अन्तराष्ट्रिय

ताइवानः २१ चिनियाँ लडाकु विमानसहित ५ जहाज स्ट्रेट मिडियन लाइनमा प्रवेश, युद्धको खतरा

ताइवान । ताइवानको सिमानामा र वरपर चीनको गतिविधिका कारण ताइवानमाथि आक्रमणको खतरा छ । ताइवानले आफ्नो सीमामा २१ चिनियाँ लडाकु विमान र ५ नौसैनिक जहाजहरू ट्याङ्क ट्र¥याक गरेको छ । ताइवानको रक्षा मन्त्रालयका अनुसार यी चिनियाँ लडाकु र नौसेना जहाजहरूले पनि ताइवान स्ट्रेट मिडलाइन पार गरेका छन् ।

१७ पिपुल्स लिबरेसन आर्मी एयर फोर्स (पीएलएएएफ) लडाकु विमानहरू मध्ये आठले ताइवान स्ट्रेटको मध्य रेखा पार गरेको सेनाले भनेको छ । यसमा चारवटा सियान जेएच–७ लडाकू–बमबार विमान, दुई सुखोई एसयू–३० फाइटर र दुईवटा शेनयाङ जे–११ जेट थिए । ताइवानको रक्षा मन्त्रालयले चिनियाँ सेनाको यस कारबाहीमा उनीहरूको कम्ब्याट एयर पेट्रोल (क्याप), नौसेना जहाज र वायु रक्षा मिसाइल प्रणाली चिनियाँ गतिविधिहरूको निगरानी र जवाफ दिन तयार रहेको बताएको छ ।

वास्तवमा चीनले ताइवानलाई छुट्टै देशको रूपमा मान्यता दिँदैन र यसलाई आफ्नो प्रान्त मान्छ । यस्तो अवस्थामा अमेरिकी संसदकी सभामुख न्यान्सी पेलोसीको हालैको ताइवान भ्रमणपछि चीन आक्रामक बनेको छ । आफ्नो आक्रामक प्रकृतिको कारण, उसले ताइवान सीमा वरपर आफ्नो सैन्य गतिविधि बढाएको छ ।

शुक्रबार ताइवानको सीमामा २१ फाइटर प्लेन देखिएका थिए भने यसअघि पनि चीनका ५१ फाइटर विमान ताइवान सीमा नजिक देखिएका थिए । तर, ताइवानले चीनलाई जवाफ दिन तयार रहेको बताएको छ । यस्तो अवस्थामा ताइवानले आफ्नो क्षमता देखाउन सैन्य अभ्यास पनि गरिरहेको छ ।