विचार/अन्तर्वार्ता

६५ वर्षमा झण्डै ८ प्रतिशतले घटे सनातनि हिन्दू : अल्पसंख्यक जनसंख्याको हिस्सामा वृद्धि

सन् १९५० देखि २०१५ को बीचमा भारतमा बहुसंख्यक हिन्दूहरूको जनसंख्याको हिस्सा ७.८२ प्रतिशतले घटेको छ । यद्यपि, यस अवधिमा मुस्लिम, इसाई, सिख र बौद्ध लगायत अल्पसंख्यक जनसंख्याको हिस्सा बढेको छ । प्रधानमन्त्रीको आर्थिक सल्लाहकार परिषद् (ईएसी–पीएम)की सदस्य शमिका रविले कार्यपत्रमा यस्तो जानकारी दिएकी हुन् । यस पत्रमा देशमा सामाजिक विविधता प्रवद्र्धनका लागि अनुकूल वातावरण रहेको उल्लेख गरिएको छ ।

६५ वर्षमा कस्को जनसङ्ख्या र कति बढ्यो ?
पेपरका अनुसार भारतमा बहुसंख्यक हिन्दू जनसंख्याको हिस्सा सन् १९५० देखि २०१५ सम्म ७.८२ प्रतिशतले घटेको छ । यो पहिलेको ८४.६८ प्रतिशतबाट घटेर ७८.०६ प्रतिशतमा झरेको छ । यही समयमा, मुस्लिम जनसंख्याको हिस्सा १९५० मा ९.८४% बाट २०१५ मा १४.०९% मा बढ्यो । त्यसैगरी ६ दशकमा क्रिस्चियन जनसङ्ख्या २.२४ प्रतिशतबाट बढेर २.३६ प्रतिशत पुगेको छ । जबकि सिख जनसंख्याको हिस्सा १.२४% बाट १.८५% मा बढेको छ । यससँगै बौद्ध जनसङ्ख्याको अंश ०.०५ प्रतिशतबाट ०.८१ प्रतिशतमा उल्लेख्य वृद्धि भएको छ । तर, भारतको जनसङ्ख्यामा जैन समुदायको हिस्सा ०.४५% बाट घटेर ०.३६% पुगेको छ । यही समयमा, पारसी जनसंख्या ०.०३% बाट ०.००४% मा घटेके छ ।

भारतमा अल्पसंख्यकहरूको कानूनी परिभाषा
शमिका रवि, सदस्य, ईएसी–पीएम, पेपरका सह–लेखकले बटम–अप दृष्टिकोण मार्फत पोषण वातावरण र सामाजिक समर्थन प्रदान नगरी समाजका पिछडिएका वर्गहरूको लागि राम्रो जीवन परिणाम प्रवर्द्धन गर्न सम्भव छैन भनी बताएकि छन् । यस पेपरका अन्य लेखकहरूमा ईएसी–पीएम सल्लाहकार अपूर्व कुमार मिश्र र अब्राहम जोस पनि पर्छन् । अब्राहम संस्थाहरूमा युवा पेशेवरको रूपमा काम गरिरहेका छन् । रविले आफ्नो पेपरमा उदाहरणका लागि भारत अल्पसंख्यकहरूको कानुनी परिभाषा रहेको थोरै देशहरूमध्ये एक हो भनेकि छन । उनीहरूलाई संवैधानिक रूपमा संरक्षित अधिकारहरू प्रदान गर्दछ । यी प्रगतिशील नीति र समावेशी संस्थाहरूको परिणाम भारत भित्र अल्पसंख्यक जनसंख्याको बढ्दो संख्यामा देखिन्छ । तथ्याङ्कको सावधानीपूर्वक विश्लेषणले भारतमा अल्पसंख्यकहरू सुरक्षित मात्र नभएर वास्तवमा फस्टाउँदै गएको देखाउँछ । त्यसकारण, छिमेकका अल्पसंख्यक जनसंख्याहरू भारतमा बसाइँ सर्नु अचम्मको कुरा होइन । आफ्नो बहुलवादी, उदारवादी र लोकतान्त्रिक प्रकृतिलाई ध्यानमा राख्दै, भारतले विगत छ दशकदेखि धेरै देशका उत्पीडित जनसंख्यालाई शरण दिने आफ्नो सभ्यतावादी परम्परालाई निरन्तरता दिएको छ ।

शमिका रवि, सदस्य, ईएसी–पीएमका अनुसार म्यानमारमा बहुसंख्यक जनसङ्ख्यामा १०% कमी आएको छ । अखबारका अनुसार दक्षिण एसियाको नजिकैको छिमेकी भारतले बहुसंख्यक जनसंख्यामा सबैभन्दा ठूलो गिरावट (७.८२%) देखेको छ, त्यसपछि म्यानमार छ । म्यानमारमा ६५ वर्षमा बहुसंख्यक जनसंख्यामा १०% गिरावट आएको छ ।

भारतीय उपमहाद्वीपमा, यसले माल्दिभ्स बाहेक सबै मुस्लिम बहुल देशहरूले बहुसंख्यक धार्मिक सम्प्रदायको अंशमा वृद्धि भएको बताएको छ । माल्दिभ्सको बहुमत समूह शेयर १.४७% ले घट्यो । बंगलादेशमा, बहुसंख्यक धार्मिक समूहको हिस्सा १८% ले बढ्यो, जुन भारतीय उपमहाद्वीपमा सबैभन्दा ठूलो वृद्धि हो । यही समयमा, पाकिस्तानले बहुसंख्यक धार्मिक सम्प्रदायको हिस्सामा ३.७५% र कुल मुस्लिम जनसंख्यामा १०% वृद्धि देख्यो । लेखकहरूले भने कि तथ्याङ्कको सावधानीपूर्वक विश्लेषण गर्दा भारतमा अल्पसंख्यकहरू सुरक्षित मात्र छैनन् तर वास्तवमा फस्टाउँदैछन् । तसर्थ, छिमेकका अल्पसंख्यक जनसंख्याहरू भारतमा बसाइँ सर्नु अचम्मको कुरा होइन । आफ्नो बहुलवादी, उदारवादी र लोकतान्त्रिक प्रकृतिलाई ध्यानमा राख्दै, भारतले विगत छ दशकदेखि धेरै देशका उत्पीडित जनसंख्यालाई शरण दिने आफ्नो सभ्यतावादी परम्परालाई निरन्तरता दिएको छ ।

यो पत्र विश्वभरका अल्पसंख्यकहरूको अवस्थाको विस्तृत क्रस–कन्ट्री वर्णनात्मक विश्लेषण हो । यो १९५० र २०१५ को बीच ६५ वर्ष मा एक देशको जनसंख्यामा आफ्नो परिवर्तन हिस्सा मापन मापन गरिन्छ । १६७ देशहरूको विश्लेषण गर्दा, १९५० को आधार वर्षमा बहुसंख्यक धार्मिक सम्प्रदायको शेयरको औसत मूल्य ७५ प्रतिशत छ । जबकि १९५० र २०१५ को बीचमा बहुसंख्यक धार्मिक सम्प्रदायहरूमा वितरण कब्जा गर्ने परिवर्तनको औसत २१.९ छ । यसले विश्वव्यापी रूपमा बहुसंख्यक धार्मिक सम्प्रदायको हिस्सा लगभग २२% ले घटेको निष्कर्ष निकालेको छ । अर्को शब्दमा भन्ने हो भने, अध्ययन गरिएको अवधिमा संसार औसतमा धेरै विविध भएको छ ।-हिन्दी वेभसाईडबाट