अन्तराष्ट्रिय

 ३७,००० फिट माथी उडिरहेको विमानमा पाइलट निदाए, अवतरण गर्न बिर्से: पुरा कथा

सुडान । सञ्चारमाध्यमका अनुसार सुडानबाट इथियोपियाको उडानका क्रममा दुईजना पाइलट निद्रामा परे र विमान अवतरण हुन सकेन । एभिएसन हेराल्ड, व्यावसायिक उड्डयन समाचार साइटको रिपोर्ट अनुसार, घटना खार्तुमबाट अदिस अबाबाका लागि उडेको इथियोपियन एयरलाइन्सको बोइङ ७३७–८०० मा भएको थियो ।

वेबसाइटद्वारा प्राप्त डाटाले संकेत गर्दा विमान अटोपाइलटमा ३७,००० फिटको उचाइमा यात्रा गरिरहेको थियो । अगस्ट १५ मा निर्धारित गन्तव्य, अदिस अबाबा बोले अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा अवतरण गर्न असफल भएको थियो । एयर ट्राफिक कन्ट्रोलले धेरै प्रयास गर्दा पनि चालक दलसम्म सन्देश पुग्न सकेन । तर, विमान धावनमार्गमा ओभरटेक गर्दा अलार्म बजेको थियो ।

अप्रिलमा एयरलाइन्सका अधिकारीहरूलाई लेखेको पत्रमा थकानले साउथवेस्ट एयरलाइन्सको लागि सुरक्षा खतरा निम्त्याउँछ साउथवेस्ट एयरलाइन्स पाइलट एसोसिएसनले सीएनएनलाई बताएको थियो । उड्डयन विश्लेषक एलेक्स म्यासेरासले पायलटको थकान कुनै नयाँ कुरा होइन र अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा वायु सुरक्षाको लागि सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण खतराहरू मध्ये एक भएको बताएकाछन् । यो रिपोर्ट साउथवेस्ट एयरलाइन्स र डेल्टा एयरलाइन्सका पाइलटहरूले एयरलाइन्सका अधिकारीहरूलाई चेतावनी दिएपछि आएको हो । पाइलटको थकान बढ्दै गएको भन्दै थकान र त्यसबाट हुने गल्तीलाई सुरक्षा जोखिमका रूपमा लिन आग्रह गरिएको थियो ।