अन्तराष्ट्रिय

अपराध र बन्दुक संस्कृतिबाट ग्रसित अमेरिकी युवाहरु युरोपतिर पलायन हुँँदै

वासिङ्टन । संसारभरि लाखौं मानिसहरू अमेरिकी सपनामा बाँच्न चाहन्छन्, तर अमेरिकी युवाहरू युरोपेली देशहरूमा बढ्दै गएका छन् । यो नयाँ चलन हो, किनकि अहिलेसम्म अमेरिकामा रिटायर भइसकेका मानिसहरू इटाली, पोर्चुगल, स्पेन, ग्रीस र फ्रान्स जस्ता देशहरूमा पुनर्वास गर्दै आएका छन् । ग्रीस, पोर्चुगल, इटाली आदि देशमा गत वर्षको तुलनामा अमेरिकीको संख्या ४५ प्रतिशतले बढेको छ । अमेरिकीहरुको आगमनसँगै धेरै इटालियन कम्पनीहरुको आम्दानी पनि बढेको छ ।

आप्रवासी हुनुको मुख्य कारण डलरको भाउ, अमेरिकामा महँगो उपचार, बन्दुक संस्कृतिका कारण बढ्दो अपराध हो । बलियो डलरको कारण, अमेरिकी नागरिकहरूले सजिलै कम पैसामा अन्य देशहरूमा विलासी जीवन बिताउन सक्छन् । क्यालिफोर्नियाकी जेन विटम्यान आफ्ना श्रीमान् र छोराछोरीसँग पोर्चुगल गएकी छिन् । उनी बालबालिकालाई फरक परिवेशमा हुर्काउन चाहन्छिन् । अध्ययनका लागि ऋण लिनु पर्दैन र निःशुल्क स्वास्थ्य सुविधा उपलब्ध हुने वातावरणमा जिवन बाँच्न चहान्छन् ।

कोरोनाको समयमा श्रमजीवी वर्गले व्यक्तिगत र व्यावसायिक जीवनमा फरक गर्न नसक्ने महसुस गरेका छन् । जसका कारण सन् २०२१ मा अमेरिकामा ४ करोडभन्दा बढी मानिसले आफ्नो जागिर छोडेका छन् । यो अवधिमा महँगो उपचारका कारण मानिसहरु अस्पताल जानबाट जोगिएका छन् । नियमित चेकअप गराउन सकिएन । यस्तो अवस्थामा अमेरिकीहरू राम्रो जीवनको आशामा युरोपेली देशहरूमा भर परेका छन् । अमेरिकामा सन् २०२० मा हत्याको संख्या पनि ३० प्रतिशतले बढेको छ ।

अमेरिकामा बन्दुक संस्कृति सबैभन्दा ठूलो समस्या
एक सर्वेक्षणका अनुसार अमेरिकीहरू मुद्रास्फीतिपछि सबैभन्दा ठूलो समस्या बन्दुक संस्कृति भएको विश्वास गर्छन् । यसको विपरित, युरोपेली देशहरूमा अपराध कम छन् । कल्याणकारी योजनाहरू प्रशस्त छन् र कम लागतमा घरहरू पनि उपलब्ध हुन्छन् । अमेरिकाको मिशिगनमा बस्ने डान्सर केसी रोजले २०२० मा न्युयोर्क शहरको एक थिएटर समूहले उनलाई बर्खास्त गरेपछि जीवनशैली परिवर्तन गर्ने निर्णय गरिन् र उनी २०२१ को सुरुमा फ्लोरेन्समा सरिन र हालमा उनी आरामसँग बस्दै आएकी छिन् । जहा निःशुल्क स्वास्थ्य सेवा पनि उपलब्ध छ ।

धेरै अमेरिकीहरू जो युरोपमा बस्छन् र अमेरिकी कम्पनीहरूको लागि रिमोटको काम गरिरहेका छन् । युरोपेली देशहरूमा तलब २७,००० डालर देखि ४५,००० डालर सम्म हुन्छ । जबकि, अमेरिकी कम्पनीहरूले ७०,००० डालर को औसतमा तलब दिन्छन् । यस्तो अवस्थामा मानिसहरू यी कम्पनीहरूको काम छोड्न चाहँदैनन् । अमेरिकी कम्पनीहरूबाट कमाएर युरोपेली देशहरूमा खर्च गरेमा उनीहरूको क्रयशक्ति बलियो रहन्छ भन्ने मानिसहरू विश्वास गर्छन् ।