अन्तराष्ट्रिय

महँगी बढेकोमा चिन्ता : पीठो पछि, पाकिस्तानमा दूधको मूल्य आकाशियो

कराँची, ५ असार । आर्थिक चुनौतिसँग निरन्तर संघर्षरत पाकिस्तानका जनता मुद्रास्फीतिको मारमा छन् । दूधलगायत अत्यावश्यक वस्तुको मूल्य बढेको छ । अत्यावश्यक वस्तुको मूल्य बढ्दै जाँदा ऊर्जाको अभाव र विश्वव्यापी वस्तुको मूल्यमा उतारचढाव आउन थालेको छ । यी कठिनाइहरूको बीचमा, कराचीका मानिसहरूमा निराशा र चिन्ताको आवाज गुन्जिरहेको छ । अहिले पाकिस्तानमा दूधको नयाँ मूल्य प्रतिलिटर २२० पाकिस्तानी रुपैयाँ भएको छ ।

महँगी बढेकोमा चिन्ता व्यक्त गरेका छन् कराँचीका निवासी एम. अख्तरले दैनिक ज्यालादारी मजदुर र मजदुरहरूले सामना गर्नुपरेको सङ्घर्ष व्यक्त गरे। मूल्यवृद्धिको असर दूधमा मात्र नभई घिउजस्ता उत्पादनमा पनि परेकोमा चिन्ता व्यक्त गरेको छ । ‘यसको मुद्रास्फीतिको युगमा घरायसी खर्च धान्न नसक्ने’ उनले दुःख व्यक्त गर्दै यो चुनौतीपूर्ण अवस्थामा नागरिकको पीडालाई ध्यान दिन सरकारलाई आग्रह गरे ।

कराँची र पाकिस्तानभर मुद्रास्फीति विरुद्धको सङ्घर्ष आर्थिक तथ्याङ्क मात्र होइन, नागरिकहरूले सामना गर्ने दैनिक वास्तविकताहरूबारे पनि हो। स्थानीय सञ्चारमाध्यमका अनुसार कराचीमा दूधको मूल्यमा उल्लेख्य वृद्धि भएको छ जब डेयरी किसान र थोक बिक्रेताले कमिश्नर कराँचीसँग प्रतिलिटर १० पाकिस्तानी रुपैयाँले मूल्य बढाउने सम्झौता गरेपछि दुधको मूल्यमा उल्लेख्य वृद्धि भएको छ । जनता असहाय छन्, सरकारसँग गुहार मागिरहेका छन्

केही घन्टासम्म चलेको बृहत् परामर्श सत्रपछि आयुक्तले दुग्ध व्यवसाय, थोक तथा खुद्रा क्षेत्रका सरोकारवालाहरूसँग छलफल गरी मूल्य समायोजनलाई अन्तिम रूप दिएपछि उक्त निर्णय गरिएको हो । गहिरो छलफलपछि दूधको नयाँ मूल्य प्रतिलिटर २२० रुपैयाँमा ल्याएर प्रतिलिटर २० रुपैयाँ बढाएर कार्यान्वयन गर्न सबै दल सहमत भएका छन् ।-एएनआई