अन्तराष्ट्रिय

मक्कामा गर्मीका कारण हालसम्म ५५० हजयात्रीको मृत्यु भएको पुष्टि

जेरुसेलम, ५ असार । साउदी अरेबियाको मक्का मदिनामा हज यात्राका लागि लाखौं हजयात्री भेला भएका छन् । यसैबीच यात्रुले पनि चर्को गर्मीको सामना गरिरहेका छन् । मक्कामा गर्मीका कारण ५५० हजयात्रीको ज्यान गएको अवस्था छ । जसमध्ये सबैभन्दा बढी ३२३ इजिप्टका छन् भने अन्य विभिन्न देशका छन् । ती सबै यात्रुको मृत्युको लागि अत्यधिक गर्मी र बढ्दो तापक्रमलाई जिम्मेवार मानिएको छ ।

एक कूटनीतिज्ञले मृत्युको पुष्टि गर्दै इजिप्टका ३२३ हज तीर्थयात्रीहरू मध्ये एक बाहेक सबैको गर्मीका कारण मृत्यु भएको बताए। भीडका क्रममा एक हज यात्री घाइते भएका छन् । यो डाटा मक्का नजिकैको अल–मुइसममा रहेको अस्पतालको शवगृहबाट आएको हो ।
कूटनीतिज्ञहरूका अनुसार कम्तिमा ६० जोर्डनवासी पनि मरे, जबकि ४१ जनाको मृत्यु आधिकारिक रूपमा अम्मानले मंगलबार रिपोर्ट गरेको थियो । समाचार एजेन्सी एएफपीको रिपोर्टका अनुसार पछिल्लो तथ्याङ्कअनुसार हालसम्म विभिन्न देशमा मृत्यु हुनेको कुल संख्या ५७७ पुगेको छ । कूटनीतिज्ञहरूले रिपोर्ट गरे अनुसार मक्काको सबैभन्दा ठूलो मुर्दाघर मध्ये एक अल–मुइसममा कुल ५५० शवहरू राखिएका थिए ।
इजिप्टको विदेश मन्त्रालयले एक विज्ञप्ति जारी गरी

मङ्गलबार इजिप्टको विदेश मन्त्रालयले हजका क्रममा बेपत्ता इजिप्टका नागरिकहरूको खोजी गर्न साउदी अधिकारीहरूसँग काम गरिरहेको बताएको थियो । जबकि मन्त्रालयको कथनले त्यहाँ निश्चित संख्यामा मृत्यु भएको बताएको छ, यसले इजिप्टियनहरू समावेश गरेको छ कि छैन भनेर स्पष्ट पारेको छैन। साउदी अधिकारीहरूले तातो स्ट्रोकबाट पीडित २,००० भन्दा बढी तीर्थयात्रीहरूको उपचार गरेको रिपोर्ट गरे, तर आइतवारदेखि यो तथ्याङ्क अद्यावधिक गरेका छैनन् र मृत्युको बारेमा जानकारी प्रदान गरेका छैनन् ।-एएफपी