अन्तराष्ट्रिय

इरानमा इजरायली मिसाइल र ड्रोन आक्रमणको खबरसँगै तेस्रो विश्वयुद्धको डर

तेहरान । इरान र इजरायलबीच विश्व युद्धको खतरा गहिरिँदै गएको छ । इजरायलले इरानमा मिसाइल र ड्रोन आक्रमण गरेको समाचारले तेस्रो विश्वयुद्धको डर पैदा गरेको छ । सञ्चारमाध्यमका अनुसार शुक्रबार बिहान इरानको इस्फाहान सहरमा ठूलो विस्फोटको आवाज सुनिएको थियो । यस सहरमा इरानको ठूलो आणविक प्लान्ट छ र इजरायलले उक्त प्लान्टलाई हमलामा निशाना बनाएको बताइएको छ । यस आक्रमणको बारेमा इरान वा इजरायलबाट कुनै आधिकारिक बयान आएको छैन, तर अमेरिकाले यी आक्रमणहरूको पुष्टि गरेको छ । यद्यपि इरानको अर्ध–आधिकारिक समाचार एजेन्सी तस्निमले यी आक्रमणहरूलाई गलत भन्दै इस्फाहानको आणविक संयन्त्र पूर्ण रूपमा सुरक्षित रहेको बताएको छ ।

तस्निमले इस्फाहानमा तैनाथ एक वरिष्ठ सैन्य अधिकारीलाई उद्धृत गर्दै भन्यो कि शहरको पूर्वी भागमा सुनिएको विस्फोट संदिग्ध वस्तुहरूमा प्रहार गरिएको एन्टि–एयरक्राफ्ट मिसाइलले गर्दा भएको हो । वास्तवमा, इजरायलको मिसाइल आक्रमणको खबरको बीचमा, इरानले शुक्रबार बिहान आफ्नो वायु रक्षा प्रणाली पनि सक्रिय गरेको थियो ।

इरानको सरकारी टेलिभिजन प्रसारकले आणविक साइटहरूलाई ड्रोनद्वारा लक्षित गरेको हुनसक्ने बताको छ । अर्कोतर्फ, न्यु योर्क टाइम्सले रिपोर्ट गरे अनुसार इजरायललाई आक्रमणको आरोप लगाउने तीन इरानी अधिकारीहरूले मध्य इरानको इस्फाहान शहर नजिकैको सैन्य विमानस्थलमा शुक्रबार बिहान हमला भएको पुष्टि गरेका छन् ।

इरानको नागरिक अन्तरिक्ष कार्यक्रमका प्रवक्ता होसेन डेलिरियनले सोसल मिडिया प्लेटफर्म एक्समा धेरै साना क्वाडकोप्टर ड्रोनहरू खसालेको बताए । इस्फाहानको एक सरकारी टेलिभिजन रिपोर्टरले प्रत्यक्ष रिपोर्टमा दावी गरे अनुसार इस्फाहानको आकाशमा धेरै साना ड्रोनहरू उडिरहेका थिए, जसलाई गोली हानिएको थियो ।

यी संदिग्ध आक्रमणहरू पछि, इरानले तेहरान र यसको पश्चिमी र मध्य क्षेत्रहरूमा सबै व्यावसायिक उडानहरू बन्द गरेको छ । सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भएको भिडियोमा इमाम खोमेनीले अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा लाउडस्पीकरमार्फत मानिसहरूलाई चेतावनी दिइरहेका सुन्न सकिन्छ । यद्यपि सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भएको भिडियोको प्रामाणिकता स्वतन्त्र रूपमा पुष्टि हुन सकेको छैन । अर्कोतर्फ, केही समय रोक लगाएपछि इरानले फेरि आफ्नो हवाई क्षेत्र खोलेको छ ।