अन्तराष्ट्रिय

बलुच मानव अधिकार समूहद्वारा पाकिस्तानको अत्याचारविरुद्ध अभियानको घोषणा

पाकिस्तान । बलुचिस्तानको एक मानव अधिकार समूहले पाकिस्तानको अत्याचारविरुद्ध सामाजिक सञ्जालमा अभियान चलाउने घोषणा गरेको छ । समुहका अभियन्ता मेहराङ बलोचले यस अभियानमा धेरै संख्यामा सहभागी हुन सर्वसाधारणलाई आग्रह गरेका छन् । पाकिस्तानमा बलुच जनतामाथि उत्पीडनको लामो इतिहास छ। जबरजस्ती बेपत्ता हुने घटना फेरि बढेका छन् । पाकिस्तानी सेनाले बलुचमाथि दमन गरेको आरोप लागेको छ । यसैबीच एक मानव अधिकार संगठनले बलुच जनताको जबर्जस्ती बेपत्ता र गैरन्यायिक हत्याका विरुद्ध आवाज उठाउन सामाजिक सञ्जालमा अभियान सुरु गर्ने घोषणा गरेको छ। मानव अधिकार समूह ‘बलोच याक्जेहती कमिटी’ (बलोच सोलिडारिटी कमिटी) ले मंगलबार बेलुका ६ बजेदेखि १२ बजेसम्म घदजबिmमथबदबथष्थबवबलदजबबिथबकजmदज ह्यासट्याग का साथ यो अभियान सञ्चालन गर्नेछ। समूहले भन्यो, ’बलोच याक्जेहती कमिटीले जबरजस्ती बेपत्ता व्यक्तिहरूलाई नक्कली मुठभेडमा मारेको विरुद्ध सामाजिक सञ्जालमा अभियान चलाउन लागेको छ। जबरजस्ती बेपत्ता पारिएका बलुच मानिसहरूलाई कालकोठरीमा मारिन्छन् ।

समूहले भन्यो, ’बलोच याक्जेहती कमिटीले जबरजस्ती बेपत्ता व्यक्तिहरूलाई नक्कली मुठभेडमा मारेको विरुद्ध सामाजिक सञ्जालमा अभियान चलाउन लागेको छ। जबरजस्ती बेपत्ता पारिएका बलुच मानिसहरूलाई कालकोठरीमा मारिन्छन्। यो नियोजित नरसंहारको हिस्सा हो। हामी समाजका सबै वर्गका मानिसहरूलाई ’बलुच राष्ट्र’ बचाउनको लागि आवाज उठाउन अनुरोध गर्दछौं। हामी तपाईंलाई बताउन चाहन्छौं कि बलुचिस्तानका धेरै मानिसहरूले आफूलाई पाकिस्तानको हिस्सा ठान्दैनन् र आफूलाई बलुच राष्ट्रको नागरिकको रूपमा चिनाउँछन्। ।

यसबाहेक, मानव अधिकार कार्यकर्ता मेहराङ बलोचले मानिसहरूलाई अभियानमा सामेल हुन र बलुच राष्ट्रमा पाकिस्तानी सरकारको अत्याचारको निन्दा गर्न आग्रह गरे। “बलुचिस्तानमा जबर्जस्ती बेपत्ता भएकाहरूको गैरन्यायिक हत्यालाई तत्काल ध्यान दिनु आवश्यक छ,“ मेहराङले एक पोस्टमा भने। राज्यको यी अत्याचारहरूको निन्दा गर्न र ’बलुच राष्ट्र’ को लागि न्याय सुनिश्चित गर्न एक्स पर बलूच यकजेहती समितिको अभियानमा सामेल हुनुहोस्।

यसअघि सोमबार बलोच याक्जेहती समितिले सरकारी अस्पताल क्वेटामा पत्रकार सम्मेलन गरेको थियो । यस क्रममा समितिले कथित नक्कली मुठभेडमा बेपत्ता व्यक्तिको हत्याको भत्र्सना गरेको छ । पत्रकार सम्मेलनमा पीडित परिवारका सदस्यहरुको समेत उपस्थिति रहेको थियो । जसले न्याय माग्यो । मिडियासँग कुरा गर्दै मेहराङले आफ्नो मागसहित लामो शान्तिपूर्ण मार्चको बाबजुद पाकिस्तानी अधिकारीहरूले बेपत्ता व्यक्तिका परिवारको चिन्तालाई सम्बोधन गर्न अस्वीकार गरेको बताए । आफ्नो निराशा व्यक्त गर्दै उनले भने, राज्यले बलुचिस्तानप्रति आफ्नो क्रूर र दमनकारी नीतिहरू जारी राखेको छ ।