अन्तराष्ट्रिय

चीनको सडकमा चालकविहीन रोबोट ट्याक्सी दौडने, वुहानसहित दुई सहरका लागि Baidu Inc लाई लाइसेन्स

चीन:  बेइजिङ अमेरिकाको रेखामा चीन पनि तीव्र गतिमा अगाडि बढिरहेको छ । जनवरीमा, क्यालिफोर्निया सार्वजनिक उपयोगिता आयोगले जनवरीदेखि स्यान फ्रान्सिस्कोका चयन सडकहरूमा चालकविहीन ट्याक्सीहरूलाई अनुमोदन गरेको छ । तर चीनले वुहानसँगै चोङकिङमा पनि रोबोट ट्याक्सी चलाउन अनुमति दिएको छ । चिनियाँ कम्पनी द्यबष्मग लाई दुवै सहरमा चालक विहीन ट्याक्सीको लाइसेन्स दिइएको छ । अब यी ट्याक्सीहरू यी सहरका खुला सडकमा दौडिरहेका देखिनेछन् ।

चीनको सडकमा चालकविहीन रोबोट ट्याक्सी दौडने, वुहानसहित दुई सहरका लागि Baidu Inc लाई लाइसेन्सका प्रमुख सुरक्षा अपरेशन अफिसर वेई डोङ भन्छन् यो एक अद्वितीय उपलब्धि हो । यो चन्द्रमामा पहिलो पटक पाइला टेक्नु जस्तै हो । उनले रोयटर्सलाई भने उनले कम्पनीलाई इजाजतपत्रको महत्त्व बताउन सकेनन् । सेफ्टी ड्राइभर बिना नै सडकमा रोबोट ट्याक्सी दौडिएको यो पहिलो पटक हुनेछ । वुहानमा यो सुविधा बिहान ९ बजेदेखि साँझ ५ बजेसम्म र चोङकिङमा बिहान ९ः३० देखि ४ः३० बजेसम्म उपलब्ध हुने उनले बताए ।

तर, बेइजिङले रोबो ट्याक्सीलाई ६० वर्ग किलोमिटर क्षेत्रफलमा सञ्चालन गर्न अनुमति दिएको छ, तर सर्तमा ती रोबो ट्याक्सीहरुमा सेफ्टी ड्राइभरहरू हुनेछन् । आपतकालीन अवस्थामा ट्याक्सीलाई नियन्त्रण गर्न सकियोस् भनेर यात्रुको सिटमा उनी उपस्थित हुनेछन् । वुहान, १३ र चोङकिङमा, यी रोबोटहरू ३० वर्ग किलोमिटरको दायरा भित्र दौडिरहेको देखिनेछ ।

यी ट्याक्सीहरू यस क्षेत्रमा पर्यटक आकर्षणको केन्द्र बनेका छन् र मानिसहरू ट्याक्सी नजिकै आएर फोटो खिच्न थालेका छन् । यात्रुले ‘अपोलो गो’ नामक एप मार्फत रोबोट ट्याक्सीको यात्रा बुक गर्न सक्नेछन् । ट्याक्सी आइपुगेपछि उनीहरूले आफ्नो पहिचान प्रमाणित गर्नुपर्नेछ ।

थाहा पाएपछि मात्रै ट्याक्सी चल्छ । हाल, यात्रुहरूले यी ट्याक्सीहरू पश्चिमी बेइजिङको शौगाङ पार्क क्षेत्रमा आठ स्टपहरूमा चढ्न र उतार्न सक्छन् । तीनमा उनीहरुको क्रेज छ । मानिसहरु यस्तो कार किन्ने सोचमा रहेको बताउँछन् ।