अन्तराष्ट्रिय

कराँचीको सपिङ मलमा भीषण आगलागी, ११ जनाको मृत्यृ, ६ जना घाइते

पीटीआई, कराँची । पाकिस्तानको कराँची सहरमा रहेको एक सपिङ मलमा शनिबार भएको भीषण आगलागीमा कम्तीमा ११ जनाको मृत्यु भएको छ भने ६ जना घाइते भएका छन् । बिहान ७ बजेतिर दोस्रो तल्लामा लागेको आगोले सपिङ मलको चौथो, पाँचौँ र छैठौँ तल्लामा समेत आगलागी भएको अधिकारीहरुले जानकारी दिए । आगलागी के कारणले भएको हो भन्ने अझै खुल्न सकेको छैन । आगलागी नियन्त्रण गर्न र भवनमा रहेका ४२ जनाको उद्धार गर्न १२ वटा दमकल, एक स्नोर्कल र करिब ५० दमकल बोलाइएको थियो ।

आगलागीमा परी ११ जनाको मृत्यु भएको र ६ जना घाइते भएको प्रमुख फायर अफिसर मुबीन अहमदले पीटिआईलाइ बताए । अधिकांशको मृत्यु धुवाँ र आतंकका कारण हुने गरेको छ । आगलागी नियन्त्रण गर्न भवनको बिजुली काट्नुपरेको अधिकारीहरुले बताएका छन् । हाम्रा टोलीहरूले अझै भवनमा उपस्थित व्यक्तिहरूको खोजी गरिरहेका छन्, तर हामीले ४२ जनालाई उद्धार गरेका छौं, जसमा सबै पुरुष थिए, जो आज बिहान ७ बजेतिर आगलागी हुँदा त्यहाँ उपस्थित थिए, अधिकारीले पीटीआईलाई भने । कराचीका मेयर मुर्तजा वहाबले आगलागीमा नौ जनाको मृत्यु भएको पुष्टि गरे पनि प्रहरी अधिकारी सुमाया सैयदले अहिलेसम्म ११ जनाको शव दुई अस्पतालमा ल्याइएको बताए ।

नौ जनालाई जिन्ना अस्पतालमा ल्याइएको थियो भने अन्य दुईलाई सिभिल अस्पताल लगिएको थियो, अधिकारीले भने । उद्धार गरिएकामध्ये ६ जनाको अवस्था चिन्ताजनक रहेको उनले बताए । मुबीनले भने कि उनीहरू अझै पनि आगलागीको कारणको अनुसन्धान गरिरहेका छन्, तर यस हप्ताको सुरुमा, सहर योजनाकारहरू र इन्जिनियरहरूले एक सेमिनारमा भने कि उनीहरू कराचीका करिब ९० प्रतिशत संरचनाहरू – आवासीय, व्यावसायिक र औद्योगिक – आगो नियन्त्रणको लागि कुनै माध्यम थिएनन् भन्ने कुरामा विश्वस्त थिए । रोकथाम र फायर फाइटिंग प्रणाली । सिन्ध बिल्डिङ कन्ट्रोल अथोरिटी (एसबिसीए) जस्ता नियामक निकायको आपराधिक लापरवाहीले महानगरका लाखौं मानिसको ज्यान जोखिममा परेको अधिकारीहरू विश्वास गर्छन् ।

इलाकाका एक वरिष्ठ प्रहरी अधिकारी राजा तारिकले उक्त भवन व्यावसायिक बहुमंजिला भवनमा सपिङ सेन्टर, कल सेन्टर र सफ्टवेयर हाउस रहेको बताए ।