जानकारी

जापानीहरूले उच्च गुणस्तरको उत्कृष्ट सीधा काठ (कितायामा देवदार)को आश्चार्य खेती गर्ने तरिका

६०० वर्षदेखि, जापानीहरू रूखमा विशेष तरिकाले काठ उब्जाउँदै आएका छन्, यसरी उनीहरूले सीधा काठ पाउँछन्, मातृ रूख तल रोपिन्छन्, यो विधिलाई जापानीहरूले Daisugi भनिन्छ । Kitayama cedar प्रजातिको रूखलाई पहिलो पटक माथिबाट यसरी काटिन्छ कि सीधा हाँगाहरू बढ्छ र बढ्छ, यसरी एक Kitayama cedar १०० रूखहरू निस्कन्छ । २० वर्षमा एउटा रूख तयार हुन्छ । यो प्रक्रिया निरन्तर चलिरहन्छ । यस कारण, जापानीहरूले उच्च गुणस्तरको उत्कृष्ट सीधा काठ Kitayama cedar पाउँछन् । त्यो पनि रूखहरू काटे वा जंगललाई हानी नगरीकन । त्यसैले जापान देशको जङ्गल सयौं वर्ष पहिले जस्तै आज पनि उस्तै छ । जापान बाहेक विश्वभर वातावरणमा क्षति पुगेको छ । जापानको कुल भूभागको ६७% जङ्गल छ, त्यसमध्ये ४०% जङ्गल प्राकृतिक छैन तर जापानीहरूले१४% जमिनमा खेती गरेका छन् ।

रुखहरूले भारतको कुल क्षेत्रफलको २४% ओगटेको छ । जसमध्ये करिब २२% जङ्गलमा र करिब ३% गाउँ, सहर, बगैंचा वा सहरमा छन् । त्यसैले पनि जापानमा धेरैजसो जंगली जनावर र चराचुरुङ्गीहरू पहिले जस्तै बाँचिरहेका छन् । जापानी गाउँहरू वा खेतहरू जंगल र पहाडहरू नजिक छन् किनभने जापानी भूमिको ७०% पहाडहरू छन् । त्यसैले गाउँमा बसोबास गर्ने मानिसहरूले प्राकृतिक वन सम्पदाबाट धेरै लाभ लिन्छन् तर कुनै पनि रुख वा रूखलाई हानी नगरीकन । यसरी, पुस्ता पुस्ताले वन प्रयोग गर्छन् ।

विभिन्न तापक्रम र क्षेत्रफलमा फल्ने रुख, बोटबिरुवा, जनावर र चराचुरुङ्गीको अध्ययन गरी विभिन्न तापक्रम भएकाले विभिन्न किसिमका रुखलाई चार–पाँच क्षेत्रमा विभाजन गरी संरक्षण गर्ने योजना जापानले धेरै अघि नै बनाएको थियो । सरकार र जनता मिलेर काम गर्ने गरेको छ । आज जङ्गली खरायो, चील, बिरालो, बाँदर, कालो र खैरो भालु वा हिरण यताउता घुमिरहेका हुन्छन् । दुर्गम गाउँहरू जंगलमा सजिलै देख्न सकिन्छ ।

गाउँको बाटोमा हिरण सजिलै देख्न पाइन्छ । तिनीहरूले खतरा महसुस गर्दैनन् तिनीहरू मानिससँग डराउँदैनन् । यी जापानी जंगलहरूमा धेरै जसो रुखहरू hinoki cypress र Kitayama cedar  हुन् । जसलाई भारतमा देवदार र साइप्रस रूख भनिन्छ । जुन हिमालयमा समेत पाइन्छन यी जापानी प्रजातिका रूखहरू हुन्।-फेसबुकबाट साभार