अन्तराष्ट्रिय

माल्दिभ्सका मन्त्रीमाथि रेजर हमलाः कट्टरपन्थी अभियुक्त अली सोलिहको घाँटी काट्न योजनामा

माले । माल्दिभ्सका वातावरण मन्त्री अली सोलिहलाई सोमबार साँझ एक कट्टरपन्थीले रेजरले आक्रमण गरेको थियो । त्यतिबेला सोलिह स्कूटीमा ताफ्रिहका लागि निस्किएका थिए । आक्रमणबाट उनको घाँटी र हातमा चोट लागेको छ ।

सोलेहको ज्यान बचेको थियो किनभने उनले आफ्नो घाँटी दुवै हातले छोपेका थिए । यसबाहेक उनी आक्रमणकारीको चपेटबाट जोगिएर तुरुन्तै भागेका थिए । अभियुक्त पक्राउ परेका छन् । गत वर्ष माल्दिभ्सका पूर्व राष्ट्रपति मोहम्मद नसिदमाथि पनि आक्रमण भएको थियो । उनको कार नजिकै मोटरसाइकल पार्क गरी त्यसमा बम राखिएको थियो । तर, नसिद आक्रमणबाट जोगिएका थिए ।

घटना सोमबार साँझको हो । मिडिया रिपोर्टका अनुसार त्यसबेला अली जानाजानी स्कूटीमा गएका थिए । ऊ कतै जाँदै थिए । राजधानी मालेको उत्तरी भागमा हुल्हामाले भन्ने ठाउँ छ । यताबाट एउटा बस गुडिरहेको थियो । त्यसैले सोलिहले स्कूटीको गति घटाएका थिए ।

यसैबीच लामो दाह्री भएको एकजना मानिस उनको नजिक आयो । उनको हातमा रेजर थियो । उसले तुरुन्तै अलीमाथि रेजरले प्रहार गरेको थियो । अलीले दुवै हातले आफ्नो बचाउ गर्न सफल भएका थिए ।

अभियुक्तको नाम भने अहिलेसम्म मिडियालाई खुलाएको छैन । आक्रमणपछि उनी नजिकै उभिएका मानिसहरूसँग स्थानीय भाषामा झगडा गरिरहेको पनि देखियो । केही समयपछि प्रहरीले उनलाई पक्राउ गरेको थियो । प्रारम्भिक सोधपुछपछि उनलाई अदालतमा पेश गरिएको थियो । अदालतबाट उनलाई १५ दिनको भौतिक हिरासतमा राखेर सुरक्षा निकायको जिम्मा लगाइएको थियो ।

सोलिहलाई माल्दिभ्स सरकारका सबैभन्दा सक्षम मन्त्रीहरू मध्ये एक मानिन्छ । उनी वातावरण राज्यमन्त्री हुन् । यस बाहेक उनीसँग जलवायु परिवर्तन र प्रविधि जस्ता महत्वपूर्ण पोर्टफोलियोहरू पनि छन् । उनी जमहुरी पार्टीका प्रवक्ता पनि हुन् । यो पार्टी सत्तारुढ गठबन्धनमा समावेश छ । रिपोर्टका अनुसार आक्रमणकारीले केही कट्टरपन्थी नारा पनि लगाएका थिए । मे २०२१ मा, पूर्व प्रधानमन्त्री मोहम्मद नसिदलाई मार्ने षड्यन्त्र रचिएको थियो । पूर्व प्रधानमन्त्री मोहम्मद नसिदलाई मार्ने योजना अन्र्तगत उनको घरबाहिर पार्किङ गरिएको कारको छेउमा बाइक राखिएको थियो । उक्त मोटरसाइकलमा बम राखिएको थियो । आक्रमणबाट नसिद जोगिएका थिए । उनलाई उपचारका लागि जर्मनी पठाइएको थियो । यस अघि माल्दिभ्समा कट्टरपन्थी बढ्दै गईरहेको माल्दिभ्स सरकारलाई खुफिया रिपोर्टहरूमा धेरै पटक चेतावनी दिइएको थियो ।