अन्तराष्ट्रिय

मोडर्ना भ्याक्सिनः ओमिक्रोन भेरियन्टका लागि खोप उपलब्ध गराउने पहिलो देश बेलायत

नयाँ दिल्ली। बेलायतले ओमिक्रोन भेरियन्टको खोपलाई अनुमोदन गरेको छ । योसँगै बेलायत ओमिक्रोन भेरियन्टको खोप बनाउने पहिलो देश बनेको छ । यसबारे जानकारी दिँदै समाचार एजेन्सी रोयटर्सले बेलायतको औषधि नियामक (एमएचआरए) ले मोडेर्नाले बनाएको ‘बाइभ्यालेन्ट’ भ्याक्सिनलाई वयस्कहरूको लागि बूस्टरका रूपमा अनुमोदन गरेको बताएको छ । एजेन्सीले गरेअनुसार खोप क्लिनिकल परीक्षण डाटामा आधारित थियो जसले देखाउँदछ कि बुस्टरले ओमिक्रोन बीए.४ र मूल बीए.५ २०२० भाइरस दुबै विरुद्ध “बलियो प्रतिरक्षा प्रतिक्रिया“ ट्रिगर गरिरहेको छ ।

बेलायतको औषधि नियामकले सोमबार मिडियालाई बताए अनुसार कोरोना भाइरसको ओमिक्रोन भेरियन्ट बिरूद्ध अपडेट गरिएको आधुनिक खोपलाई अनुमोदन गरेको छ । यो ओमिक्रोन भेरियन्टका साथै कोरोना भाइरसको मूल रूपमा पनि प्रभावकारी साबित भएको छ । यसरी बेलायत ओमिक्रोन भेरियन्टलाई लक्षित गरी मोडर्ना भ्याक्सिनलाई अनुमोदन गर्ने पहिलो देश बनेको छ । मेडिसिन्स र हेल्थकेयर उत्पादनहरू नियामक एजेन्सीले एक विज्ञप्ति मार्फत यसले वयस्कहरूको लागि बुस्टर डोजको लागि खोपलाई स्वीकृत गरेको जनाएकोछ ।
मोडर्ना भ्याक्सिनले यसको सुरक्षा, गुणस्तर र प्रभावकारिताको लागि सबै यूकेका नियामक मापदण्डहरू पूरा गरेको छ । यसका साथसाथै, यो खोपले ओमिक्रोन भेरियन्टका साथै भाइरसको मूल रूप विरुद्ध बलियो प्रतिरक्षा प्रतिक्रियाको उत्कृष्ट संकेत देखाएको छ ।

एमएचआरएका सीईओ जुन रेनले मिडियालाई भने, “परीक्षण डेटाले यो खोप दुई ओमिक्रोन सबभेरियन्टहरू बीए.४ र बीए.५ विरुद्ध प्रभावकारी भएको देखाएको छ । कोरोनाका यी नयाँ भेरियन्टका कारण युरोप र अमेरिकामा कोरोनाका नयाँ केसहरूमा तीव्र वृद्धि भएको छ । पहिलेको कोभिड भ्याक्सिन जस्तै आधुनिकका साइड इफेक्टहरू र मोडर्ना खोपको साइड इफेक्ट पहिलेको मौलिक मोडर्ना भ्याक्सिन जस्तै हो । जुन रेनले भने, “बेलायतमा प्रयोग भइरहेको कोभिड भ्याक्सिनले यो रोगबाट जोगाउँछ र यसको प्रयोगबाट मृत्युको जोखिम नगण्य छ । कोरोनाले दिनप्रतिदिन नयाँ–नयाँ रुप लिएको छ, यस्तो अवस्थामा जनताले पनि यो खोपको फाइदा लिन सक्नेछन् ।

कोभिड महामारी अझै समाप्त भएको छैन । मानिसहरूले भ्याक्सिन लगाएर अस्पताल भर्ना हुने घटनाहरू पक्कै कम गरेका छन्, तर महामारी अझै समाप्त भएको छैन । खोप लागेपछि विश्वभर मृत्यु हुनेको संख्या घटेको छ । अहिलेसम्म खोप पहिलो भेरियन्टबाट बन्ने गरेको भएपनि अब अपडेटेड भ्याक्सिन पनि आउनेछ । जुलाईको सुरुमा, डब्ल्यूएचओले चेतावनी दिएको थियो कि ओमिक्रोन सबभेरिएन्टको बढ्दो फैलावटका कारण कोरोनाभाइरस महामारी अझै समाप्त भएको छैन ।