अन्तराष्ट्रिय

इंटरनेशनल क्रिमिनल कोर्टद्वारा रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिरविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी

नयाँ दिल्ली । रुसलाई इंटरनेशनल क्रिमिनल कोर्टबाट अहिलेसम्मकै ठूलो झट्का लागेको छ । अदालतले शुक्रबार, मार्च १७, २०२३ मा रूसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन विरुद्ध पक्राउ वारेन्ट जारी गरेको छ । इंटरनेशनल क्रिमिनल कोर्टले युक्रेनबाट बालबालिकाको अपहरणमा संलग्न भएको आरोपमा रुसी राष्ट्रपति पुटिनविरुद्ध युद्ध अपराध गरेको आरोपमा पक्राउ पुर्जी जारी गरेको जनाएको छ ।

इंटरनेशनल क्रिमिनल कोर्टले आफ्नो बयानमा पुटिनलाई रुसले युक्रेनको कब्जा गरेको क्षेत्रबाट युक्रेनी बालबालिकाको अवैध निर्वासन र अपहरणका लागि कथित रूपमा जिम्मेवार रहेको बताएको छ । यी आरोपहरू अन्तर्गत राष्ट्रपतिको कार्यालयमा बाल अधिकार आयुक्त मारिया अलेक्सेयेभना लभोभा–बेलोभा विरुद्ध पनि वारेन्ट जारी गरिएको छ । इंटरनेशनल क्रिमिनल कोर्टले युक्रेनी बालबालिकाको अवैध निर्वासनमा संलग्न भएको आशंकामा रहेका व्यक्तिहरू विरुद्ध पर्याप्त प्रमाण रहेको बताएको छ ।

फेब्रअरी २०२३ मा अमेरिकाले रुसमाथि एक ठूलो बयान दिएको थियो । उपराष्ट्रपति कमला ह्यारिसले भने कि थिइन् बाइडेन प्रशासनले औपचारिक रूपमा रुसले युक्रेनमा आक्रमण गर्दा मानवता विरुद्धको अपराध गरेको निष्कर्ष निकालेको छ । कमला ह्यारिसले युक्रेनमा रुसले गरेको कारबाहीका सम्बन्धमा प्रमाणहरू जाँचेको बताइन् । हामीलाई कानुनी मापदण्ड थाहा छ र यो मानवता विरुद्धको अपराध हो भन्ने कुरामा कुनै शंका छैन । अमेरिकी विदेश मन्त्रालयको नेतृत्वमा भएको कानूनी विश्लेषणको निष्कर्षपछि जारी युद्धको तत्काल कुनै परिणाम नआउने भनिएको थियो । आधिकारिक विज्ञप्तिमा भनिएको छ, हामी यी अपराध गर्ने सबैलाई र यी अपराधहरूमा संलग्न उनीहरूका उच्च अधिकारीहरूलाई भन्न चाहन्छौं, तपाईं सबैलाई जवाफदेही बनाइनेछ ।–जनसत्ताबाट