अन्तराष्ट्रिय

रफाहमा इजरायलको आक्रमणबाट इजिप्ट आक्रोशित : इजिप्टल अन्तर्राष्ट्रिय अदालत जाने

कायरो । रफाहमा इजरायलको आक्रमणले इजिप्टसँगको सम्बन्धमा पनि असर गरेको देखिन्छ । रफाहमा भएको आक्रमणपछि बढेको तनावका बीच इजिप्टले इजरायलसँगको सम्बन्ध सीमित गर्ने निर्णय गरेको छ । इजिप्टको सरकारले इजरायलसँगको कूटनीतिक सम्बन्ध घटाउने विचार गरिरहेको छ र छिट्टै इजरायलमा रहेका आफ्ना राजदूतलाई फिर्ता बोलाउन सक्नेछ । फर्स्टपोस्टको रिपोर्टका अनुसार इजिप्टले पनि इजरायलविरुद्धको अन्तर्राष्ट्रिय अदालत (आईसीजे) मा भएको मुद्दामा दक्षिण अफ्रिकालाई सहयोग गर्ने बताएको छ । दक्षिण अफ्रिकाले इजरायललाई गाजामा नरसंहार गरेको आरोप लगाउँदै आईसीजेमा तानेको छ ।

इजरायलले भर्खरै रफाहमा आक्रमणको घोषणा गरेको छ र इजिप्टसँगको रफाहको सीमा कब्जा गरेको छ । यो कारबाहीले इजरायल र इजिप्टबीच तनाव बढाएको छ । इजिप्टले गाजामा कुनै पनि मानवीय सहायताको प्रवेश अनिश्चितकालका लागि निलम्बन गरेर प्रतिक्रिया दिएको छ । रफाहमा इजरायली आक्रमणको अमेरिका र बेलायत जस्ता यसका साझेदारहरू सहित अन्तर्राष्ट्रिय समुदायबाट निन्दा भएको छ । संयुक्त राज्य अमेरिकाले इजरायललाई नागरिकको निकासी र पुनर्वासको लागि सन्तोषजनक योजना बिना रफाह आक्रमण नगर्न चेतावनी दिएको छ । अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले इजरायलको कारवाहीले गम्भीर मानवीय संकट निम्त्याएको बताएको छ ।

इजिप्टले बढ्दो तनावको बीचमा इजरायलबाट आफ्नो राजदूत फिर्ता बोलाउने विचार गरिरहेको छ, द वाल स्ट्रीट जर्नलका अनुसार । इजिप्टले इजरायलसँगको कूटनीतिक सम्बन्ध कम गर्न चाहन्छ । तर, उनी द्विपक्षीय सम्बन्ध निलम्बन वा क्याम्प डेभिड सम्झौता तोड्नेतर्फ जाँदैनन् । इजिप्टका एक अधिकारीलाई उद्धृत गरिएको थियो कि जबसम्म इजरायली सेना रफाह क्रसिङमा रहन्छ, इजिप्टले रफाहमा एउटा ट्रक पठाउने छैन तर क्याम्प डेभिड सम्झौताहरू जारी रहनेछन् । यी सम्झौताहरू अन्तर्गत, इजरायल र इजिप्ट बीच ऐतिहासिक शान्ति सन्धिमा हस्ताक्षर भएको थियो । यससँगै दुई देशबीच कूटनीतिक सम्बन्ध स्थापना भएको छ ।

यद्यपि इजिप्टले इजरायलसँगको द्विपक्षीय सम्बन्ध पूर्ण रूपमा समाप्त नगरेको भए पनि, यो अन्तर्राष्ट्रिय अदालतमा इजरायल विरुद्ध दक्षिण अफ्रिकाको नरसंहारको मुद्दामा सामेल हुनेछ । गत हप्ता इजिप्टले गाजा पट्टीमा प्यालेस्टिनी नागरिकहरू विरुद्ध इजरायली अत्याचारको बढ्दो गम्भीरता र दायरा र प्यालेस्टिनी जनता विरुद्ध व्यवस्थित अभ्यासहरूको निरन्तरतालाई ध्यानमा राख्दै मुद्दामा सामेल हुने बताएको थियो । यसअघि कोलम्बिया र टर्किएले आइसीजेमा इजरायलविरुद्धको मुद्दामा सामेल भएका थिए ।