिति छ भने सबैभन्दा सस्तो र पौष्टिक खाना के हो जुन छोटो समयमा तयार गर्न सकिन्छ, पत्ता लगाउनु थिया े। महिनौं बितिसक्दा पनि खाइँदैन र वास्तवमा दाल चामल जति सरल हुन्छ, त्यति नै राम्रो हुन्छ । तर हामी यसलाई छोडेर पिज्जा, बर्गर खान्छौं र दाल र भातको मूल्य पनि निकै कम हुन्छ ।-समाजिक सञ्जलबाट