जानकारी

अब पुरुषका लागि पनि आयो गर्भनिरोधक इंजेक्शन, एक पटक प्रयोग पछि १३ वर्ष सम्म टेंशन फ्री

भारतीय वैज्ञानिहरुले पुरुषका लागि पनि एक गर्भनिरोधक इंजेक्शन तैयार गरेको छ । यसको विशेषता यसे इंजेक्शनको प्रयोगले पछि लगभग १३ र्वासम्म यसले कार्य गर्न सक्छ । वैज्ञानिहरुका अनुसार मेल कान्स्ट्रासेप्टिव इंजेक्शन डिवलेप गरेको छ जसको असर पुरुषमा १३ र्वासम्म रहनेछ । इंडियन काउंसिल आफ मेडिकल रिसर्चद्वारा यस सम्बन्धमा रिपोर्ट स्वास्थ्य मंत्रालयमा बुझाई सकेको छ । स्वास्थ्य मंत्रालयबाट पुरुषका लागि सोध गरेको गर्भनिरोधक इंजेक्शनलाई प्रयोगका लागि चाडै अनुमति दिइनेछ आशा गरिएको छ ।

अब पुरुषको नसबंदी गर्नु पर्ने आवश्यकता पर्दैन । अब एक इंजेक्शन पुरुषका लागि कान्ट्रासेप्टिव (गर्भ्निरोधक) को काम गर्ने छ । भारतीय वैज्ञानिकहरुले मेल कान्ट्रासेप्टिव अर्थात गर्भनिरोधक इंजेक्शन विकसित गरेको छ । यसको क्लिनिकल ट्रायल पनि पूरा भई सकेको छ । इंडियन काउंसिल आफ मेडिकल रिसर्च ICMR को अगुवाईमा यसको ट्रायल पूरा गरेपछि रिपोर्ट स्वास्थ्य मन्त्रालयलाई बुझाएको छ । चाडै स्वास्थ्य मन्त्रालयबाट यो इंजेक्शनको प्रयोगलाई अनुमति दिइने छ ।
रिवर्सिबल इनबिशन आफ स्पर्म अंडर गाइडेंस (RISUG) हो, जो एक प्रकारको गर्भनिरोधक इंजेक्शन हो । आजसम्म पुरुषहरुमा गर्भनिरोधकका लागि सर्जरी गर्ने गरिन्थ्यो अब सर्जरी को आवश्यता हुदैन । अबदेखि एक इंजेक्शन पुरुषका लागि गर्भनिरोधकको काम गर्ने छ । यो गर्भनिरोधक इंजेक्शनको सफलता ९५ प्रतिशत भन्दा पनि बडी रहेको ICMR का साइंटिस्ट डाक्टर आर एस शर्माको भनाइछ । डाक्टर शर्माका अनुसार एक पटक यो इंजेक्शनको प्रयोगले १३ वर्षसम्म त काम गर्छ नै यो विषयमा त कन्फर्म कुरा हो तर १३ वर्ष भन्दा माथी पनि काम गर्न सक्छ ।

यसरी गर्छ इन्जेक्शनले काम
डाक्टर शर्माको भनाई अनुसार आईआईटी खड़गपुरका वैज्ञानिक डाक्टर एस के गुहाले यो इन्जेक्शनमा प्रयोग हुने ड्रग्सको खोज गरेका थिए । यो एक प्रकारको सिन्थेटिक पालिमर हो । सर्जरीमा जुन दुई नसाहरु काटेर यसको इलाज गरिन्छ यो प्रोसीजरमा उनै दुई नसाहरुमा यो इन्जेक्शन दिइन्छ जसमा स्पर्म ट्रैवल गर्ने गर्छ । त्यस्तै यो प्रोसीजरमा दुबै नसाहरुमा एक एक इन्जेक्शन दिइन्छ जसमा ६० एमएलको एक डोज हुन्छ ।
इंजेक्शनपछि निगेटिव चार्ज हुनलाग्छ र स्पर्म टूट्छ जसलेगर्दा फर्टिलाइजेशन अर्थात गर्भ रोकिदैन । प्रथम मुसा त्यसपछि खरगोश का साथै अन्य जनवारहरुमा यसको सफल ट्रायल पूरा भइसकेपछि मात्र पुरुषहरुमा यसको क्लिनिकल ट्रायल गरिएको थियो । ३०३ पुरुषमा क्लिनिकल ट्रायल फेज वन र फेज टू पूरा भई सकेकोछ । यसकोे टाक्सिसिटीमा विशेष ध्यान राखीएका छ । जसमा जीनोटाक्सिसिटी र नेफ्रोटाक्सिसिटीहरु क्लियर रहेको पाईएछन् । ९७.३ प्रतिशतसम्म दवा ऐक्टिव पाइएको थियो र ९९.२ प्रतिशतसम्म प्रेग्नेंसी रोक्नमा सफल साबित भएको डा शर्मा बताउनुहून्छ । डाक्टर शर्मा बन्नु हुन्छ हामीले यो रिपोर्ट स्वास्थ्य मंत्रालय र ड्रग्स कन्ट्रोलर आफ इंडियालाई बुझाई सकेका छौ साथै यस कार्यमा हामी एक स्टेप अझै अगाडि काम गर्ने तैयारी गरिरहेका पनि छौ । यसमा यो पनि प्रयास भई रहेको छ कि यदि कुनै पुरुषले यो इन्जेक्शन प्रयोग गरिसकेपछि फेरी आफ्ना स्पर्मलाई ऐक्टिव बनाउनु परेमा स्पर्म ऐक्टिव हुन सक्छन की सक्तैन भन्ने विषयमा शोध कार्य शूरुगरेको छ । -नवभारत टाइम्सबाट अनुवादित