अन्तराष्ट्रिय स्वास्थ्य

देश र विश्वमा कोरोनाको त्रासः अमेरिकामा एक सातामा ४४ प्रतिशतले मृत्यु, जापानमा २४ घण्टामा एक लाखभन्दा बढी संक्रमित भेटिए

बेइझिङ्ग । चीनमा कोरोना संक्रमित बढेसँगै भारत, जापान र अमेरिका जस्ता देशमा पनि नयाँ लहरको खतरा बढेको छ । युएस सेन्टर फर डिजिज कन्ट्रोल एन्ड प्रिभेन्सन (सीडिसी) का अनुसार बिरामीको संख्या बढ्दै गएको छ । कोभिड महामारी सुरु भएयता अस्पताल भर्ना हुनेको संख्या यो स्तरमा पुगेको यो चौथो पटक हो । यीमध्ये अधिकांश बिरामी ६५ वर्षभन्दा माथिका छन् । पछिल्लो एक हप्तामा मृत्यु हुनेको संख्या ४४ प्रतिशतले बढेको छ । डिसेम्बर २९ देखि जनवरी ४ सम्म अमेरिकामा २ हजार ७०५ जनाको मृत्यु भएको छ । योसँगै जनवरी ५ देखि ११ जनवरीसम्म ३ हजार ९०७ जनाको मृत्यु भएको छ ।

द गार्डियन रिपोर्टका अनुसार विज्ञहरूले ओमिक्रोनको नयाँ भेरियन्ट एक्सबीबी.१.५ को खतरा अमेरिकामा बढ्दै गएको तर मानिसहरूले यसलाई गम्भीरतापूर्वक लिएका छैनन् भनी बताएका छन् । एक्सबीबी.१.५ भेरियन्ट केसहरूको ८०% उत्तर–पूर्वी राज्यहरूमा रहेको छ । यहाँ, जापान टुडेको रिपोर्ट अनुसार आइतबार (१५ जनवरी) मा १ लाख ८ हजार २८१ मुद्दा दर्ता भएका छन् । राजधानी टोकियोमा १०,७२७ केसहरू थिए । कुल मृत्युको संख्या ४१५ पुगेको छ । ६ सय ७२ जना नयाँ अस्पतालमा भर्ना भएका छन् । विज्ञहरूका अनुसार जनवरी १५ पछि जापानमा कोरोना संक्रमितको संख्या बढ्न सक्छ ।

चिनियाँ–अमेरिकी स्वास्थ्य विशेषज्ञ एरिक फिगेल डिङ भन्छन् कि एक्सबीबी.१.५ अघिल्लो बीक्यू.१ संस्करण भन्दा १२० गुणा छिटो फैलिन्छ । डिंगले एक्सबीबी.१.५ कोरोनाको सुपर भेरियन्ट भएको बताएको छ । एक्सबीबी.१.५ ले १७ दिन भित्र धेरै मानिसहरूलाई संक्रमित गरिरहेको छ जति बीक्यू.१ ले २६ दिनमा संक्रमित गरिरहेको थियो ।

भारतमा शुक्रबार १०४ नयाँ केसहरू रिपोर्ट गरिएको छ । स्वास्थ्य मन्त्रालयको तथ्याङ्कअनुसार हाल देशमा एक हजार १७६ सक्रिय सङ्क्रमित छन् । कोरोनाको प्रारम्भिक चरणदेखि नै देशमा ५ लाखभन्दा बढीको मृत्यु भइसकेको छ ।
डब्ल्यूएचओले नयाँ दिशानिर्देश जारी गरेको छ । यस अनुसार संक्रमणको लक्षण देखिएका बिरामीलाई १० दिन आइसोलेसनमा बस्नुपर्ने हुन्छ । मास्क लगाउने कुरामा पनि जोड दिइएको छ । यसअघि पनि डब्ल्यूएचओले लामो यात्रामा जाने यात्रुहरूलाई मास्क लगाउन आग्रह गरेको थियो ।

जनवरी १४ मा चीनले पहिलो पटक कोरोनाबाट मृत्यु हुनेको तथ्यांक सार्वजनिक गरेको थियो । यस अनुसार डिसेम्बर ८ देखि जनवरी १२ सम्म चीनमा ६० हजार मानिसको मृत्यु भएको थियो । यसपछि अब विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ) ले थप तथ्यांक मागेको छ । कोरोनाबारे राम्रोसँग बुझ्न र यसको उत्पत्तिसँग सम्बन्धित जानकारीका लागि चीनबाट डाटा माग गरिएको छ । चीनको वुहानमा कोरोनाको पहिलो केस देखिएको थियो ।

कोरोना वल्र्डोमिटरका अनुसार हालसम्म विश्वमा ६७ करोड १३ लाख २० हजार ७५४ मामिला देखिएको छ । ११ जनवरी २०२० मा चीनको वुहानमा एक ६१ वर्षीय व्यक्तिको मृत्यु भयो । विश्वमा कोरोनाका कारण मृत्यु भएको यो पहिलो घटना थियो । यसपछि मृत्युको क्रम बढ्न थाल्यो । अहिलेसम्म ६७ लाख ३० हजार ३६० जनाको मृत्यु भइसकेको छ ।