अन्तराष्ट्रिय

पाकिस्तानी आतंकवादी हाफिज सईदका छोरा बेपत्ता : लस्करका शीर्ष आतंकवादी पनि मारिए

नई दिल्ली । मुम्बईमा २६ नोभेम्बर २००८ मा भएको आतंकवादी हमलाका मुख्य योजनाकार हाफिज सइदका छोरा कमालुद्दीन सईद २६ सेप्टेम्बरदेखि बेपत्ता छन् । मिडिया रिपोर्टका अनुसार उनलाई कारमा आएका केही व्यक्तिहरूले पेशावरबाट अपहरण गरेका थिए । पाकिस्तानको गुप्तचर एजेन्सी आईएसआईले पनि उनको खोजी गर्न सकेको छैन । लश्कर लडाकुहरू लामो समयदेखि पाकिस्तानमा बेपत्ता छन् । यसै क्रममा टाइम्स अफ इन्डियाले स्रोतलाई उद्धृत गर्दै आफ्नो रिपोर्टमा कमलुद्दीनको अपहरण नभई उनका बुबा हाफिज सईद र संगठनका दर्जनौं आतंककारीहरू जस्तै उनलाई पनि आईएसआईले सुरक्षित स्थानमा पुर्याएको बताएको छ । वास्तवमा केही दिन अघि मात्रै कराचीमा लश्करका प्रमुख आतंकवादी गौहर रजाको गोली हानी हत्या गरिएको थियो । यस्तो अवस्थामा पाकिस्तानको खुफिया एजेन्सी आईएसआई लस्करका आतंककारीलाई बचाउने प्रयासमा छ ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार हाफिज सईदका अर्का नजिकका सहयोगी कैसर फारुकको पनि केही अज्ञात व्यक्तिहरूले हत्या गरेका छन् । फारुकको हत्यासँग सम्बन्धित धेरै भिडियोहरू सोशल मिडियामा भाइरल भइरहेका छन् । जसमा उनलाई गोली हानेर ६ जना भागेको देखिन्छ । मिडिया रिपोर्टका अनुसार कमलुद्दीनका भाइ तलहाको सुरक्षा पनि बढाइएको छ ।

२०१९ मा, हाफिज सईदको दोस्रो छोरा तलहामाथि पनि घातक हमला भएको थियो, जसमा उनी जोगिएका थिए । तालहाले लश्करको आर्थिक व्यवस्थापन गर्छिन् । उनले यो जिम्मेवारी पाएपछि धेरै वर्षदेखि लश्करमा कार्यरत आतंकवादीहरूले आपत्ति जनाएका थिए । गुटबन्दी बढ्न नदिन आईएसआईले आतंकवादी संगठनका केही नेताहरूलाई सुरक्षित स्थानमा पठाएको छ ।

भारतले लगातार हाफिज सईदका छोरा तलहालाई विश्वव्यापी आतंकवादी घोषणा गर्न माग गर्दै आएको छ । तर, चीन बारम्बार यसमा बाधक बनिरहेको छ । सन् २०२२ मा भारत र अमेरिकाले संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद्ममा यसका लागि प्रस्ताव ल्याएको थिए । गत वर्ष अप्रिलमा उनलाई भारत सरकारले आतंकवादी घोषणा गरेको थियो । हाफिज तलहा सईद आतंकवादी भर्ती गर्न, कोष जुटाउन र भारत र अफगानिस्तानमा भारतीय हितहरूमा आतंकवादी हमलाको योजना र कार्यान्वयनमा सक्रिय रूपमा संलग्न छन् । उनी स्वतन्त्र रूपमा पाकिस्तान भ्रमण गर्छन् र बैठकहरूमा भारत, इजरायल, अमेरिका र पश्चिमी देशहरूमा भारतीय स्वार्थ विरुद्ध जिहादलाई उक्साउँछन् ।

संयुक्त राष्ट्रसंघले अपराधीहरूलाई प्रतिबन्ध लगाएर आतंकवादको जवाफ दिन्छ । संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषदले १२६७ समिति (प्रतिबन्ध शासन) अन्तर्गत आतंकवादीहरूलाई प्रतिबन्ध लगाउँछ । यो समिति सन् १९९९ मा गठन भएको हो । सेप्टेम्बर २००१ मा अमेरिकामा भएको आतंकवादी हमलापछि यसलाई अझ बलियो बनाइएको थियो । यसलाई अब इस्लामिक स्टेट समूह र अल कायदा प्रतिबन्ध समितिको रूपमा चिनिन्छ ।