मनोरञ्जन

फिफ विश्व कप २०२२ मा, इरान दुई गोलको अन्तरले इङ्ल्यान्डसँग पराजित, विश्वकपमा इङ्ल्यान्डको दोस्रो जित

कतार । फिफ विश्वकप २०२२ मा इंग्ल्याण्डले आफ्नो अभियानको उत्कृष्ट सुरुवात गरेको छ । उसले इरानलाई ६–२ ले हराएको थियो । फिफा विश्वकपमा इंग्लिस टोलीविरुद्धको यो दोस्रो ठूलो जित हो । इंग्ल्याण्डको सबैभन्दा ठूलो जित सन् २०१८ मा पानामाविरुद्ध भएको थियो । त्यसपछि इंग्ल्याण्डले पानामालाई ६–१ ले हराएको थियो । योसँगै फिफा विश्वकपमा इरानको यो सबैभन्दा ठूलो हार हो ।

खेल शुरु हुनु भन्दा अघि इरानको फुटबल टोलीका खेलाडीहरूले सोमबार, २१ नोभेम्बर २०२२ मा इङ्गल्याण्ड विरुद्ध फिफा विश्वकपको आफ्नो पहिलो खेलमा आफ्नै राष्ट्रिय गान गाउन अस्वीकार गरेका थिए । खलिफा इन्टरनेशनल स्टेडियममा इंग्ल्याण्डविरुद्धको खेलअघि राष्ट्रिय गान बज्दा इरानका खेलाडीहरु मौन थिए । कुनै पनि इरानी खेलाडीले राष्ट्रिय गान गाएका थिएन ।

इरानी फुटबल टोलीका सबै खेलाडीले आफ्नो सरकारविरुद्ध चलिरहेको विरोध प्रदर्शनलाई समर्थन गर्न यस्तो गरेका हुन् । इङ्ल्यान्डविरुद्धको खेलअघि इरान फुटबल टोलीका कप्तान अलिरेजा जहानबख्शले सरकारविरुद्धको प्रदर्शनको समर्थनमा राष्ट्रिय गान गाउने वा नगाउने भन्ने विषयमा टोलीका सबै खेलाडीले मिलेर निर्णय गर्ने बताएका थिए ।

इरानमा सेप्टेम्बर १६ मा महसा अमिनी नामकी महिलाको प्रहरी हिरासतमा मृत्यु भएको थियो । त्यसयता इरानमा सरकारको विरोध भइरहेको छ। हिजाब विरोधी प्रदर्शनका क्रममा प्रहरीले तेहरानमा कुर्द मूलकी महसा अमिनीलाई पक्राउ गरेको थियो । तीन दिनपछि अमिनीको मृत्यु भएको थियो ।