अन्तराष्ट्रिय

भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीद्वारा अबुधाबीमा पहिलो सनातनी हिन्दु मन्दिरको उद्घाटन

युएई, एजेन्सी । भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले आज अबुधाबीको पहिलो हिन्दू मन्दिरको उद्घाटन गरेका छन् । यो मन्दिर राजस्थानको गुलाबी बालुवाबाट बनेको छ । २७ एकडमा बनेको यस मन्दिरको उचाइ १०८ फिट रहेको छ । यस मन्दिरले आफ्नो वास्तुकला र भव्यताले सारा विश्वलाई आकर्षित गरिरहेको छ । मन्दिरको उद्घाटन गरेपछि प्रधानमन्त्री मोदीले राष्ट्रिय सार्वभौमसत्तालाई सुदृढ गर्दै अन्तर्राष्ट्रिय अन्तरनिर्भरताका लागि पनि काम गर्नुपर्ने बताए । हामीले राष्ट्रिय हितको सेवा गर्दै अन्तर्राष्ट्रिय कानुनप्रति प्रतिबद्ध रहनुपर्छ । हामीले राष्ट्रिय प्रगति र विश्वव्यापी कल्याण दुवै सुनिश्चित गर्नुपर्छ । हामीले एकताबद्ध, सहकारी र सहयोगी विश्व निर्माण गर्नुपर्छ ।

आज जब हामी हाम्रो देशमा परिवर्तन गर्दैछौं, विश्वव्यापी शासन संस्थाहरूलाई पनि सुधार गर्नु पर्दैन? हामीले विकासोन्मुख विश्वको सरोकार र सहभागितालाई प्रवर्द्धन गर्नुपर्छ । हामीले खाँचोमा परेका देशहरूलाई मद्दत गर्नुपर्छ । हामीले उदीयमान चुनौतीहरूको लागि विश्वव्यापी प्रोटोटाइपहरू सिर्जना गर्नुपर्छ ।

प्रधानमन्त्री मोदीले भने ‘हामी सरकारहरूले सामना गर्ने चुनौतिहरू मात्र समाधान गर्दैनौं, तर विश्व भाईचारालाई पनि सुदृढ गर्नेछौं । विश्व मित्रका रूपमा भारत यही सोचका साथ अगाडि बढिरहेको छ । हामीले हाम्रो जी२० राष्ट्रपतिको समयमा पनि यो भावनालाई अगाडि बढाएका थियौं। हाम्रो संस्कृतिले हामीलाई सिकाउँछ कि हामीले प्रकृतिबाट जे पाएका छौं त्यसलाई फिर्ता गर्ने प्रयास गर्नुपर्छ । मन्दिर उद्घाटन कार्यक्रममा भारतीय सुपर स्टार विवेक अवोराय कलाकार दिलीप जोशी र संगीतकार शंकर महादेवनलगायत नाचीन हस्तिहरुको उपस्थिति रहेको थियो