विचार/अन्तर्वार्ता

१ करोड ५० लाखको हाराहारीमा मान्छे मार्ने हिटलरको ब्रिटिस हुकुमतबाट भारतको आजादीमा सहाएक भूमिका

आजसम्मको इतिहास हेर्ने हो भने स्टालिन र हिटलर दुई तानाशाह थिए जसले विश्वलाई दोस्रो विश्वयुद्धमा ल्याएका थिए । स्टालिन र हिटलर दुई तानाशाह थिए आज पति भनिने गरिन्छ की फलानाले हिटलर वा स्टालिन बन्न खोजे । हिटलर दुनियाको नजरमा वा दुनियाको लागि तानाशाह भएकै हुन वा हुन सक्छन् तर सिक्काको अर्को पाटो पनि हुन्छ होला ? दुनियाका दुई तानाशाह विषेश गरेर हिटलरको नामलाई बढी प्रयोग गरेको पाईन्छ तर हिटलरको थेगो भनौ वा उनको सोचमा “जिवो जिवस्य जिवनम” मा सबै आधारीत थियो ।

“जिवो जिवस्य जिवनम” को साधारण अर्थ हिटलरका अनुसार जुन व्यक्ति आफ्नो र आफ्नो समाजको लागि लड्न सक्दैन “कि मार्छु वा कि त मर्छु” भन्ने सोच राख्न सक्तैन त्यो व्यक्तिले बाँच्नु भन्दा मर्नु बेस हुन्छ । यस्तो थियो हिटलरको सोच । आज विश्वमा जर्मन भनेर विश्वमा चिनाउने पति त्यहि हिटलर नै हुन । त्यस्तै इराकलाई सहिमा इराक बनाउने व्यक्ति सद्दाम हुसैन नै थिए । त्यस्तै जनरल गद्दाफी पनि थिए । सद्दाम र गद्दाफीको अन्त किन र कसरी भयो भन्ने विषय सबैमा छर्लङ्ग छ । मात्र फरक यतिनै हो खुलेर भन्न सकिरहेका छैनन । अब हेरौ हिटलरको विषयमा ।

फ्रान्सको एउटा दरबार भर्साइलमा पहिलो विश्वयुद्धको गल्तीको दोष बेलायत र फ्रान्स जस्ता सहयोगी राष्ट्रहरूले जर्मनीमाथि थोप्यो । यो सन्धि जर्मनीसँग अपमानजनक रूपमा हस्ताक्षर गरिएको थियो । २८ जुन, १९१९ मा, भर्साइलको दरबारको हल अफ मिरर्समा, जर्मनीको तर्फबाट, अनिच्छुक र असहायताका साथ हस्ताक्षरहरू बोझिलो ढंगले हस्ताक्षर गरियो । यहींबाट जर्मनीमा अपमान र निराशाको प्रक्रिया सुरु भयो । हरेक जर्मनले यो सन्धिले आफ्नो अस्तित्वलाई नष्ट गर्न लागेको महसुस गर्न थाले । यस्तो निराशा र निराशाको वातावरणमा एडोल्फ हिटलरको जन्म भएको थियो । वास्तवमा जुन परिस्थितिमा हिटलरले विश्वलाई दोस्रो युद्ध तर्फ डो¥यायो त्यो जातीय मानसिकताको परिणाम थियो ।

हिटलरको जीवनीका अनुसार उनी सन् १९१४ को अगस्टमा जर्मन सेनामा भर्ती भएका थिए । यसअघि हिटलरले एकेडेमी अफ फाइन आर्ट्समा भर्ना हुन दुई पटक प्रयास गरे तर प्रत्येक पटक अस्वीकृत भए । पैसाको अभावमा उनले सहरको सुनसान आश्रयमा शरण लिए । हिटलर त्यहाँ वर्षौंसम्म बसे । त्यतिखेर जर्मनीमा उच्च पदमा बसेका यहूदीहरूका विरुद्धको घृणा अर्थात् सेमिटिज्मको भावना यहीँबाट उनको मनमा विकास हुन थाल्यो भन्ने विश्वास गरिन्छ । त्सपछि हिटलरले जातिवादी सोचमा मात्र संसारमा घृणाको बीउ छर्ने कार्यगर्न थाले । अब जर्मन सेनामा सामेल भएर हिटलरले भर्साइलको सन्धिबाट अपमानित जर्मनीको पुरानो वैभवलाई पुनर्स्थापित गर्न चाहन्थे । जर्मन सेनालाई आफ्ना नागरिक र मार्क्सवादीहरूले धोका दिएको उनको विश्वास थियो । उनको अपीलमा जर्मन वर्कर्स पार्टीले आफ्नो नाम पनि परिवर्तन गर्यो ।

वास्तवमा, डिएपीका संस्थापक एन्टोन ड्रेक्सलरलाई हिटलरको मार्क्सवाद विरोधी विचारहरू धेरै मन पर्यो । उनले उनलाई पार्टीमा सामेल हुन प्रस्ताव गरे, त्यसपछि हिटलर १९१९ मा डिएपीमा सामेल भए पछि डिएपीको एनएसडिएपी नामकरण गरियो । एन्टोनको मृत्यु पछि, हिटलरले पार्टीको नेतृत्व लिए । उनले पार्टीको ब्यानर आफैं डिजाइन गरे र रातो झण्डाको बीचमा स्वस्तिक चिन्ह बनाए । त्यसपछि हिटलरले निराशा र अपमानमा बाँचिरहेका जर्मनीका जनतालाई सडक र चोकमा आफ्नो देशभक्ति र राष्ट्रवादी विचारका आधारमा प्रेरक भाषण दिन थाले । यी भाषणहरूमा, हिटलरले भर्साइलको सन्धिलाई च्यात्न थाले । उनका भाषणहरू यति शक्तिशाली थिए कि मानिसहरू रोकिएर सुन्ने गर्थे ।

८ नोभेम्बर , १९२३ मा, हिटलरले म्यूनिखमा एक बैठक आयोजना गरे जसमा ३००० भन्दा बढी मानिसहरू सहभागी थिए । हिटलरले नयाँ क्रान्ति सुरु गरे र नयाँ सरकार गठनको घोषणा गरे । उनलाई पक्राउ गरी जेल हालियो । यहाँ उनले मेइन काम्फ (मेरो संघर्ष) लेखेका थिए । यस पुस्तकमा हिटलरले जर्मन समाजलाई जातिको आधारमा बनाउने विचार दिएका थिए । यस अवधिमा जर्मनीमा मन्दी सुरु भयो ।

मुद्रास्फीति, गरिबी र बेरोजगारीले मुलुकमा जनताको ढाड भाँचिएयो । यसको फाइदा हिटलरले उठाए । चुनाव भयो र जर्मन चान्सलर भए ।
चान्सलर बनेपछि हिटलरले जर्मनीलाई युद्धतर्फ लैजान थाले । लीग अफ नेसन्ससँगको सम्बन्ध तोड्नुका साथै उनले जर्मनीको विस्तारवादलाई बढाउन थाले । नाजी जर्मनीको समयमा हिटलरले पनि केही अनौठो काम गरेका थिए । उनि मदिरा र मासुबाट टाढै रहे । नाजीवादको विचारको पछाडि जातीय शुद्धताको हिटलरको विचार थियो । उनले यहूदी र गैर–यहूदीहरू बीच विवाह सम्बन्धलाई निषेध गरे । सामूहिक नरसंहारको पछाडि पनि यही सोच थियो, जसमा यहूदी मानिसहरूलाई आगोको ठूलो भट्टीमा फालिएको थियो । सन् १९३९ देखि १९४५ सम्म करिब १ करोड ५० लाख मानिस मारिएका थिए । जसमध्ये ६० लाख यहूदी थिए ।

१९३९ मा, हिटलरले युरोपेली नेताहरूसँग म्यूनिख सम्झौतामा हस्ताक्षर गरे । यस सम्झौतापछि हिटलरलाई टाइम म्यागजिनले सन् १९३८ को म्यान अफ द इयरको रूपमा सम्मान गरेको थियो । तर, सेप्टेम्बर १ मा, हिटलरले पोल्याण्ड कब्जा गर्यो । फलस्वरूप बेलायत र फ्रान्सले जर्मनीविरुद्ध युद्धको घोषणा गरे । दोस्रो विश्वयुद्ध यहीँबाट सुरु भयो । १९४५ सम्म, हिटलरले महसुस गरे कि जर्मनी युद्ध हार्दैछ । अप्रिल २९, १९४५ मा उनले आफ्नी प्रेमिका इभा ब्राउनसँग आर्मी बंकरमा विवाह गरेका थिए । यस समयमा, कसैले हिटलरलाई इटालियन तानाशाह बेनिटो मुसोलिनीको हत्या भएको बताए । यसबाट निराश भएर र जर्मनीको पराजय नजिकै रहेको देखेर हिटलर र इभाले विवाहको भोलिपल्ट अप्रिल ३०, १९४५ मा आत्महत्या गरेका थिए ।

त्यस्तै कुनै समय संसारको सबैभन्दा शक्तिशाली नेता भएका स्टालिनको जीवन सामान्य परिवारबाट सुरु भएको थियो । स्टालिनको जन्म १८ डिसेम्बर १८७९ मा जर्जियाको गोरीमा भएको थियो । स्टालिनको विद्रोही मनोवृत्तिको कारण धेरै पटक गिरफ्तार गरिएका थिए । १९१० मा उनलाई साइबेरिया पठाइयो । सन् १९१७ मा लेनिनको नेतृत्वमा रुसमा कम्युनिस्ट क्रान्ति भयो । यो क्रान्तिमा स्टालिनको महत्वपूर्ण भूमिका थियो । जारको शासन समाप्त भएपछि रुसमा गृहयुद्ध सुरु भयो । गृहयुद्धको समयमा, स्टालिनले पार्टी छोड्ने र विद्रोहीहरूलाई सार्वजनिक क्रूसमा टाँग्ने आदेश दिए । १९२४ मा लेनिनको मृत्यु पछि, स्टालिनले आफूलाई उनको उत्तराधिकारीको रूपमा प्रस्तुत गरे । सन् १९२० को अन्त्यसम्ममा स्टालिन सोभियत संघको तानाशाह बनेका थिए ।

स्टालिनले आफ्नो गोप्य सेनामार्फत आफ्ना विरोधीहरूलाई मार्ने गर्थे । कम्युनिज्मको विरोध गर्ने तीस लाख मानिसहरूलाई साइबेरियाको गुलाग क्षेत्रमा जबरजस्ती बस्न पठाइयो । यसबाहेक करिब साढे सात लाख मानिसको ज्यान गएको थियो । दोस्रो विश्वयुद्धका क्रममा स्टालिनले हिटलरसँग सम्झौता गरे र पूर्वी युरोपका देशहरूलाई आपसमा बाँडेका थिए । जर्मन सेनाले सजिलै फ्रान्स कब्जा गर्यो । बेलायत पनि पछि हट्नुप¥यो । सन् १९४१ मा जर्मनीले पोल्याण्डमाथि कब्जा गरेको र सोभियत संघमाथिको आक्रमणबाट आक्रोशित स्टालिनले जर्मनीविरुद्ध युद्ध लडेर उनीहरूलाई आफ्नो देशबाट निष्कासन गरेका थिए । आफ्नो मृत्यु हुनु अघि, स्टालिन धेरै संदिग्ध भएका पार्टीका धेरै मानिसहरूलाई मारेका थिए ।

अब यहाँनिर सम्भ्mनेकुरा के देखिन्छ भने स्टनलिनले आफ्नो राष्ट्र बनाएका थिए वा बचाएका थिए त्यस्तै हिटलरले पनि आफ्नो राष्ट्र बचाए अथवा बनाय तर फरक के मा परेको बुझिन्छ भने उनिहरुको विस्तारवादको सोचमा । दोस्रो विश्वयुद्धका क्रममा स्टालिनले हिटलरसँग सम्झौता गरे र पूर्वी युरोपका देशहरूलाई आपसमा बाँडेका थिए । त्यस्तै अर्को तिर हिटलरले जापानसँग पनि त्यस्तै सम्भौता गरेका थिए । जसको परिणाम स्टालिनको साइडमा पनि हिटलर कमजोर हुँदै गए तर जापानसँग सम्झौता पछि दोस्रो विश्व युद्ध हिटलरको युरोमा ब्रिटिससँगको युद्ध उनका लागि अशुभ भएको बुझिन्छ ।

भारतको आजादीमा पनि कता न कता हिटलरको हात रहेको बीर्सनु हुदैन खास गरेर भारतका आजादीका ठेकेदार ठान्ने वर्गहरुले । कारण भारतीय जनताहरु ब्रिटिसबाट आजादीको लागि आन्दोलनरत थिए आन्दोलन पनि चरम सिममा पुगिरहेको थियो । ब्रिटिसहरु दोहोरो चेपमा परेका थिए । एकतिर हिटलरले ब्रिटिसमाथि आक्रमण गरेन हैरान गरिरहेको थियो भने अर्कातिर भारतमा आन्दोलनले ब्रिटिस हुकुमत आच्छु आच्छु परिहेको थियो । अब ब्रिटिस हुकुमतलाइ विश्वमा आफ्नो सम्मान जेगाउन चुनौति हुन थालेको थियो । सोहि कारणले ब्रिटिस हुकुमतले भारतलाई फ्रिडम दिएर आफ्नो सम्मान जोगाउन हिटलरको सेनालाई परास्त गर्नु आवश्यक थियो । जसको परिणा ब्रिटिसले भारतियहरुले मागेको फ्रिडम दिएको पनि देखिने र आफ्नो पुरा ध्यान हिटलरप्रति दिन सकिने । यसरि भारतले ब्रिटिसबाट फ्रिडम पाएको तथ्यलाई नकार्न सकिन्न ।-योगेन्द्र प्रताप शाही(विभिन्न जनकारी गुगलको सहायताबाट)